window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Pomysły na własny biznes – jak je znaleźć, by założyć dochodową firmę?

Dodano 2020-11-29 (komentarzy 0)

Pomysły na własny biznes – jak je znaleźć, by założyć dochodową firmę?

Wróć do listy artykułów
Pomysły na własny biznes – jak je znaleźć, by założyć dochodową firmę?

Co roku w naszym kraju powstaje aż 300 tysięcy małych firm. To naprawdę imponujący rezultat. Równocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że tylko 1/3 wszystkich tych przedsiębiorstw da radę przetrwać pierwsze pięć lat bez konieczności zamknięcia lub zawieszenia działalności.

Problemów przy prowadzeniu działalności może się pojawić naprawdę wiele. Dlatego trzeba od pierwszych chwil, gdy pojawia się pomysł o zarejestrowaniu własnego biznesu mocno stąpać po ziemi i dobrze zastanowić się nad formą tego, co zamierza się robić.

Jak znaleźć pomysł na własny biznes? Czy lepiej postawić na biznes online (np. e-commerce) czy lokalną firmę usługową? Czym się kierować oraz jak stawiać pierwsze kroki na drodze do przedsiębiorczości? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Czy zawsze trzeba kierować się pasją?

Zwykło się mawiać, że własna firma powinna być też naszą pasją. W wielu przypadkach jest to prawdziwe, choć niekoniecznie od razu przekształcanie przyjemnego hobby musi przynieść wielki finansowy sukces jako praca zarobkowa. Można zacząć oczywiście od tego, co Cię najbardziej interesuje, jakie masz umiejętności i w czym widzisz szansę na potencjalnych klientów.

W kwestii działalności gospodarczej trzeba jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i chłodną analizą, a nie emocjami. Firma ma bowiem w głównej mierze przynosić pieniądze i pozwalać na rozwój.

Niekiedy okazuje się, że najlepsze pomysły na biznes dotyczą obszarów, których nigdy wcześniej się nie eksploatowało jako potencjalnej przestrzeni do działania. Oczywiście, że warto stawiać na zajęcia, w których jesteś w stanie się realizować i znaleźć dla siebie ścieżkę rozwoju. Działalność gospodarcza w sektorze, który znajduje się zupełnie poza Twoimi zainteresowaniami lub wręcz Cię irytuje, to raczej nie jest dobry pomysł na biznes.

Pomysł na biznes – szukanie nisz

Jeśli nie masz jeszcze pomysłów na biznes, nie martw się. Warto tylko mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Tak naprawdę bowiem dobra okazja może pojawić się niespodziewanie.

Gdzie zatem można znaleźć pomysły na biznes? Świetnym źródeł inspiracji może być nawet wyszukiwarka Google. To przecież podstawowe narzędzie, z którego każdego dnia korzysta ponad 93% Internautów w naszym kraju. Wśród nich znacząca większość w okno wyszukiwania wpisuje swoje potrzeby. Musisz tylko dowiedzieć się, co się do nich zalicza i znaleźć sposób na to, by to dać Twoim przyszłym odbiorcom.

Wiedzy o potrzebach konsumenckich można też szukać w social mediach, na forach lub grupach tematycznych, w prasie branżowej, czyli wszędzie tam, gdzie toczy się wirtualne i realne życie. W wielu przypadkach to wielka kopalnia pomysłów na biznes, który ma szansę zaistnieć oraz się sprawdzić.

W poszukiwaniu pomysłu na biznes – z prądem czy pod prąd, gdy chce się założyć własną firmę?

Na co zwracać uwagi, gdy szuka się inspiracji do założenia punktu usługowego, e-commerce lub jeszcze innej działalności gospodarczej?

Gdy ma się już nawet bardzo ogólny pomysł na biznes, choćby wybrało się już konkretną branżę, warto przeprowadzić dokładną analizę rynku.

Musi ona dotyczyć najpierw tego, co chciałoby się sprzedawać lub oferować potencjalnym klientom. Warto sprawdzić, czy rzeczywiście potrzebują takiego produktu lub usługi oraz jak radzi sobie z ich sprzedażą konkurencja. Trzeba oczywiście również wnikliwie przyjrzeć się dotychczasowym posunięciom rywali z branży. Może ich klienci zwracają uwagę, że coś chcieliby dodać do ich oferty? Często właśnie tam da się znaleźć wiele pomysłów na firmę.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie potencjalnych grup odbiorców. Już na tym etapie, jeszcze na długo przed tym, zanim działalność gospodarcza zostanie zarejestrowana, powinno się zbudować persony idealnych klientów. Dzięki temu zyskuje się konkretną wiedzę o tym, kto jest odbiorcą docelowym oraz jakie są jego potrzeby, oczekiwania i bolączki. W tym także tkwi szansa na udoskonalenie pomysłu na biznes oraz stworzenie odpowiedniego biznesplanu, szytego na miarę Twoich klientów.

Najlepszym bowiem pomysłem na biznes jest słuchanie tego, co mają do powiedzenia konsumenci.

Warto pamiętać, że niekiedy naprawdę nie trzeba być innowacyjnym, żeby działalność gospodarcza odniosła prawdziwy sukces. Należy tylko dawać ludziom to, czego rzeczywiście potrzebują.

Analiza finansów – pomysł na działalność gospodarczą, a pieniądze

Biznes to oczywiście pieniądze. Nawet najpiękniejszy pomysł na własną firmę niejednokrotnie rozsypuje się w chwili przeprowadzenia kalkulacji, ile trzeba zainwestować oraz jak szybko trzeba znaleźć klientów, aby przedsiębiorstwo zaczęło przynosić zyski. W przypadku food trucka koszty na start są bowiem znacznie niższe niż w sytuacji, gdy pragnie się założyć własną stację paliw.

Niekiedy już na tym etapie okazuje się, że koncepcja nie do końca się sprawdza. Nie zawsze oznacza to jednak, że trzeba z niej od razu rezygnować. Niekiedy po prostu nie ma sensu wyważać otwartych drzwi. Może warto rozważyć nieco prostszą opcję, jaką jest franczyza. W tym przypadku założenie restauracji lub punktu usługowego może się okazać znacznie prostsze, wygodniejsze i tańsze, a dotarcie do potencjalnych klientów nie zajmie wiele tygodni.

Inną opcją, pozwalającą zaoszczędzić na początku, żeby sprawdzić zyskowność przedsięwzięcia, jest dropshipping. To stosunkowo nowe rozwiązanie dla e-commerce. Dzięki niemu nie trzeba od razu inwestować dużego majątku, żeby pozyskać towar do sklepu internetowego. Kupuje się go w hurtowni dopiero wtedy, gdy zamówi go Twój klient.

Okazuje się zatem, że niekiedy nawet nie musisz mieć gotowego planu ani wielkich pieniędzy, by rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zamiast tego możesz skorzystać z gotowych rozwiązań innych i postawić na takie opcje, jak franczyza lub dropshipping.

Plan biznesu, pomysł na produkty i usługi już masz – czas rozpocząć działalność gospodarczą

Dobry pomysł na biznes to pierwszy krok na drodze do własnej firmy. Można go stworzyć na podstawie własnej pasji, znaleźć w Internecie lub w społecznościach, zgrupowanych wokół konkretnego tematu.

Drugim zadaniem przy budowaniu firm jest oczywiście założenie działalności. Jeśli chce się zacząć od jednoosobowego biznesu, wszystkie formalności można załatwić przez Internet w ciągu naprawdę kilku minut.

Nie można też zapominać o znalezieniu dobrego księgowego, niezbędnego przy prowadzeniu firmy. A w tym z chęcią pomożemy!

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto