Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Samofakturowanie - na czym polega?

Dodano 2021-06-28 (komentarzy 0)

Samofakturowanie - na czym polega?

Wróć do listy artykułów
Samofakturowanie - na czym polega?

Każdego dnia przedsiębiorcy, prowadzący działalności gospodarcze w rozmaitych formach, muszą zajmować się rozmaitymi formalnościami rachunkowo-prawnymi. Niewywiązanie się z któregoś obowiązku bywa bardzo kosztowne i ciągnie za sobą szereg sankcji ze strony Urzędu Skarbowego.

Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorców jest wystawianie paragonu lub faktury, gdy udało im się sprzedać towar lub usługę. Kwestię tę reguluje bardzo dokładnie wiele aktów prawnych, w tym przede wszystkim odpowiednie paragrafy ustawy o VAT.

Istnieją jednak sytuacje, gdy obowiązek wystawienia dokumentu potwierdzającego sprzedaż towaru lub usługi przechodzi na osobę kupującą. Wówczas dochodzi do tak zwanego samofakturowania.

Na czym polega samofakturowanie i kiedy trzeba taką fakturę wystawić? O tym opowiemy poniżej.

Kiedy nabywca wystawia fakturę, czyli czym jest samofakturowanie?

Przyzwyczailiśmy się do obowiązku wystawiania faktur przez sprzedawcę. Istnieje jednak wiele sytuacji, gdy fakturę dokumentującą transakcję wystawia nabywca towaru lub usługi. Na czym polega wystawianie faktur w imieniu podatnika sprzedającego, czyli tak zwane samofakturowanie?

Zasady wystawiania faktur w imieniu i na rzecz podatnika – samofakturowanie od podszewki

Sytuację, gdy nabywca wystawia fakturę dokumentującą transakcję w imieniu podatnika w obrocie gospodarczym, nazywa się powszechnie samo fakturowaniem.

Oznacza to, że strona sprzedająca w żaden sposób nie dokumentuje dokonanej sprzedaży i nie wystawia potwierdzających transakcję dokumentów. Obowiązek przygotowania wszystkich dokumentów (w tym wystawienia faktury VAT) spoczywa po stronie nabywcy.

Nabywca może wystawiać zarówno standardową fakturę, jak jej duplikat, a w razie wystąpienia błędów lub konieczności naniesienia zmian na dokumencie – może również wystawić fakturę korygującą.

Kiedy wystawić fakturę dokumentującą transakcję w ramach samofakturowania?

Możliwość wystawienia faktury przez nabywcę (samofakturowanie) jest dopuszczona w obrocie gospodarczym na terenie Polski i Unii Europejskiej. Jest jednak obarczona pewnymi warunkami, które muszą być spełnione zarówno po stronie sprzedającego, jak i nabywcy. Można o tym przeczytać w przepisach zawartych choćby na kartach ustawy o VAT.

Kiedy istnieje możliwość wystawienia faktury w ramach samofakturowania? Podstawą jest zawarcie umowy pomiędzy stronami (sprzedającym a nabywcą), w której wyraźnie sprzedający wyraża zgodę na wystawianie faktury w jego imieniu i na jego rzecz. Jeśli przedsiębiorcy zdecydują się na samofakturowanie, należy również określić formy zatwierdzania faktur, ich charakter i zakres towarów lub usług, których może ona dotyczyć. Niezbędnie trzeba też podać czas obowiązywania umowy i termin dostarczania wystawionych dokumentów do sprzedającego. Ten ostatni element ma wielkie znaczenie, gdyż sprzedający musi mieć czas na odpowiednie zaksięgowanie otrzymanych dokumentów na potrzeby rozliczeń (opłacania podatku dochodowego i podatku VAT).

Każdy wystawiony dokument wymaga akceptacji ze strony sprzedającej. Musi mieć ona taką formę, by nie mogły pojawić się żadne wątpliwości, czy faktura została zaakceptowana. Obowiązek podatkowy następuje bowiem dopiero w momencie zatwierdzenia faktury przez stronę sprzedającą. To wówczas faktura staje się podstawą do rozliczenia należnego podatku VAT.

Samofakturowanie – korzyści wystawienia faktur przez nabywcę

Podstawową zaletą , która wyróżnia samofakturowanie, jest usprawnienie procesu z punktu widzenia nabywców. Nie muszą oni niecierpliwie czekać ani upominać się o wystawienie stosownego dokumentu, a to usprawnia procedurę rozliczania transakcji za zakup towarów i usług.

Z drugiej strony samofakturowanie wiąże się z koniecznością podpisania dodatkowej umowy, a także ze ścisłym przestrzeganiem terminów dostarczania dokumentów, co generuje dodatkowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Takie rozwiązanie bywa zatem stosowane zwłaszcza przy transakcjach sprzedaży między podmiotami, które współpracują ze sobą na stałe. W takiej sytuacji pozwala bowiem na uproszczenie procedur i usprawnienie przepływu towarów z prawdziwą, wymierną korzyścią dla obu stron transakcji.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto