window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza?

Dodano 2021-06-07 (komentarzy 0)

Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza?

Wróć do listy artykułów
Spółka z o.o. czy działalność gospodarcza?

Zakładanie własnej firmy wiąże się z wieloma formalnościami i pytaniami, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia biznesu. Jednym z najpoważniejszych dylematów, przed którym stają przyszli przedsiębiorcy jest oczywiście wybór formy prawnej dla nowego podmiotu gospodarczego .

Czy lepiej wybrać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) czy też skorzystać z podstawowego rozwiązania, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej? Podobieństwa i różnice między obiema formami przeanalizujemy poniżej.

Spółka z oo czy działalność gospodarcza?

W przypadku wielu osób jednoosobowa działalność gospodarcza to pierwsze rozwiązanie, które przychodzi im do głowy, gdy zaczynają rozważać założenie własnego biznesu. Trudno się dziwić – w ten sposób działają mali przedsiębiorcy, z tego rozwiązania korzystają osoby na samozatrudnieniu.

Czy jednak jest to rzeczywiście najlepsza opcja? Innym pomysłem może być na przykład założenie spółki z o.o., która wyróżnia się pewnymi korzystnymi rozwiązaniami. Którą z opcji zatem wybrać, by firma mogła się swobodnie rozwijać, a przedsiębiorca mógł spać spokojnie? Lepsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Przeanalizujmy dostępne możliwości, przyglądając się podstawowym kwestiom, jak zakładanie i zamykanie spółki z o.o. i działalności gospodarczej, a także takie aspekty, jak formy opodatkowania obu typów podmiotów gospodarczych lub odpowiedzialność, która spoczywa na przedsiębiorcach.

Zakładanie i zamykanie jednoosobowej działalności gospodarczej a spółki z o.o. – różnice przy zakładaniu firmy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej formalności przy zakładaniu firmy są dość proste i nie wymagają dużego zachodu. Wystarczy bowiem złożyć wniosek CEIDG-1 razem z załącznikami. Można to zrobić w siedzibie gminy, odpowiedniej dla adresu prowadzenia działalności gospodarczej. Dokumenty można również przesłać za pośrednictwem stronny internetowej i podpisać je podpisem zaufanym. Jeśli przyszły przedsiębiorca go nie posiada, musi później udać się do siedziby gminy, by uwierzytelnić wniosek o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Złożenie wniosku to jedyna formalność na start. Automatycznie powiadamiany jest bowiem Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

A jak wygląda sytuacja w przypadku zakładania spółki z o.o.? Lista formalności jest znacznie dłuższa, a także jest to bardziej kosztowna forma. Zanim złoży się wniosek o założenie spółki z o.o., należy przygotować umowę spółki oraz posiadać kapitał zakładowy (minimalna kwota to 5 000 złotych). Spółkę zgłasza się do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego), co generuje dodatkowe koszty – w tym podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę sądową i opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Spółki z o.o. można założyć z pomocą notariusza lub samodzielnie online.

Jeśli chce się zawiesić lub zamknąć jednoosobową działalność gospodarczą wystarczy zgłosić to w urzędzie gminy lub wypełnić stosowny formularz online, korzystając z profilu zaufanego.

Likwidacja podmiotu takiego, jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bardziej skomplikowana i wymaga przeprowadzenia procesu likwidacyjnego oraz zgłoszenia takich działań w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ze względu na długi czas procesu oraz spore koszty wielu przedsiębiorców wybiera inne rozwiązanie i decyduje się na sprzedaż wszystkich udziałów w spółce z o.o.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – sposoby opodatkowania firmy

Kolejne różnice pojawiają się na etapie opodatkowania obu typów działalności gospodarczej. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą (płatnicy podatków) są zobowiązani do odprowadzania składek podatkowych według wybranego przez nich rozwiązania.

W działalności gospodarczej można zdecydować się na takie formy, jak:

  • zasady ogólne (skala podatkowa) – w wysokości 19 lub 32% po przekroczeniu progu podatkowego,
  • podatek liniowy – w wysokości 19%.

Niektóre typy działalności mogą też zostać opodatkowane według innych zasad. Może to być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa.

A czym pod tym względem różni się spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? W tym przypadku spółka jako podmiot prawny opłaca podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w wysokości 19% od osiągniętego zysku brutto. Dodatkowo wszyscy wspólnicy są zobowiązani do odprowadzania podatku od dywidendy, który wynosi również 19%. W spółce z o.o. dochodzi zatem do podwójnego opodatkowania.

Działalność gospodarcza czy spółka – odpowiedzialność za zobowiązania

Spore różnice pojawiają się w kwestii odpowiedzialności osób prowadzących firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki z o.o.

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na prowadzenie biznesu w formie takiej, jak działalność gospodarcza, musi liczyć się z tym, że jego odpowiedzialność jest nieograniczona. Co to oznacza w praktyce? Właściciel firmy odpowiada całym swoim majątkiem osobistym za wszelkie zobowiązania, które pojawiają się w jednoosobowej działalności gospodarczej.

W przypadku spółki z o.o. wygląda to zupełnie inaczej. Odpowiedzialność każdego ze wspólników jest ograniczona do wysokości wniesionych wkładów. Ich majątek prywatny nie jest zatem narażony, a wszelkie zobowiązania wobec wierzycieli muszą być pokrywane wyłącznie z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Działalność gospodarcza czy spółka z o.o. - księgowość

Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć o kwestii księgowości. Jednoosobowa działalność gospodarcza wymaga prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, bez konieczności stosowania pełnej księgowości. Przedsiębiorcy mogą to robić samodzielnie lub zatrudnić do tego celu wykwalifikowanych księgowych.

W spółce z o.o. obowiązuje natomiast pełna księgowość, czyli pełne księgi rachunkowe. Dodatkowo przedsiębiorcy są zobowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych. W przypadku spółki z o.o. niezbędne jest zatem zatrudnienie doświadczonego księgowego, co generuje spore koszty stałe.

Czy lepiej prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą czy spółkę z o.o.?

Choć wydaje się na pierwszy rzut oka, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest znacznie prostszym rozwiązaniem, to również w jej przypadku trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim podczas prowadzenia działalności gospodarczej największym mankamentem jest oczywiście kwestia pełnej odpowiedzialności za długi firmy, co może oznaczać ryzykowanie całego majątku własnego.

Z drugiej strony prowadzenie biznesu w formie spółki z o.o. wymaga więcej zachodu i formalności, a także poniesienia kosztów podczas zakładania oraz w bieżącym funkcjonowaniu firmy (prowadzenie pełnej księgowości). Z drugiej jednak strony taka forma prowadzenia działalności daje jednak spokój i stabilność, bez obaw o środki prywatne.

Którą opcję warto zatem wybrać? Wszystko zależy od konkretnego biznesu i modelu funkcjonowania. Wydaje się jednak, że dla początkujących przedsiębiorców dobrą opcją jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W przypadku większych biznesów warto już dla bezpieczeństwa rozważyć zmianę takiego rozwiązania jak działalność gospodarcza na spółkę z o.o.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto