Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Pełna księgowość online - czy to się naprawdę opłaca?

Dodano 2020-11-02 (komentarzy 0)

Pełna księgowość online - czy to się naprawdę opłaca?

Wróć do listy artykułów
Pełna księgowość online - czy to się naprawdę opłaca?

Prowadzenie księgowości dla firmy wymaga odpowiedniego przygotowania. W przypadku niewielkich przedsiębiorstw, a zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych, wiele osób decyduje się prowadzić rozliczenia samodzielnie. KPiR nie wymaga bowiem aż tak bardzo skomplikowanych obliczeń.

Nieco inaczej wygląda sytuacja przy podmiotach, które muszą prowadzić pełną księgowość. W nich wsparcie doświadczonych biur rozliczeniowych jest wręcz niezbędne. Księgowi zajmują się prowadzeniem rozliczeń, kwestiami składek do ZUS oraz kontrolowaniem wpływów i wydatków (np. wystawianiem i rozliczaniem otrzymywanych faktur) lub przygotowywaniem rozmaitych dokumentów, jak choćby pliki JPK VAT.

Współcześnie coraz więcej elementów prowadzenia firmy przenosi się do przestrzeni wirtualnej. Dotyczy to również pełnej księgowości online, która coraz częściej zastępuje tradycyjne systemy, na przykład przy prowadzeniu spółki.

Czy faktycznie rozwiązania chmurowe, czyli pełna księgowość online mogą być opłacalne? Czy da się nadzorować i zabezpieczyć przy ich pomocy wszystkie dane? Kiedy dostęp do danych w dowolnym momencie bywa korzystny?

Oprogramowanie do pełnej księgowości – nie tylko rozliczanie podatku VAT i faktur

Pełna księgowość w firmie składa się z różnych elementów. Często w ramach usługi księgowej dochodzi do kompleksowej obsługi na innych obszarach. Księgowi zajmują się choćby kwestiami prowadzenia i weryfikowania wszelkich dokumentów finansowych, wystawiania faktur, reprezentowania przedsiębiorcy przed ZUS lub przygotowywania dodatkowych dokumentów dla Urzędu Skarbowego.

Usługi księgowe wspierają zatem prowadzenie firm w niemal wszystkich obszarach formalnych z zakresu rozliczeń, dokumentów księgowych i szeroko pojętych finansów.

Księgowość tradycyjna a księgowość online – na czym polega różnica?

Do prowadzenia KPiR (Ksiąg Przychodów i Rozchodów) lub pełnej księgowości obecnie niezmiernie przydaje się wykorzystywanie specjalnego oprogramowania księgowego.

W większości biur rachunkowych wciąż są to standardowe systemy informatyczne. Co to oznacza w praktyce? Księgowi kupują konkretny program i instalują go na swoich komputerach w biurze. Dzięki temu mogą wykonywać swą pracę, czyli na przykład dokonywać rozliczań faktury lub obliczać należny podatek VAT.

Jeśli zdecydują się jednak na taką formę prowadzenia księgowości, za każdym razem, gdy pojawia się nowsza wersja oprogramowania, trzeba ją instalować na każdym z komputerów oddzielnie. A to wymaga zatrudnienia informatyka, który będzie czuwał nad utrzymywaniem aktualnego oprogramowania księgowego oraz bezpieczeństwem danych.

A jak wygląda prowadzenie pełnej księgowości, gdy wprowadza się oprogramowania online? W tym przypadku wykupuje się dostęp do systemu działającego w chmurze. Wszystkie dokumenty każdego z klientów znajdują się na zewnętrznych, zabezpieczonych serwerach. Można zatem zalogować się i mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca – w biurze i poza nim. System aktualizuje się automatycznie i na bieżąco, nie ma zatem konieczności czuwania nad kolejnymi wersjami. Obniża to koszty bieżące prowadzenia biura księgowego oraz ułatwia codzienną pracę.

Nowości dla biura rachunkowego i zadowolonych klientów – pełna księgowość online

Instalacja oprogramowania chmurowego do pracy online znacznie ogranicza ilość obowiązków oraz usprawnia codzienne działania. Księgowi zyskują wsparcie na przykład w kwestii rozliczania i wystawiania faktur.

Zarządzanie danymi jest niezmiernie proste i wygodne, a także w pełni bezpieczne. Oprogramowanie wyposaża się bowiem w zaawansowane systemy ochrony danych osobowych.

Automatyczne aktualizacje sprawiają, że zawsze pracuje się wyłącznie na aktualnej wersji oprogramowania, zgodnej z wymogami prawa i bezpieczeństwa.

Wybierając obsługę księgową online, wszelkie obowiązki wykonuje się z dowolnego miejsca, bez konieczności logowania się za pośrednictwem konkretnego urządzania. W przypadku dominującej obecnie pracy zdalnej bywa to rozwiązanie niezmiernie wygodne i wydajne. Skraca bowiem czas potrzebny do dostarczenia dokumentów oraz wykonania wszelkich rozliczeń. Wszystko odbywa się zdalnie, a do danych dostęp mają wszystkie upoważnione osoby w czasie rzeczywistym.

Pełna księgowość online działania na tych samych zasadach, co bankowość internetowa, która pozwala na dokonywanie płatności oraz wszelkich operacji finansowych mobilnie.

Księgowość online to też szansa na większą transparentność działań po stronie biura księgowego oraz klientów. Wszelkie czynności są od razu widoczne w historii, co sprawia, że deklaracje, raporty i sprawozdania przygotowuje się szybciej i znacznie sprawniej niż w tradycyjnych rozwiązaniach.

Biuro rachunkowe – usługi księgowe i finansowe online

Księgowość online staje się jednym z dominujących trendów. Chętnie wykorzystują ją nowoczesne biura rachunkowe. Jest to też wygodna opcja dla przedsiębiorców, która sprawia, że wszelkie informacje przepływają sprawniej, a rozliczenia wykonuje się w krótszym czasie.

Sprawdza się w przypadku KPiR oraz pełnej księgowości. Ułatwia wystawianie faktur oraz uzupełnianie takich dokumentów, jak wszelkie deklaracje (w tym pliki JPK VAT). Automatyczne aktualizacje gwarantują dostęp do zawsze poprawnych systemów, bez względu na to, w jakim miejscu się pracuje.

Rozliczenia księgowe online ograniczają ilość czynności do wykonania, skracają czas pracy księgowej oraz minimalizują koszty. W dobie przenoszenia większości spraw urzędowych do przestrzeni wirtualnej, może się okazać, że usługi takie, jak księgowość online niebawem staną się powszechnie wykorzystywanym typem usług, które wygenerują dla księgowości wielu zadowolonych klientów.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto