window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Szukam biura rachunkowego – czyli jak wybrać dobrego księgowego?

Dodano 2020-02-06 (komentarzy 0)

Szukam biura rachunkowego – czyli jak wybrać dobrego księgowego?

Wróć do listy artykułów
Szukam biura rachunkowego – czyli jak wybrać dobrego księgowego?

Rozpoczęcie pierwszej działalności gospodarczej w naszym kraju wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się na początku wydawać. Z pozoru wystarczy tylko złożyć odpowiednie wnioski i dokumenty online, a później cierpliwie poczekać. Zwłaszcza w przypadku jednoosobowej działalności teoretycznie nie nastręcza to specjalnych trudności.

Gdy już jednak zostajemy zarejestrowani jako przedsiębiorca, wówczas trzeba pomyśleć o innych formalnościach, jak choćby kwestie prowadzenia księgowości.

Czy warto prowadzić księgowość samodzielnie czy lepiej zlecić to innym, czyli szukam biura rachunkowego…

Zwłaszcza na początku, gdy firma dopiero zaczyna wchodzić na rynek, wielu przedsiębiorców decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Nie jest to wówczas specjalnie skomplikowane, gdyż najczęściej ogranicza się raptem do jednej, dwóch faktur kosztowych i takiej samej ilości wystawionych dokumentów dla klientów.

Jeśli tylko ktoś ma wtedy nieco czasu i chęci, bez trudu jest w stanie poradzić sobie z dokumentami samodzielnie.

Nieco bardziej skomplikowanie bywa jednak w chwili, gdy biznes się rozrasta, wzrasta ilość faktur i innych dokumentów, przedsiębiorca staje się podatnikiem VAT lub pojawiają się pracownicy etatowi oraz zatrudniani czasowo.

Wówczas naprawdę łatwo o popełnienie katastrofalnego w skutkach błędu, który może prowadzić do problemów w Urzędzie Skarbowym.

Lepiej w takiej sytuacji zlecić prowadzenie rachunków profesjonalistom, mającym wiedzę, doświadczenie i zajmującym się księgami rachunkowymi na co dzień.

Na co zwracać uwagę, szukając biur rachunkowych dla każdego rodzaju firmy?

Na co zwracać uwagę, szukając biur rachunkowych dla każdego rodzaju firmy?

Znalezienie dobrego księgowego wcale nie jest aż tak proste, jak mogłoby się wydawać. Warto skorzystać z poleceń od znajomych oraz przeprowadzić dokładną kwerendę w Internecie, przeglądając strony zbierające różne oferty biur księgowych z interesującego nas regionu.

Powinniśmy szukać biur rachunkowych o szerokim wachlarzu usług oraz już ugruntowanej pozycji na rynku, z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem. Wiele informacji można uzyskać na przykład czytając opinie wcześniejszych klientów.

Świetnym rozwiązaniem jest też zwrócenie się do księgowego, który miał już wcześniej styczność z działalnością z podobnej branży, co nasza. Znacząco ułatwia to komunikację oraz sprawia, że nasz doradca księgowy wie, jak prowadzić nasze rachunki, jaka forma opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejsza. Często dzięki temu będzie w stanie doradzić nam w rozmaitych, niekiedy nawet trudnych sytuacjach oraz znajdzie najlepsze rozwiązanie różnych kwestii finansowych lub kadrowych.

Podczas rozmowy z potencjalnym księgowym warto także zapytać o zakres oferty. Można wprost powiedzieć, że szukam usług związanych nie tylko z prowadzeniem samych ksiąg, ale np. też z szeroko pojętymi finansami. Informacja, czego możemy oczekiwać oprócz standardowego rozliczenia i wysłania deklaracji do Urzędu Skarbowego, bywa bowiem kluczowa do podjęcia decyzji o współpracy. Zdarzają się biura księgowe, które reprezentują klienta w urzędach i ZUS, a także pomagają w przygotowaniu szeregu dokumentów rozliczeniowych, finansowych lub kadrowych. Warto znaleźć biuro rachunkowe najlepiej dopasowane do potrzeb naszego przedsiębiorstwa oraz naszych prywatnych preferencji.

Biuro księgowe – poszukiwanie rzetelnego specjalisty

Każda firma ma nieco inną specyfikę, dlatego wymaga indywidualnego podejścia księgowego. Warto zatem znaleźć doświadczone biuro rachunkowe, którego specjaliści mają wprawę w prowadzeniu rozliczeń, zetknęli się z rozmaitymi sytuacjami, znają programy rozliczeniowe od podszewki oraz są na bieżąco ze wszystkimi zmianami w przepisach.

Pamiętajmy bowiem, że znalezienie dobrego biura rachunkowego to podstawa każdej solidnej działalności. Dlatego podczas poszukiwania specjalisty należy brać pod uwagę wiele różnych kryteriów, zamiast wyłącznie kierować się kwestią atrakcyjnej ceny. Może się bowiem okazać, że pozorna oszczędność kilku złotych wpłynie na problemy w codziennym funkcjonowaniu biznesu. A to zdecydowanie nie wróży dobrze na przyszłość.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto