window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Obowiązek posiadania konta firmowego - co warto o nim wiedzieć?

Dodano 2020-06-15 (komentarzy 0)

Obowiązek posiadania konta firmowego - co warto o nim wiedzieć?

Wróć do listy artykułów
Obowiązek posiadania konta firmowego - co warto o nim wiedzieć?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z szeregiem wymagań stawianych przed wszystkimi przedsiębiorcami. Należy o wszystkich wytycznych bezwzględnie pamiętać, aby nie narazić się na szereg nieprzyjemnych sankcji. Czy obowiązek posiadania konta firmowego jest jednym z nich?

Czy trzeba mieć konto przy działalności gospodarczej? Kiedy nie jest to konieczne, a kiedy należy niezwłocznie je założyć? Jaki związek z kontem firmowym, działalnością gospodarczą ma split payment? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Obowiązkowe konto firmowe – kiedy trzeba je mieć?

Warto wiedzieć, że ustawodawca nie nakłada ogólnego obowiązku zakładania konta firmowego przez wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą. W wielu przypadkach dozwolone jest wykorzystywanie prywatnego konta bankowego również do rozliczeń firmowych, w tym do płatności przesyłanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Urzędu Skarbowego.

Istnieje jednak szereg wyjątków, gdy przedsiębiorca musi zrezygnować z wykorzystywania prywatnego konta i założyć firmowe. Dodatkowo, jeśli w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej dokonuje się zmiany z konta prywatnego na firmowe, trzeba pamiętać o dokonaniu zgłoszenia aktualizacyjnego w nieprzekraczalnym terminie do 7 dni. W innym razie można narazić się na przykre konsekwencje w postaci wysokiej grzywny.

Kiedy występuje obowiązek posiadania konta firmowego?

Przejdźmy teraz do analizy wcześniej wspomnianych wyjątków, gdy posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe.

Od 1 listopada 2019 wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, wymienioną w wykazie w załączniku nr 15 ustawy o VAT, dokonujący transakcji na kwotę wyższą niż 15 000 zł brutto (zarówno zakup, jak i sprzedaż), nie mogą już działać w oparciu o prywatny rachunek. Ma to związek z utworzeniem tak zwanej białej listy podatników VAT.

Prywatny rachunek bankowy (ROR) nie może być uwzględniony na liście. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy muszą się znaleźć na białej liście, mają obowiązek założyć konto firmowe.

Czym jest biała lista VAT? Czy trzeba mieć konto firmowe przy działalności gospodarczej ujętej na białej liście?

Mianem białej listy określa się wykaz przedsiębiorców, który ułatwia sprawną weryfikację kontrahentów, co do statusu firmy oraz jej danych, w tym również oczywiście numeru bankowego. Przedsiębiorcy są zobowiązani do sprawdzania, czy podmiot, na którego konto dokonuje się płatności powyżej 15 000 zł brutto, na pewno znajduje się na tej liście.

Jakie są sankcje, jeśli przedsiębiorca dokona wpłaty na rachunek nie uwzględniony na białej liście? Przede wszystkim jest on zobligowany do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodu tego typu transakcji (na kwotę powyżej 15 000 brutto). Równocześnie musi zdawać sobie sprawdę z tego, że ponosi solidarną odpowiedzialność ze swoim kontrahentem za wszelkie zaistniałe zaległości podatkowe za niezapłacony, należy podatek VAT od transakcji.

Podobna konieczność pojawia się także w przypadku płatności typu split payment. Rachunki VAT są bowiem tworzone w bankach wyłącznie do rachunków firmowych.

Okazuje się zatem, że konto firmowe może być po prostu niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Konto firmowe – szereg dodatkowych korzyści płynących z posiadania go

Warto też wspomnieć, że wielu przedsiębiorców decyduje się na założenie i posiadanie konta firmowego, nawet jeśli nie są do tego zobligowani przez przepisy prawne.

Dlaczego? Ponieważ wprowadza to porządek do bieżących rozliczeń. Zdecydowanie łatwiej bowiem kontrolować wydatki, jeśli zadbamy o rozdzielenie obu rachunków.

W wielu przypadkach założenie konta firmowego to także wygoda oraz większe zaufanie ze strony klientów, którzy, dokonując przelewu widzą, że mają do czynienia z kontem biznesowym, a nie prywatnym rachunkiem bankowym anonimowej dla nich osoby.

Nie zapominajmy o tym, że koszty prowadzenia konta firmowego można również ująć w kosztach uzyskania przychodu. Jest to możliwe w stosunku do samych opłat za konto, jak i kosztów przelewów. Księgowania dokonuje się na podstawie przedstawienia dowodów wewnętrznych, czyli w tym przypadku wyciągu bankowego, przedstawiającego wszystkie poniesione koszty.

Konto firmowe – spokój i wygoda dla przedsiębiorcy, a nie tylko przykry obowiązek

Obowiązkowe konto firmowe dotyczy tylko części przedsiębiorców, którzy nie mogą prowadzić rozliczeń w oparciu o indywidualny rachunek. Spora grupa osób prowadzących działalność gospodarczą samodzielnie decyduje się jednak na posiadanie takiego typu rachunku, nawet gdy taki obowiązek ich nie dotyczy. Dlaczego?

To wygoda, porządek w rachunkach oraz dodatkowe koszty, które można odliczyć od podatku. Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie i sprawdzić, czy nie będzie dla nas zdecydowanie korzystniejsze niż prowadzenie biznesowych rozliczeń przy pomocy konta indywidualnego.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto