Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Ile kosztuje założenie firmy?

Dodano 2021-07-12 (komentarzy 0)

Ile kosztuje założenie firmy?

Wróć do listy artykułów
Ile kosztuje założenie firmy?

Wiele osób zastanawia się, czy własna działalność nie będzie dla nich korzystniejszym rozwiązaniem niż praca na etacie. Zanim podejmie się finalną decyzję, warto dokładnie przeanalizować sytuację, sprawdzić za i przeciw oraz przekalkulować koszty.

Ile kosztuje założenie firmy w Polsce? Z jakimi wydatkami na start muszą liczyć się przyszli przedsiębiorcy, którzy pragną założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę?

Ile kosztuje założenie firmy – określenie formy prawnej

Na koszt założenia firmy przede wszystkim wpływa forma prawna takiego podmiotu. Musi być to zatem pierwsza kwestia, nad którą pochyli się przyszły przedsiębiorca.

Jakie są możliwości? Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Takie podmioty to aż 75% wszystkich mikro biznesów w naszym kraju. Alternatywą są spółki – cywilne lub handlowe (jawna, komandytowa, partnerska, z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna).

Przy małych podmiotach zazwyczaj podstawowym wyborem jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Większe firmy lub biznesy, w których ma uczestniczyć więcej niż jedna osoba, zazwyczaj decydują się na spółkę. Istnieje również możliwość późniejszego przekształcenia działalności jednoosobowej w spółkę. Trzeba jednak dokładnie przekalkulować ewentualne koszty, wynikających z niezbędnych formalności.

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej – rejestracja nowej firmy

Ile kosztuje założenie firmy? Koszty są inne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jednoosobowej niż przy spółkach. Zanim zatem podejmie się finalną decyzję, warto dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty, również ten finansowy, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – założenie biznesu a koszty

Analizę wydatków przy zakładaniu firmy zacznijmy od jednoosobowej działalności gospodarczej. Ile kosztuje założenie firmy w tym przypadku?

Pierwszym krokiem dla przyszłego przedsiębiorcy jest zarejestrowanie firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Formularz CEIDG-1 wypełnia się ręcznie i składa w urzędzie lub elektronicznie, co przyspiesza proces i usprawnia całą procedurę. Oprócz wpisu na listę krajowych przedsiębiorców, złożenie dokumentu równocześnie stanowi wniosek o wpis do REGON i zgłoszenie identyfikacyjne NIP. Przedsiębiorca nie musi również oddzielnie składać zgłoszenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Złożenie wniosku CEIDG-1 jest bezpłatne.

Ile kosztuje założenie spółki?

Zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej jest niezmiernie proste i nie generuje kosztów. A z jakimi opłatami muszą się liczyć osoby, które zamiast jednoosobowej działalności gospodarczej chciałyby założyć spółkę?

Wszystko zależy od wybranego typu podmiotu. Najtańsza jest spółka cywilna. W jej przypadku należy bowiem dokonać bezpłatnego wpisu do CEIDG. Jedyna opłata wiąże się z podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zakładaniu spółki.

Więcej kosztów pojawia się przy spółkach handlowych. Trzeba bowiem dokonać wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Koszt takiej operacji to 500 zł. Dodatkowo należy zapłacić opłaty sądowe i 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Spółkę można założyć online, co obniża nieco koszty. Jeśli jednak podejmie się decyzję o założeniu podmiotu u notariusza, trzeba taką usługę doliczyć do kosztów założenia firmy.

Założenie firmy a inne koszty – podatek VAT

Jakie inne formalności mogą generować koszty przy zakładaniu jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki? Niektórzy przedsiębiorcy mogą chcieć lub być zobowiązani do zarejestrowania się jako podatnik podatku od towarów i usług (podatnik VAT).

O ile sama rejestracja do celów VAT nie jest obciążona kosztami, to osoby wnioskujące o wydanie nieobowiązkowego potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego, muszą uiścić opłatę skarbową w wysokości 170 zł.

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej – zgłoszenie do ZUS

Każdy przedsiębiorca jest też zobowiązany do złożenia dodatkowego formularza w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, rejestrującego go jako ubezpieczonego. Ma na to 7 dni od momentu zarejestrowania działalności gospodarczej.

Do urzędu należy złożyć wniosek:

  • ZUS ZUA, jeśli przedsiębiorca będzie opłacać wszystkie składki,
  • ZUS ZZA, jeśli będzie opłacać tylko składki zdrowotne (np. jeśli oprócz prowadzonej działalności gospodarczej ma również opłacane składki w ramach pracy na etacie).

Opisane formalności nie generują żadnych dodatkowych kosztów i opłat administracyjnych.

Zakładanie firmy – inne koszty

Założenie firmy może generować również szereg innych dodatkowych opłat. Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, przy rozpoczynaniu prowadzenia działalności gospodarczej?

W przypadku niektórych typów biznesu do legalnego prowadzenia działań niezbędne jest uzyskanie odpowiednich licencji i koncesji. Otrzymanie takiego pozwolenia (np. w przypadku wpisu do rejestru działalności regulowanej) wiąże się z koniecznością poniesienia kolejnych kosztów.

Oprócz tego dodatkowe opłaty mogą dotyczyć konieczności uzyskania specjalnych zaświadczeń, na przykład o niekaralności, co także przynosi obowiązek wniesienia opłat skarbowych.

Zakładanie działalności – precyzyjna analiza kosztów

Precyzyjne oszacowanie kosztów oraz świadomość wszystkich opłat pomagają lepiej dopasować formę biznesu do indywidualnych potrzeb, wynikających ze specyfiki branży oraz charakteru firmy.

Warto dokładnie przeanalizować sytuację i wybrać optymalne rozwiązanie, kierując się nie tylko kosztami przy założeniu firmy, ale także późniejszym komfortem prowadzenia działalności gospodarczej. Niekiedy bowiem rozwiązania bardziej kosztowne w procesie rejestrowania potrafią przynieść szereg istotnych benefitów w dalszych etapach. Trzeba zatem spojrzeć na sytuację kompleksowo i wybrać najlepszy wariant dla siebie.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto