Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Zwolnienie z ZUS lub odroczenie płatności ZUS ze względu na epidemię koronawirusa – co warto wiedzieć?

Dodano 2020-05-18 (komentarzy 0)

Zwolnienie z ZUS lub odroczenie płatności ZUS ze względu na epidemię koronawirusa – co warto wiedzieć?

Wróć do listy artykułów
Zwolnienie z ZUS lub odroczenie płatności ZUS ze względu na epidemię koronawirusa – co warto wiedzieć?

Wielu przedsiębiorców ucierpiało z powodu epidemii koronawirusa. Sporo firm już teraz szuka oszczędność oraz prowadzi rozbudowane działania mające uchronić je przed utratą płynności finansowej i bankructwem, spowodowanym zmniejszeniem przychodów.

Zanim podejmiemy decyzję o zawieszeniu działalności lub ogłoszeniu upadłości firmy, warto przyjrzeć się dokładnie wprowadzonej przez rząd tarczy antykryzysowej. Jednym z jej elementów jest możliwość zwolnienia z ZUS dla przedsiębiorców.

Dla kogo i kiedy jest to możliwe? O tym opowiemy poniżej.

Tarcza antykryzysowa – sposób na przetrwanie epidemii koronawirusa dla biznesu

Tarcza antykryzysowa ma za zadanie ochronić państwo i obywateli, w szczególności skupiając się na zabezpieczeniu gospodarki. Za jej podstawowe filary uznaje się: ochronę miejsc pracy, zmniejszenie bieżących obciążeń przedsiębiorców oraz wsparcie ich w utrzymaniu płynności finansowej.

Jednym ze sposobów osiągnięcia takiego stanu jest zwolnienie ze składek ZUS.

Zwolnienie ze składek ZUS – kto może z niego skorzystać?

Poszczególne elementy tarczy są nieustannie dopracowywane. W pierwotnej wersji zakładano na przykład wyłącznie odroczenie płatności składek do ZUS. Obecnie przedsiębiorcy mogą liczyć na zwolnienie ze składek do ZUS na okres trzech miesięcy (marzec, kwiecień i maj). Komu przysługuje taka ulga?

Z całkowitego zwolnienia ze składek ZUS mogą skorzystać mikrofirmy, zatrudniające do 9 pracowników. Dotyczy ono zarówno składek własnych przedsiębiorcy, jak i składek zatrudnianych przez niego osób. Aby starać się o zwolnienie, firma musi być zarejestrowana w ZUS przed 1 kwietnia 2020.

Oprócz najmniejszych biznesów ze zwolnienia skorzystają także osoby, prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze i opłacające składki wyłącznie za siebie, oraz spółdzielnie społeczne, dla których nie wprowadzono limitu zatrudnionych osób.

Z kolei w przypadku przedsiębiorstw, zatrudniających od 10 do 49 osób, istnieje możliwość skorzystania z częściowego (50%) zwolnienia ze składek ZUS. Zmiana ta pojawiła się w nowej wersji tarczy antykryzysowej – pierwotnie takie rozwiązanie nie było rozważane.

Jak złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS?

Aby starać się o zwolnienie, należy złożyć wniosek do ZUS. Można to zrobić drogą elektroniczną, listownie lub wrzucając go do skrzynki w siedzibie urzędu. Wzór wniosku można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Należy go złożyć do 30 czerwca 2020.

Wniosek przedsiębiorcy mogą przygotować samodzielnie lub za pośrednictwem upoważnionego do tego biura księgowego.

Niezmiernie ważne jest to, że jeśli ubiegamy się o zwolnienie z ZUS nie można opłacać składek za miesiące marzec-maj. A co jeżeli zdążyliśmy już zapłacić pierwszą z nich? Nowa wersja tarczy antykryzysowej pozwala również takim osobom starać się o wsparcie.

Inne formy wsparcia a składki do ZUS – na co jeszcze mogą liczyć przedsiębiorcy?

Jeśli w firmie pojawiły się problemy finansowe, wywołane przez epidemię koronawirusa, przedsiębiorcy mogą zdecydować się też na inne rozwiązania. Zostały na przykład wprowadzone specjalne ulgi w opłacaniu składek do ZUS. Istnieje możliwość odroczenia terminu płatności wcześniejszych składek ZUS lub rozłożenia dotychczasowych zobowiązań na raty. Wystarczy tylko, podobnie jak w przypadku zwolnienia, złożyć wniosek o odroczenie lub rozłożenie na raty w ZUS.

W ramach tarczy antykryzysowej pojawiło się ponadto zwolnienie z opłacania odsetek za składki za wszystkie kolejne miesiące od 1 stycznia 2020, o czym warto pamietać.

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek do ZUS – czy pomoże to polskim przedsiębiorcom?

Z pomocą tarczy antykryzysowej wprowadza się wiele rozwiązań, które mają pomóc polskiej gospodarce przetrwać trudne miesiące kwarantanny, a później wrócić do stabilnego funkcjonowania w czasie odmrażania funkcjonowania państwa, gdy szczyt zachorowań będzie już za nami.

Czy zwolnienie z opłacania składek ZUS to rozwiązanie wystarczające? W wielu przypadkach stanie się ono olbrzymim wsparciem dla firm, które utraciły szansę zarobkowania i obecnie utrzymują się wyłącznie z oszczędności. Dzięki zmniejszeniu miesięcznych kosztów mogą starać się przetrwać bez konieczności zawieszania firmy lub wręcz ogłaszania upadłości firmy.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto