window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę - czy jest możliwe?

Dodano 2022-04-11 (komentarzy 0)

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę - czy jest możliwe?

Wróć do listy artykułów
Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę - czy jest możliwe?

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym z dopuszczalnych form rozwiązania umowy podpisanej na czas określony, nieokreślony lub próbny. Może się na nie zdecydować pracodawca lub pracownik.

Czy istnieje sposób na to, by wycofać takie oświadczenie? Rozwiązaniem jest wycofanie wypowiedzenia umowy o pracę.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto i kiedy może złożyć wypowiedzenie umowy o pracę,

  • jaką formę ma mieć cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę.

Co warto wiedzieć o wypowiedzeniu umowy o pracę i o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę?

Kodeks pracy (kp) dokładnie reguluje kto i kiedy może złożyć wypowiedzenie umowy u pracę oraz jaką formę powinien mieć taki dokument. Warto jednak zaznaczyć, że w tymże akcie prawnym nie ma precyzyjnie określonej procedury cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę.

Co oznacza to w praktyce? Jeśli kodeks pracy nie zawiera właściwych zapisów, dotyczących stosunku pracy, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego, jeśli tylko nie są one sprzeczne z zasadami prawa pracy.

Jak zatem można dokonać cofnięcia wypowiedzenia umowy o pracę? Należy zacząć od tego, że samo wypowiedzenie umowy jest oświadczeniem woli (pracownika lub pracodawcy). Jego następstwem jest ustanie stosunku pracy po upływie ustalonego okresu wypowiedzenia.

Kiedy oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę jest ważne?

Aby oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy było skuteczne, musi zostać dostarczone do adresata w taki sposób, że ma on możliwość zapoznania się z dokumentem.

Zanim do tego dojdzie, oświadczenie woli pracownika lub przedsiębiorcy nie jest skuteczne. Dlatego też taki dokument powinien być dostarczony do rąk adresata, a nie pozostawiany na przykład w jednostce, w której ona pracuje, w sekretariacie lub u menedżera.

Cofnięcie przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę można dokonać zanim zostanie ono skutecznie dostarczone do adresata lub w momencie dostarczenia tego dokumentu. Procedura w tej sytuacji jest uproszczona i wymaga przygotowania drugiego oświadczenia woli o cofnięciu wcześniejszego pisma.

Jeśli zatem pracodawca z różnych względów zmieni zdanie i będzie chciał utrzymać pracownika na stanowisku, a wypowiedzenie nie zostało jeszcze skutecznie dostarczone, wówczas wystarczy złożyć odwołanie takiego oświadczenia. Adresatem oświadczenia woli pracodawcy o cofnięciu wypowiedzenia umowy o pracę jest pracownik.

Jeśli oświadczenie o cofnięciu dokumentu mówiącego o rozwiązaniu umowy o pracę dotarło do pracownika, również istnieje możliwość cofnięcia wypowiedzenia. Wymagana jest jednak do tego pisemna zgoda pracownika na powrót do pracy, udzielona jeszcze w trakcie okresu wypowiedzenia.

Odwołanie wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika – zgoda pracodawcy

Warto wspomnieć o tym, że cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe także ze strony pracownika. W jego przypadku procedury są zbliżone, jak przy zmianie zdania przez przedsiębiorcę.

Jeśli osoba pracująca postanawia cofnąć złożone wcześniej wypowiedzenie umowy o pracę, z którym jeszcze jej przełożony nie zdążył się zapoznać, wystarczy tylko oświadczenie woli pracownika. Jeżeli jednak wcześniejszy dokument został skutecznie dostarczony, musi dojść do wyrażenia zgody pracodawcy na ponowne przyjęcie pracownika.

Wypowiedzenie umowy a cofnięcie wypowiedzenia oświadczeniem woli pracodawcy lub pracownika

Jeśli pragnie się cofnąć wypowiedzenie umowy o pracę, czasami samo odwołanie oświadczenia woli nie wystarcza. Niekiedy potrzebne są dodatkowe zgody, udzielone w formie pisemnej, pozwalające na kontynuowanie pracy na wcześniejszych warunkach.

Sytuacje w firmach bywają różne. Niekiedy zmiana okoliczności sprawia, że obie strony chcą kontynuować współpracę, mimo wcześniej złożonego oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę. Dobrze zatem znać wszystkie możliwości i procedury, by widzieć, jak odpowiednio zareagować.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto