window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Anulowanie faktury VAT - jak to zrobić poprawnie?

Dodano 2022-03-28 (komentarzy 0)

Anulowanie faktury VAT - jak to zrobić poprawnie?

Wróć do listy artykułów
Anulowanie faktury VAT - jak to zrobić poprawnie?

Każdego dnia przedsiębiorcy wystawiają tysiące faktur VAT. To jeden z najpowszechniej używanych dokumentów finansowych. Niejednokrotnie zdarza się, że pojawiają się w nim rozmaite błędy lub finalnie nie dochodzi do transakcji, którą faktura ma dokumentować. Czy w takich sytuacjach możliwe jest anulowanie faktury VAT?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega korekta faktury VAT,
  • kiedy można poprawić dokument poprzez wystawienie faktury korygującej,
  • kiedy da się anulować fakturę VAT,
  • jak poprawnie wykonać anulowanie faktury.

Błędy na fakturze VAT i na czym polega wystawienie faktury korygującej?

Każdemu zdarza się popełnić błąd. Dotyczy to również dokumentów firmowych, w tym faktury VAT. Jeśli już do takiej sytuacji dojdzie, a błąd zostanie znaleziony, należy niezwłocznie go poprawić.

Do tego celu wykorzystuje się odpowiednie dokumenty korygujące. Możliwości dokonywania korekty faktury pozwala na usunięcie błędów, które pojawiły się na dokumencie.

Istnieją dwa rodzaje błędów, które da się usunąć poprzez wystawienie faktury. Zalicza się do nich:

  • pomyłki w danych formalnych (data, nazwa i dane firmy, nazwa towaru i usługi),
  • błąd w pozycjach wartościowych (kwota netto lub brutto, stawka VAT, udzielenie rabatu, zwrot towaru).

Każdy z wymienionych błędów da się poprawić z pomocą odpowiedniego dokumentu korygującego. W pierwszym z przypadków wystawia się tak zwaną notę korygującą bądź fakturę korygującą błędy formalne. Przygotowuje ją nabywca i przekazuje sprzedawcy.

Pojawienie się nieprawidłowości, dotyczących pozycji wartościowych faktury, wymaga natomiast działania ze strony sprzedającego. Jeśli na dokumencie pojawiają się nieprawidłowe wartości, podatnik wystawia fakturę korygującą.

Istnieją jednak przypadki, gdy może dojść nie tylko do wystawienia faktury korygującej, ale też anulowania faktury.

Faktura nie wprowadzona do obrotu prawnego – kiedy można anulować fakturę VAT?

Zdarza się, że wystawienie faktury korygującej nie jest potrzebne. Zamiast tego może dojść do anulowania faktury. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom w niezbyt wielu przypadkach jest dopuszczalne anulowanie faktury.

Taką opcję dokładnie regulują przepisy polskiego prawa. Musi dojść do zaistnienia dwóch warunków:

  • transakcja nie dochodzi do skutku,
  • faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego, czyli odbiorca jej nie otrzymuje.

Kiedy może się to zdarzyć? Choćby wtedy, gdy dokonano zwrotu podatnikowi towarów, nie odebrano towarów za pobraniem (sprzedaż internetowa). Oznacza to de facto, że towar i faktura wracają z powrotem do sprzedawcy, a transakcja jako taka nie zachodzi.

Szansa na to, by anulować fakturę zatem istnieje, ale powinna być traktowana jako zdarzenie wyjątkowe, tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Dodatkowo, sprzedawca musi dołożyć należytej staranności przy dokumentowaniu zaistniałych zdarzeń gospodarczych.

Anulowanie faktury – jak je przeprowadzić?

Jak powinna przebiegać procedura anulowania faktury? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że takie działanie nie może zaburzyć numeracji wszystkich dokumentów sprzedażowych w firmie.

Aby poprawnie anulować fakturę, należy przekreślić obie wersje anulowanego dokumentu – dotyczy to zarówno oryginału, jak i kopii faktury. Na każdym z nich trzeba wykonać opis, w którym musi się znaleźć:

  • data i informacja o anulowaniu faktury
  • powód wykorzystania takiej procedury.

Co niezmiernie istotne, choć takie dokumenty nie podlegają ewidencji, to wciąż anulowane faktury należy przechowywać w dokumentacji podatkowej firmy.

Anulowanie faktury a korekta deklaracji VAT i organy podatkowe

Czasami zdarza się, że anulowanie faktury dotyczy transakcji, która już została ujęta w deklaracji VAT. Wówczas oprócz samego anulowania faktur, trzeba też dokonać korekty deklaracji VAT. Pozwala to zmienić zawyżoną stawkę podatku do zapłaty.

Nie zapominajmy także o tym, że oprócz samej deklaracji VAT, podatnik ma obowiązek dokonać korekty JPK VAT.

Faktura VAT – korekta i anulowanie faktury

Anulowanie faktury, która została wprowadzona do obrotu prawnego to sytuacja wyjątkowa. Może jednak się okazać, że w niektórych przypadkach, zwłaszcza w sklepach wysyłkowych, że taka procedura będzie występować, obok wystawiania samej faktury korygującej do dokumentów wprowadzonych do obrotu.

Dlatego dobrze wiedzieć, jak poprawnie przeprowadzić anulowanie faktur, by zachować porządek w dokumentacji księgowej oraz nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto