Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Franczyza co to - komu opłaca się z niej skorzystać?

Dodano 2021-09-15 (komentarzy 0)

Franczyza co to - komu opłaca się z niej skorzystać?

Wróć do listy artykułów

POLSKI ŁAD

Bezpłatny Poradnik - "JAK UNIKNĄĆ NEGATYWNYCH ZMIAN DLA BIZNESU."- podaj swój adres e-mail, by go otrzymać
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.
Franczyza co to - komu opłaca się z niej skorzystać?

Mówi się, że połowa sukcesu w biznesie to dobry pomysł. Trudno jednak już na starcie stwierdzić, czy nawet genialnie brzmiące rozwiązanie tak naprawdę się sprawdzi. Co zatem zrobić, by firma szybko zaczęła przynosić solidne zyski? Zamiast rozwijania własnego biznesu można wykorzystać model franczyzowy.

Franczyza to obecnie jeden z popularniejszych i prężniej rozwijających się modeli biznesowych. Pozwala prowadzić firmę i rozwijać skrzydła pod cudzą marką. Takie rozwiązanie przynosi sporo korzyści, ale również generuje pewne ograniczenia, z których warto zdawać sobie sprawę, zanim rozpocznie się działalność w formie franczyzy.

Po przeczytaniu tego tekstu dowiesz się:

  • na czym polega franczyza?
  • kiedy warto zdecydować się na taki model?
  • jakie są największe zalety i wady systemu franczyzowego?

Franczyza co to – definicja modelu biznesowego i umowa franczyzy

Czym jest franczyza? Mówiąc najprościej, to sposób prowadzenia działalności gospodarczej, w którym przedsiębiorca korzysta z innej marki oraz z jej doświadczeń biznesowych na temat sposobów i strategii działania.

Do umowy franczyzy potrzebne są dwie strony: franczyzodawca i franczyzobiorca. W tym rozwiązaniu franczyzodawca zapewnia dostęp do swojego know-how, znaków towarowych, receptur i wiedzy specjalistycznej, a franczyzobiorca może z nich korzystać po uiszczeniu określonej w umowie opłaty na rzecz franczyzodawcy oraz spełnieniu innych warunków.

W Polsce funkcjonuje wiele rodzajów franczyzy. Najczęściej przyjmuje się podział, wynikający z rodzaju prowadzonej działalności. Możemy zatem mówić o takich rozwiązaniach, jak:

  • franczyza handlowa,
  • franczyza usługowa.

Jeśli przyjmie się natomiast podział ze względu na rodzaj przekazywanej wiedzy, stosuje się wyróżnienie franczyzy:

  • dystrybucji produktów,
  • koncepcji działalności.

Oprócz tego można podzielić franczyzę ze względu na organizację współpracy. Pojawia się zatem:

  • franczyza bezpośrednia (umowa bezpośrednio między franczyzodawcą a franczyzobiorcą),
  • franczyza wielokrotna (franczyzobiorca prowadzi więcej jednostek franczyzowych).

Różne rodzaje franczyzy pozwalają wybrać optymalne rozwiązanie, dopasowane do potrzeb branży oraz charakteru danego biznesu.

W jakich branżach sprawdza się korzystanie z pakietu franczyzowego?

 

Jak podają dane, zebrane w raporcie o rynku franczyzy 2019/2020, zaprezentowanym przez Polską Organizację Franczyzodawców, sieć franczyzowa w naszym kraju wciąż się rozwija. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z ponad 1 310 sieciami franczyzy oraz 83 000 franczyzobiorcami.

W jakich branżach najchętniej korzysta się z modelu franczyzy? Umowa franczyzy bywa szczególnie popularna w sklepach spożywczych, gastronomii, branży turystycznej (np. w hotelarstwie), edukacyjnej, finansowo-bankowej lub gdy prowadzi się stacje paliw.

Badania pokazują, że oferta franczyzowa w naszym kraju jest coraz bogatsza, a franczyzodawcy wyróżniają się wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem, co przekłada się na większe bezpieczeństwo takiego typu działalności gospodarczej.

Franczyza koncepcji działalności gospodarczej – co daje taki model?

Prowadzenie biznesu na zasadach franczyzy bywa częstym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z przedsiębiorczością. W takim przypadku, podpisanie umowy franczyzy daje łatwiejszy start. Można bowiem korzystać z wiedzy i doświadczenia franczyzodawcy, z jego zaplecza technologicznego oraz wypracowanych mechanizmów marketingowo-biznesowych. Opłaty franczyzowe są często znacznie niższe niż nakłady, które ponosi początkujący przedsiębiorca, by rozwinąć firmę.

W zależności od wybranego pakietu franczyzowego, przedsiębiorca może mieć dostęp tylko do konkretnego asortymentu i znaku towarowego lub do pełnej wiedzy z zakresu technologii, marketingu i obsługi klienta, w zamian za opłaty odprowadzane na rzecz franczyzodawcy.

Franczyza jako forma działalności gospodarczej – zalety i wady prowadzenia biznesu na zasadzie franczyzy

Wielu przedsiębiorców zastanawia się przed założeniem firmy, czy lepiej prowadzić własny biznes, czy też zdecydować się na podpisanie umowy franczyzowej.

Jakie są zalety prowadzenia działalności w formie franczyzy? Dla franczyzobiorcy jest to przede wszystkim łatwiejszy start w biznesie, a także minimalizacja ryzyka oraz odpowiedzialności. Od pierwszych chwil otrzymuje się wsparcie od franczyzodawcy, również w zakresie know-how, co znacząco ułatwia rozpoczęcie działań i pozyskanie pierwszych klientów. Krótko mówiąc, bez większego wysiłku otrzymuje gotowy pomysł na biznes.

Z punktu widzenia franczyzodawcy prowadzenie biznesu pozwala uzyskać konkretne profity finansowe z dzielenia się wypracowanymi rozwiązaniami, co przekłada się na realny dochód pasywny.

Korzyścią z prowadzenia biznesu w modelu franczyzowym może być także określony czas franczyzy. Niekiedy jednak jest to rozpatrywane jako wada takiego rozwiązania.

Co zatem przemawia za prowadzeniem własnego biznesu zamiast podpisania umowy franczyzowej? Franczyza daje niewielkie pole dla kreatywności. Co prawda franczyzodawca zobowiązuje się do pomagania franczyzobiorcy. Strona biorąca jednak jest najczęściej w dużej mierze od niego uzależniona i nie może podejmować własnych decyzji na temat sposobu prowadzenia firmy lub jej rozwoju.

Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że model prowadzenia biznesu na zasadzie franczyzy niesie ryzyko wystąpienia efektu domina w razie kryzysu lub bankructwa franczyzodawcy. Trzeba również liczyć się z opłatami franczyzowymi, których wysokość jest uzależniona od marki oraz otrzymanego pakietu franczyzowego.

Model franczyzowy dla nowoczesnego i bezpiecznego biznesu

Umowa franczyzowa to jeden z popularniejszych obecnie sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. Daje bezpieczeństwo i stabilizację, którą doceniają zwłaszcza młodzi przedsiębiorcy. Jest to zatem idealny model na start. Zawsze trzeba oczywiście przeanalizować wszystkie zalety i wady franczyzy pod kątem własnej działalności gospodarczej oraz specyfiki branży.

Z czasem, gdy zyskuje się konkretną wiedzę i doświadczenie, warto rozważyć przejście na działalność pod własnym szyldem. Daje więcej możliwości oraz pozwala w pełni rozwinąć biznesowe skrzydła.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

POLSKI ŁAD

Bezpłatny Poradnik - "JAK UNIKNĄĆ NEGATYWNYCH ZMIAN DLA BIZNESU."
podaj swój adres e-mail, by go otrzymać.

Imie: e-mail:


Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto