Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Zerowy PIT dla młodych – co warto o nim wiedzieć?

Dodano 2020-09-21 (komentarzy 0)

Zerowy PIT dla młodych – co warto o nim wiedzieć?

Wróć do listy artykułów
Zerowy PIT dla młodych – co warto o nim wiedzieć?

W ostatnich latach rząd wprowadził kilka ciekawych udogodnień, których zadaniem jest ułatwienie rozpoczęcia kariery zawodowej dla młodych ludzi, wchodzących dopiero na rynek pracy.

Jednym z pomysłów, nad którym długo pracowało Ministerstwo Finansów, jest program „Bez PIT dla młodych”, znany powszechnie jako zerowy PIT dla młodych, i to właśnie o nim chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej. Kto może skorzystać z tej ulgi i w jaki sposób oszczędza się dzięki niej całkiem spore pieniądze?

Czym jest program zerowy PIT dla młodych?

Nowa ulga podatkowa – PIT 0 dla młodych, z której ucieszą się miliony młodych pracowników, weszła w życie od 1 sierpnia 2019 roku.

Na jej mocy spore grono pracowników do 26. roku życia jest zwolnionych z płacenia podatku dochodowego, dzięki czemu w ich kieszeni zostanie nawet kilka tysięcy złotych rocznie. W przypadku niewielkich przychodów to naprawdę spora korzyści.

Dzięki wprowadzeniu tej ulgi Ministerstwo Finansów liczy na to, że spore grono młodych osób zdecyduje się na podejmowanie legalnej pracy w naszym kraju i zdobywanie realnego doświadczenia, które pomoże w dalszym rozwoju zawodowym.

Zerowy PIT dla młodych – kto może skorzystać?

Program zerowy PIT dla młodych otrzymał jednak ścisłe ramy, określone przez Ministerstwo Finansów, przez co może z niego skorzystać tylko część pracowników.

Dla kogo jest przeznaczony zerowy PIT? Pierwszym warunkiem jest oczywiście wiek. Ulgę przyznaje się osobom poniżej 26. roku życia.

Zerowy PIT dla młodych dotyczy też tylko osób, których roczny dochód ze wszystkich zawartych umów w danym roku podatkowym nie przekroczy kwoty 85 528 złotych. Wówczas młodzi pracownicy mogą liczyć na całkowite zwolnienie z płacenia PIT.

Kolejny warunek obejmuje rodzaj stosunku pracy. Warto bowiem pamiętać, że ulga ta dotyczy wyłącznie umowy o pracę, umowy zlecenie, a także dochodów z pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy lub stosunku służbowego (np. u policjantów).

Kto będzie musiał zapłacić podatek PIT?

Tak konkretne podejście do tematu sprawia, że w wielu przypadkach pracownicy do 26. roku życia będą i tak zmuszeni do zapłacenia podatku dochodowego.

Kiedy młodzi pracujący nie są uprawnieni do skorzystania z ulgi? Przede wszystkim dotyczy to wszystkich osób prowadzących własną działalność gospodarczą albo zatrudnionych na zasadzie umowy zlecenie ze zbyciem praw autorskich, a także umowy o dzieło lub umowy o staż studencki, nazywanej też praktykami absolwenckimi.

Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają różne zasiłki, w tym chorobowy, macierzyński lub świadczenia rehabilitacyjne.

Wszystkie wyżej opisane grupy nie mogą liczyć na ulgę podatkową, nawet jeśli ich dochód roczny będzie niższy niż 85 528 zł.

A co z osobami, które są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie, ale ich dochód przekracza wspomnianą kwotę? Wówczas muszą zapłacić PIT według obowiązującej stawki (32%) od powstałej nadwyżki, co i tak pozwala uzyskać nieco lepszą sytuację finansową.

Jak uzyskać ulgę zerowy PIT dla młodych?

Tuż po wejściu w życie ulgi „Bez PIT dla młodych” młodzi pracownicy mogli z niej skorzystać po złożeniu stosownego oświadczenia u pracodawcy, że dochody zostaną objęte w całości zwolnieniem z PIT. Otrzymali oni zwrot dla pięciu miesięcy obowiązywania ulgi. Podstawą w tym przypadku była kwota obliczona na zasadzie proporcji. Do ulgi „Bez PIT dla młodych” zakwalifikowali się zatem młodzi pracownicy, których dochód nie przekroczył od 1 sierpnia 2019 kwoty 35 636,67 zł.

Od bieżącego roku cała procedura jest jeszcze prostsza. Z mocy ustawy pracodawcy od 1 stycznia 2020 nie potrącają już zaliczek na podatek dochodowy z wynagrodzenia młodych pracowników, którzy spełniają wyżej opisane wymagania.

Jak rozliczyć zerowy PIT?

W zeszłym roku w części przypadków nadpłacony podatek był zwracany na konta młodych pracowników.

Od bieżącego roku ulgę uwzględnia się automatycznie, gdy pracodawca oblicza zaliczki na podatek PIT. Oznacza to, że pracownik nie musi składać żadnych dodatkowych wniosków ani formularzy w urzędzie skarbowym.

Zerowy PIT dla młodych – największe korzyści

Największą korzyścią, która przekonuje młodych pracowników do nowej ulgi podatkowej, jest oczywiście fakt, iż finalnie zarabiają więcej, jeśli zdecydują się na podjęcie pracy w oparciu na przykład o umowę o pracę, umowę zlecenie, w ramach spółdzielczego stosunku pracy lub pracy nakładczej.

Choć obowiązek opłacania składek ZUS wciąż pozostaje, to pracownicy do 26. roku życia dostają na rękę kwotę wyższą o wartość podatku dochodowego, który musieliby płacić przy rozliczaniu na dawnych zasadach.

Jak duże dodatkowe kwoty mogą otrzymać beneficjenci programu zerowy PIT dla młodych? W zeszłym roku osoby poniżej 26 roku życia, zatrudnione i uprawnione do uzyskania ulgi, mogły liczyć na zysk 133 zł miesięcznie, przy wynagrodzeniu 2250 zł. Przy przeciętnym wynagrodzeniu (4765 zł) wartość ta wzrasta już do 355 zł miesięcznie, co rocznie dało już kwotę 4261 zł oszczędności.

Od 1 stycznia 2020 ze względu na podniesienie minimalnego wynagrodzenia oraz rosnącą średnią pensję, wartość ulga, którą wprowadza zerowy PIT dla młodych, będzie oczywiście odpowiednio wyższa.

Co oznacza w praktyce dla osób zwolnienie z podatku do 26 lat? Wyższe zarobki mają stać się sposobem na ułatwienie młodym ludziom podjęcia decyzji o rozpoczęciu legalnej pracy zarobkowej. Skoro będą mogli dzięki uldze zerowy PIT dla młodych otrzymać na rękę więcej, najpewniej spore grono pracowników chętnie skorzysta z tego rozwiązania.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto