Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Dodano 2021-07-05 (komentarzy 0)

Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Wróć do listy artykułów
Miejsce prowadzenia działalności gospodarczej

Polskie prawo jasno określa zakres danych, które muszą podać przedsiębiorcy, zakładający działalność gospodarczą. Jedną z najistotniejszych kwestii jest adres siedziby firmy. W formularzach pojawia się jednak równocześnie wiele innych danych, jak choćby: miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub adres rejestrowy.

Czym się one różnią i o czym trzeba pamiętać, gdy podaje się miejsce lub miejsca prowadzenia działalności gospodarczej? Nieco więcej na ten temat przeczytacie poniżej.

Siedziba firmy a miejsce prowadzenia działalności gospodarczej – podstawowe definicje

Podczas zakładania działalności gospodarczej przedsiębiorca musi podać we wniosku wiele kluczowych danych, które wpływają na późniejsze działania, w tym na samą pracę, jak i rozliczenia w Urzędzie Skarbowym.

Do najważniejszych informacji zaliczają się niewątpliwie: siedziba firmy oraz adres prowadzenia działalności gospodarczej. Na czym polega różnica między nimi?

W rozporządzeniu Rady Unii Europejskiej z dnia 15 marca 2011 (nr 282/2011) można przeczytać, że przez siedzibę firmy rozumie się miejsce, w którym podatnik wykonuje czynności kluczowe dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. W siedzibie firmy przechowuje się dokumenty i archiwum. To w niej urzędnicy szukają właściciela firmy, choćby podczas kontroli z Urzędu Skarbowego.

Czym jest zatem miejsce wykonywania działalności i czym się różni od siedziby działalności gospodarczej podatnika? W przypadku miejsca prowadzenia działalności definicja mówi, że jest to przestrzeń, służąca do realizowania zadań firmy, które wynikają ze specyfiki danej działalności. Jako miejsce prowadzenia działalności rozumie się zatem biuro, zakład produkcyjny itp.

W wielu przypadkach adres siedziby firmy jest taki sam, jak miejsca prowadzenia działalności. Nie jest to jednak stała zasada. Pojawiają się bowiem przedsiębiorstwa, w których występują dodatkowe miejsca prowadzenia działalności (np. kilka punktów usługowych) lub usługi są świadczone wręcz bezpośrednio u klientów.

Czy firma musi mieć stałe miejsce prowadzenia działalności?

Zdarzają się sytuacje, gdy firma nie musi określać stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Warto w tej kwestii sięgnąć choćby do tak zwanej Konstytucji dla Biznesu, w której pojawiają się informacje o tym, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, podatnik podaje prywatny adres zamieszkania oraz adres korespondencyjny, służący do doręczeń. Oba adresy nie muszą być takie same.

Warto pamiętać, że uzupełnienie rubryki: stałe miejsce wykonywania działalności jest w pełni dobrowolne, a miejsca wykonywania działalności mogą być bardzo różne, o czym wspomnieliśmy już wcześniej. Podanie stałego miejsca sprawia, że jest ono rozumiane jako adres siedziby firmy.

Oprócz tego zdarzają się sytuacje, gdy przedsiębiorca zgłasza dodatkowe miejsce prowadzenia działalności. Wówczas jedno z nich należy określić jako podstawowe.

Miejsca wykonywania działalności gospodarczej a dane na fakturach

Jeśli firma posiada kilka miejsc prowadzenia działalności, jaki adres powinien znajdować się na wystawianych przez nią fakturach?

Prawo w tej kwestii daje bardzo precyzyjne wytyczne. Nawet jeśli przedsiębiorca wykonuje obowiązki służbowe w różnych lokalizacjach, na fakturze jako adres firmy musi umieścić adres siedziby działalności, który podaje na formularzu VAT-R, czyli adres podany jako główny.

Jak zgłaszać miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?

Zgłaszanie miejsc prowadzenia działalności nie jest specjalnie skomplikowane i nie wiąże się z żadnymi kosztami dodatkowymi dla przedsiębiorców. Wystarczy w tym celu skorzystać z druku CEIDG-1, w którym podaje się siedzibę firmy oraz adres wykonywania działalności.

Aby podać dodatkowe miejsce wykonywania działalności, wystarczy złożyć druk CEIDG-MW, jasno określając, która przestrzeń ma być uznana za podstawową.

Adres zameldowania lub zamieszkania a miejsce prowadzenia działalności

Wiele osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, decyduje się na to, by siedziba firmy mieściła się w ich domach prywatnych. Jeśli adres miejsca zamieszkania uznaje się za adres rejestrowy, wówczas oznacza się, że firma nie ma stałej siedziby. Da się także wskazać adres zamieszkania jako miejsce prowadzenia działalności.

Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma korzyściami. Daje choćby możliwość odliczenia wielu domowych kosztów. Z drugiej strony należy jednak liczyć się z tym, że adres prywatny zostanie upubliczniony i łatwy dostęp do niego mogą uzyskać niepowołane osoby.

A czy można podać adres miejsca zameldowania jako adres firmowy? Nie ma przeszkód, by wskazać jako siedzibę działalności gospodarczej osoby fizycznej właśnie miejsce zameldowania, podobnie jak w przypadku miejsca zamieszkania.

Siedziba firmy a miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Siedziba firmy i adres miejsca wykonywania działalności to dane kluczowe, służące do identyfikacji przedsiębiorcy, a także prawidłowego rozliczania podatku dochodowego i VAT w Urzędzie Skarbowym. Mogą być one tożsame lub dotyczyć różnych lokalizacji. Ważne, by już na samym początku precyzyjnie je określić dla własnej wygody oraz lepszej komunikacji z urzędami, dzięki czemu udaje się uniknąć nieporozumień lub kłopotów podczas składania deklaracji podatkowych.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto