window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Franczyza w Polsce – na czym polega działalność na licencji franczyzowej?

Dodano 2021-08-09 (komentarzy 0)

Franczyza w Polsce – na czym polega działalność na licencji franczyzowej?

Wróć do listy artykułów
Franczyza w Polsce – na czym polega działalność na licencji franczyzowej?

Współcześnie można znaleźć wiele sposobów na prowadzenie skutecznego biznesu. Jednym z rozwiązań, które zyskują sporą popularność, stała się ostatnimi czasy franczyza.

Czym jest franczyza i jak taka forma prowadzenia działalności gospodarczej sprawdza się w naszym kraju? Co warto wiedzieć na temat takiego pomysłu na biznes? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Czym jest franczyza w Polsce?

Franczyza jest to model biznesowy, w którym sprzedaje się towary lub usługi w oparciu o ścisłą współpracę między franczyzobiorcą i franczyzodawcą.

Osoba działająca w modelu franczyzy zobowiązuje się do przestrzegania zasad zawartych w umowie franczyzy, na podstawie których udziela się licencji. Takie rozwiązanie przynosi szereg korzyści dla obu podmiotów.

Know how i inne elementy – nowoczesny model biznesowy

Prowadzenie działalności na licencji franczyzowej sprawia, że przedsiębiorca musi przestrzegać szeregu zasad, opisanych precyzyjnie w umowie franczyzowej, sporządzonej przez franczyzodawcę.

W dokumencie określa się prawa i obowiązki obu stron (franczyzodawcy i franczyzobiorcy). Po pierwsze osoba prowadząca firmę jako franczyzę zobowiązuje się do przestrzegania zasad, obowiązujących w całej sieci, niejednokrotnie włożenia własnego kapitału, a także do uiszczania opłat na rzecz franczyzodawcy. Z drugiej strony otrzymuje jednak od pierwszych dni prowadzenia biznesu dostęp do rozpoznawalnego znaku towarowego i identyfikacji wizualnej, a także know-how oraz wszelką pomoc techniczną i handlową.

Rodzaje franczyzy – różne oblicza pomysłu na biznes na polskim rynku

Systemy franczyzowe od lat z powodzeniem są wykorzystywane przez polskich przedsiębiorców. W 2020 roku w naszym kraju działało 1 310 sieci franczyzowych, a w ich ramach 83 tysiące franczyzobiorców, jak wynika z raportu przygotowanego przez portal ekspercki franchising.pl. Co ciekawe, większość z funkcjonujących w Polsce franczyz to krajowe marki. A polskie podmioty coraz chętniej wychodzą też poza granice kraju, pojawiając się na obcych rynkach.

Zróżnicowanie franczyzy w Polsce dotyczy wielu aspektów, zwłaszcza rodzaju działalności. Można uzyskać know how i dostęp do bogatej wiedzy doświadczonych przedsiębiorców oraz informacji, jak działa dany model biznesowy w ramach sieci. Franczyzy można podzielić na dwa podstawowe typy:

  • dystrybucyjny (towar i wiedza o ich sprzedaży),
  • usługowy (know how odnośnie procedur realizacji usługi).

W pierwszej z kategorii pojawiają się rozmaite sklepy, zajmujące się sprzedażą odzieży, żywności, kosmetyków lub innych towarów.

W ramach franczyzy usługowej można natomiast wyróżnić podmioty, świadczące usługi w zakresie gastronomii, edukacji, turystyki lub bankowości.

Zalety i wady systemu franczyzowego w Polsce

Taka forma współpracy biznesowej jak franczyza zyskuje coraz szersze grono zwolenników w Polsce. Jest to bowiem rozwiązanie niezmiernie praktyczne. Dlaczego?

Największą korzyścią, którą zyskują franczyzobiorcy, jest dostęp do sprawdzonego i działającego modelu biznesowego, przynoszącego realne korzyści. Taki system daje bezpieczeństwo, komfort prowadzenia działań oraz łatwość rozwijania firmy w oparciu o skuteczne rozwiązania.

Jeśli prowadzi się franczyzę, można również cały czas liczyć na wsparcie i wiedzę franczyzodawcy. W większości sieci wspiera on biorcę usługi przy znalezieniu odpowiedniego punktu do prowadzenia biznesu, organizowaniu przestrzeni, a także organizuje szkolenia dla franczyzobiorcy i jego pracowników z działania konkretnego modelu biznesowego, metod pozyskiwania klientów itp. Całą wiedzę otrzymuje się zatem w pigułce, bez konieczności samodzielnego poszukiwania efektywnych rozwiązań.

Taki model współpracy oznacza znacznie mniejsze ryzyko biznesowe. Dołącza się bowiem do już istniejącej sieci, o wypracowanych sposobach działania przy zakładaniu firmy oraz prowadzeniu biznesu. Dzięki temu zagrożenie upadłością jest znacznie mniejsze. Dodatkowo franczyzodawca ma już zbudowaną markę o pewnej rozpoznawalności, a to przekłada się na znacznie niższe koszty marketingowe oraz wyższe zaufanie społeczne do podmiotu, bez dużych nakładów na promocję.

Czy franczyza ma wady? Nie ma niestety systemu biznesowego, który nie byłby obarczony mankamentami. Podobnie jest w przypadku franczyz. W wielu przypadkach za największy problem uznaje się nieustanną kontrolę nad firmą ze strony franczyzodawców, sprawdzających poprawność realizacji warunków zawartych w umowie franczyzowej. Właściciel firmy musi niestety w pełni się dostosować, w innym razie może się liczyć z odebraniem licencji.

Korzystanie z franczyzy oczywiście wiąże się z opłatami na rzecz franczyzodawcy, w tym zwłaszcza tak zwanej opłaty franczyzowej. Oprócz tego oczywiście trzeba regulować bieżące rachunki i wszelkie standardowe koszty, związane z prowadzeniem takiego biznesu.

Franczyza w Polsce – dobry pomysł na biznes?

Franczyza to rozwiązanie, dzięki któremu da się łatwiej rozpocząć prowadzenie firmy, otrzymując na start takiej współpracy solidne wsparcie techniczne i know how od franczyzodawców. Pozwala to zoptymalizować wydatki oraz zbudować dobrze funkcjonujący biznes bez nadmiernych inwestycji.

Model działalności franczyzowych przynosi sporo korzyści i daje względne bezpieczeństwo. Niestety równocześnie trzeba się liczyć z różnymi ograniczeniami, w tym z kontrolą ze strony franczyzodawców lub z brakiem możliwości realizowania własnych pomysłów lub kreowania indywidualnej marki. Warto zatem przed podjęciem decyzji przeanalizować wszystkie za i przeciw, by wybrać optymalny wariant, dopasowany do indywidualnych możliwości lub potrzeb.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto