Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę zoo

Dodano 2020-09-28 (komentarzy 0)

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę zoo

Wróć do listy artykułów
Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę zoo

Dla wielu osób, które pragną prowadzić własną firmę, pierwszym i najbardziej naturalnym krokiem jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Z czasem jednak spore grono przedsiębiorców szuka nowych ścieżek rozwoju, a pierwotna działalność przestaje im wystarczać. Wówczas pojawia się pomysł przekształcenia firmy w spółkę z o.o. Czy takie rozwiązanie jest możliwe i korzystne?

Kiedy warto przeprowadzić przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

Korzyści z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza to rozwiązanie szczególnie chętnie wykorzystywane na samym początku prowadzenia własnego biznesu.

Dlaczego? Przede wszystkim nie nastręcza zbyt wielu trudności na etapie zakładania firmy. Samo prowadzenie działalności jest również proste, wygodne i elastyczne, bez generowania wielkich kosztów. Bez większych komplikacji można również zamknąć biznes, czasami nawet nie wychodząc z domu. Niemal wszystkie formalności można bowiem załatwić w ciągu kilku chwil przez Internet.

Z czasem jednak wiele osób dostrzega spore ograniczenia i pragnie zmienić formę prawną prowadzenia działalności. Zwracają się wówczas w stronę spółki z o.o.

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Istnieją dwie metody przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Pierwsza z nich opiera się na przekształceniu zgodnym z art. 551 § 5 KSH Kodeksu spółek handlowych (rozdział III, Przekształcenia spółek). Druga natomiast polega na założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i wniesieniu dotychczasowego przedsiębiorstwa jako aportu.

Pierwsze z wymienionych rozwiązań występuje zdecydowanie częściej, nie generując przy tym wielkich komplikacji przy tworzeniu spółki.

Co trzeba zrobić, żeby przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.?

Cały proces odbywa się w kilku krokach. Na początek należy przygotować plan przekształcenia przedsiębiorcy. Do tego celu niezbędne jest przygotowanie opinii przez biegłego rewidenta, który weryfikuje poprawność planu.

Dokumenty składa się razem z oświadczeniem o przekształceniu przedsiębiorcy. Następnie trzeba też powołać członków organów spółki przekształconej, podpisać akt założycielski i statutu spółki przekształconej.

Spółkę należy zgłosić do sądu rejonowego, a następnie wykreślić przedsiębiorcę przekształconego z CEIDG.

Korzyści z przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przynosi przedsiębiorcy nowe prawa i obowiązki, z których warto zdawać sobie sprawę jeszcze przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu zmian w formie prawnej firmy.

Podstawową korzyścią z przekształcenia, która przekonuje szereg przedsiębiorców do przejścia na spółkę, jest oczywiście kwestia ograniczenia odpowiedzialności.

Przy jednoosobowej działalności odpowiada się bowiem całym własnym majątkiem. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnik według podstawowej zasady nie ponosi odpowiedzialności za działania spółki, w tym również za jej zobowiązania. Odpowiedzialność ponosi się wyłącznie do wysokości wniesionego udziału do kapitału zakładowego.

Gdy podejmie się decyzję o przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, zyskuje się też szereg nowych możliwości pozyskiwania środków finansowych. Jednym z nich jest choćby przyjmowanie nowych wspólników i przez to podnoszenie kapitału zakładowego przekształconego przedsiębiorstwa.

Nie zapominajmy również o tym, że przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością to także lepszy wizerunek przedsiębiorstwa. Dla wielu kontrahentów i klientów spółki kapitałowe cieszą się większym zaufaniem społecznym i są postrzegane jako bardziej stabilne i prestiżowe.

Wady przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Równocześnie trzeba jednak pamiętać, że spółki z o.o. to nie tylko same korzyści. Główną niedogodnością, na którą trzeba być przygotowanym, jest oczywiście kwestia zdecydowanie wyższych opłat przy prowadzeniu spółki.

Samo przekształcenie wymaga poniesienia pewnych wydatków, związanych z ustalaniem wartości majątku. Trzeba też uiścić opłaty notarialne, sądowe lub koszty biegłego rewidenta.

Poza tym prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością to znacznie wyższe comiesięczne koszty księgowości. Często pojawia się też ryzyko podwójnego opodatkowania.

Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o.?

Wiele osób rozważa przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. Jest to rozwiązanie korzystne pod względem ograniczenia odpowiedzialności oraz budowania solidnego wizerunku.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podczas przekształcenia i już po nim pojawia się szereg dodatkowych kosztów, na które trzeba zabezpieczyć środki finansowe.

Przed podjęciem decyzji, czy spółka zamiast działalności sprawdzi się w danym przypadku, należy zatem przeprowadzić dokładną analizę sytuacji firmy i podjąć w pełni świadomą decyzję o przyszłej formie prawnej przedsiębiorstwa.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto