window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Czynny podatnik VAT UE a VAT – wszystko, co warto wiedzieć

Dodano 2022-06-06 (komentarzy 0)

Czynny podatnik VAT UE a VAT – wszystko, co warto wiedzieć

Wróć do listy artykułów
Czynny podatnik VAT UE a VAT – wszystko, co warto wiedzieć

Prowadzenie biznesu wymaga znajomości wielu przepisów, by nie narazić się na rozmaite konsekwencje. Jedną z istotnych kwestii jest sprawdzenie, czy podmiot, z którym planujemy rozpocząć współpracę to czynny podatnik VAT lub VAT UE.

W tym artykule znajdziesz informację o tym:

 • czym jest biała lista podatników VAT,

 • dlaczego należy weryfikować na niej kontrahentów,

 • czym różni się biała lista VAT od bazy VIES,

 • jak sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT UE.

Biała lista podatników – do czego służy?

Biała lista VAT to nic innego jak wykaz wszystkich polskich podatników VAT – zarówno tych czynnych, jak i niezarejestrowanych, wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Wykaz ten jest prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej i ma niebagatelne znaczenie dla codziennego prowadzenia działalności gospodarczej przez każdego podatnika VAT.

W rejestrze pojawia się nie tylko nazwa firmy, ale też jej podstawowe dane, wspomniany status, podstawy prawne dotyczące odmowy rejestracji oraz, co szczególnie istotne, numer konta, powiązanego z prowadzoną działalnością.

Biała lista podatników VAT umożliwia:

 • sprawdzenie, czy polski przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT (pojawia się też status „zwolniony”, jeśli podatnik podlega pod zwolnienia VAT),

 • poznanie danych firmy, jej statusu,

 • potwierdzenie numeru rachunku firmowego w banku.

Wykaz podatników podatku VAT jest dostępny na stronie podatki.gov.pl, gdzie można skorzystać z wygodnej wyszukiwarki, pozwalającej na odnalezienie przedsiębiorcy na podstawie:

 • numeru konta,

 • NIP,

 • REGON,

 • nazwy firmy.

Numery rachunków podane na białej liście podatników to konta firmowe. Trafiają one na listę z bazy Krajowej Administracji Skarbowej, która pobiera je z danych podawanych w urzędzie skarbowym przez podatnika. Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje w swojej firmie rachunek prywatny, numer nie pojawi się w wynikach wyszukiwania. Informacje o koncie firmowym również nie zostaną uwidocznione, jeśli podmiot nie rejestrował się do VAT ze względu na niewielkie obroty, został wykreślony lub nie został zarejestrowany jako podatnik VAT z innych obiektywnych powodów.

Wpłata na konto spoza białej listy – konsekwencje

Przed dokonaniem przelewu na konto kontrahenta krajowego, należy sprawdzić, czy jego numer znajduje się na białej liście. Co może grozić, jeśli wpłaci się pieniądze na rachunek spoza rejestru? Przelew powyżej 15 tysięcy złotych na konto, które nie widnieje na białej liście podatników, sprawia, że podatnik nie może wliczyć takiej wpłaty do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo, musi się liczyć z ryzykiem ponoszenia solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe (podatek VAT) razem z kontrahentem.

Istnieje jednak możliwość uniknięcia odpowiedzialności. Wystarczy w nieprzekraczalnym terminie 7 dni od wykonania przelewu na niewłaściwe konto, poinformować o takim fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Baza i wyszukiwarka VIES a status VAT UE – czynny podatnik VAT UE

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej nie ograniczają się tylko do transakcji biznesowych na terenie naszego kraju. Równie chętnie działają na rynku międzynarodowym, a zwłaszcza w ramach Unii Europejskiej.

Do celu transakcji wewnątrzwspólnotowych również trzeba kontrolować status kontrahenta. Wykorzystuje się do tego inne rejestry niż informacje zawarte w ramach krajowych baz danych VAT. Dotyczy to biznesów z kontrahentami zagranicznymi, których firmy są prowadzone na terenie Unii Europejskiej. Na obszarze wspólnoty sprawdza się, czy dany podmiot to podatnik VAT czynny (zarejestrowany do VAT UE i figurujący w odpowiedniej krajowej bazie danych) za pośrednictwem bazy i wyszukiwarki VIES, w której sprawdza się NIP unijny kontrahenta oraz inne dane dotyczące jego firmy. To unijny system wymiany informacji o podatnikach VAT na potrzeby VAT i rozliczeń podatkowych.

Jak uzyskać numer VAT UE? Wystarczy skorzystać z formularza VAT R, który powinien otrzymać właściwy urząd skarbowy dla danego podatnika. Zazwyczaj składa się wniosek o taki numer już na etapie rejestrowania firmy, choć nie ma przeszkód, by złożenie deklaracji VAT nastąpiło później. Wówczas składa się formularz VAT R jako aktualizację danych w urzędzie skarbowym.

Jak sprawdzić VAT UE, czy kontrahent to podatnik czynny VAT, gdy przystępuje się do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów? Można to zrobić w formie elektronicznej. Na potrzeby VAT UE, wystarczy wejść na stronę bazy danych i wyszukiwarki VIES i wypełnić dwa pola:

 • państwo członkowskie,

 • numer VAT kontrahenta.

Po kliknięciu przycisku „weryfikuj” pojawia się informacja, czy dany podmiot należy do podmiotów czynnych (dane na konkretny dzień), z którymi nie ma przeciwwskazań do przeprowadzania wewnątrzwspólnotowych transakcji (nabycia usług lub towarów).

Poza informacją, czy podmiot jest czynnym podatnikiem VAT, otrzymuje się też podstawowe dane o firmie, jak: pełna nazwa przedsiębiorstwa oraz jego adres (kraj, miasto, ulica, kod pocztowy).

Brak ważnego numeru VAT UE – niezbędne dane w wynikach wyszukiwania dla transakcji wewnątrzwspólnotowych

Dlaczego sprawdzanie VAT UE jest konieczne? Jeśli przedsiębiorca chce dokonać transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, ma obowiązek zweryfikowania swojego kontrahenta w bazie VIES.

Z jakimi konsekwencjami musi się liczyć przedsiębiorca, jeżeli nie zweryfikuje kontrahenta? Jeśli nie dopełni tej formalności, a numer VAT UE nie jest zarejestrowany w wyszukiwarce VIES, podatnikowi grozi utrata zwolnienia z preferencyjnych zwolnień i skorzystania ze stawki VAT 0%.

Podatnicy VAT czynni – konieczność weryfikowania danych kontrahentów przy biznesach lokalnych i transakcji wewnątrzwspólnotowych

Przeprowadzenie transakcji wiąże się z rozmaitymi obowiązkami, w tym z koniecznością weryfikacji kontrahentów. Numer identyfikacji podatkowej VAT pojawia się na dokumentach firmowych (sprzedaż towarów i usług) dotyczących rozmaitych transakcji na rynku krajowym lub międzynarodowym (wewnątrzwspólnotowym).

Jeśli zatem prowadzić firmę, przy jego pomocy należy bezwzględnie weryfikować dane podatnika, z którym nawiązuje się współpracę, by móc skorzystać z rozmaitych ulg, nie doprowadzić do utraty zwolnienia z niższej stawki, a także uniknąć nieprzyjemnych sankcji ze strony urzędu skarbowego.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto