Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Tarcza antykryzysowa - ratowanie gospodarki w toku

Dodano 2020-04-20 (komentarzy 0)

Tarcza antykryzysowa - ratowanie gospodarki w toku

Wróć do listy artykułów
Tarcza antykryzysowa - ratowanie gospodarki w toku

Epidemia koronawirusa odmieniła życie nas wszystkich. Mocno wpłynęła również na kształt polskiej gospodarki. Wiele firm musiało już teraz czasowo zawiesić działalność lub mocno ograniczyć świadczone usługi.

Aby ustabilizować nieco sytuację oraz uchronić przedsiębiorców przed koniecznością masowego zamykania firm, rząd stworzył specustawę, znaną powszechnie jako tarcza antykryzysowa.

Czym ona jest i czy pomoże przetrwać rodzimemu biznesowi te trudne dla nas wszystkich miesiące?

Czym jest tarcza antykryzysowa?

Na tarczę antykryzysową składają się rozmaite działania osłonowe, które w opinii rządu mają ochronić państwo oraz obywateli przed zapaścią gospodarczą. W szczególności ma ona zapewnić wsparcie dla polskich przedsiębiorców, których biznesy znajdują się obecnie na krawędzi upadku.

Tarcza antykryzysowa ma w założeniu ochronić zatrudnienie oraz ograniczyć do minimum masowe zwolnienia pracowników, wynikające z braku funduszy i cięcia kosztów w przedsiębiorstwach. Równocześnie powinna prowadzić do zmniejszenia bieżących obciążeń w firmach, dzięki czemu mogą one łatwiej stawić czoło trudnym miesiącom, przy zachowaniu płynności finansowej, niezbędnej do przetrwania oraz późniejszego powrotu do normalnego funkcjonowania.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania dotyczą pięciu obszarów: pracowników, zdrowia, firm, instytucji finansowych oraz inwestycji. Ma to się odbywać przede wszystkim poprzez:

  • ochronę miejsc pracy oraz pracowników,
  • ochronę zdrowia,
  • zapewnienie finansowania dla przedsiębiorców,
  • wzmocnienie dotychczasowych systemów finansowania,
  • wprowadzenie nowych inwestycji publicznych.

Przygotowane formy wsparcia powstały w oparciu o międzyresortowe konsultacje. Ich celem jest wsparcie gospodarki, aby wyszła z kryzysu wywołanego przez epidemię koronawirusa w jak najmniej naruszonym kształcie.

Tarcza antykryzysowa - najważniejsze elementy. Co warto o niej wiedzieć?

Tarcza antykryzysowa składa się z kilku elementów, które szczególnie mocno interesują przedsiębiorców, walczących o być albo nie być swoich firm. Od ich przetrwania zależy również utrzymanie wielu miejsc pracy w naszym kraju.

Do najważniejszych elementów, z których składa się obecna tarcza antykryzysowa, należą choćby: zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe oraz dofinansowania wypłat dla pracowników.

Tarcza antykryzysowa – zwolnienie ze składek ZUS, dla kogo i w jakiej wielkości?

Najważniejszym elementem, na który czekało wiele osób, jest zwolnienie mikrofilm (do 9 osób) ze składek ZUS na okres trzech miesięcy (marzec, kwiecień, maj). Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby samozatrudnione oraz spółdzielnie socjalne. Dotyczy to również nowopowstałych firm, założonych do marca 2020, które zostały zgłoszone do ZUS przed 1 kwietnia.

W nowej wersji ustawy, nazywanej Tarczą Antykryzysową 2.0, wprowadzono szereg poprawek do pierwotnego projektu. Jedna z nich znosi choćby warunek osiągania przychodu poniżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Dzięki temu ze wsparcia skorzystają przedsiębiorcy, którzy choć osiągają wysokie przychody, to równocześnie mają bardzo wysokie koszty, a także firmy, mające niskie marże na każdym sprzedanym przedmiocie.

Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób mogą natomiast ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS w wysokości 50%.

Świadczenia postojowe – dodatkowa pomoc w ramach tarczy antykryzysowej

Samo zwolnienie z opłacania składek ZUS to jednak nie wszystko. W ramach tarczy antykryzysowej znalazły się także świadczenia postojowe. Mogą się o nie starać osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą – jednoosobową, firmy zatrudniające pracowników, jak i pracujący na podstawie umów cywilnoprawnych.

Po spełnieniu odpowiednich warunków, świadczenie może być przyznane w kolejnych miesiącach, nie więcej jednak niż trzykrotnie.

Dofinansowanie wynagrodzeń dla pracowników – tarcza antykryzysowa dla firm w trudnej sytuacji

Firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa, może być również udzielona pomoc w formie dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Wsparcie wynosi do 40% przeciętnego wynagrodzenia.

Przedsiębiorstwa otrzymają także większą elastyczność w planowaniu czasu pracy. Dzięki wspomnianemu wsparciu firmy o obniżonych przychodach będą w stanie utrzymać dotychczasowe stanowiska pracy, bez konieczności przeprowadzania masowych zwolnień.

Globalny kryzys z powodu epidemii koronawirusa – czy tarcza antykryzysowa uratuje polską gospodarkę?

W trudnej sytuacji z powodu koronawirusa znalazło się wielu przedsiębiorców. Niektóre branże, jak choćby turystyka oraz organizacja eventów, z dnia na dzień straciły wszelkie szanse zarobkowania.

Trudno w tym momencie przewidzieć, jak długo epidemia się utrzyma, jednak już teraz ekonomiści ostrzegają, że czeka nas jeden z większych, globalnych kryzysów.

Czy tarcza antykryzysowa będzie wystarczającym zabezpieczeniem dla polskiej gospodarki? Rząd przeznacza na nią 212 miliardów złotych. Szuka się rozmaitych rozwiązań, a specustawa jest cały czas udoskonalana.

Na pewno zwolnienie z opłacania składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, świadczenia postojowe dla przedsiębiorców i osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych oraz dofinansowanie wynagrodzeń pracowników pomogą przetrwać najtrudniejsze chwile w oczekiwaniu na wypłaszczenie krzywej zachorowań, gdy powoli rozpocznie się odmrażanie gospodarki.

W jakiej będą wówczas kondycji polskie firmy? Trudno przewidzieć. Wiele zależy od porozumienia przedsiębiorców z pracownikami, wzajemnego wsparcia, w czym opisane powyżej elementy tarczy antykryzysowej mogą być solidną pomocą.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto