Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Niezapłacone faktury – jak odzyskać swoje pieniądze?

Dodano 2021-08-23 (komentarzy 0)

Niezapłacone faktury – jak odzyskać swoje pieniądze?

Wróć do listy artykułów

Bądź na bieżąco!

Podaj swój adres e-mail, by otrzymywać informacje o najnowszych materiałach prosto na Twój e-mail.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.
Niezapłacone faktury – jak odzyskać swoje pieniądze?

Wielu przedsiębiorców boryka się z niezapłaconymi fakturami. Bywa to problematyczne nie tylko z powodu braku należności, ale równocześnie ze względu na konieczność zapłaty podatku VAT i podatku dochodowego.

Czy istnieją jakieś skuteczne rozwiązania, by się przed tym chronić? Co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę? Czym są ulgi na złe długi? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Niezapłacone faktury – brak zapłaty za fakturę co robić?

Jak widzimy na podstawie danych, zebranych w Rejestrze Dłużników BIG, z roku na rok rośnie zadłużenie polskich firm. W 2020 roku jednoosobowe działalności miały zaległości osiągające wartość 6,3 miliarda złotych. W dużych podmiotach wartość długu wzrosła natomiast do poziomu 5,1 miliarda złotych.

Trudno się dziwić, że w takiej sytuacji wielu właścicieli firm obawia się o przyszłość swoich biznesów. Niezapłacone faktury mogą bowiem prowadzić do pogorszenia kondycji firmy, a w efekcie do utraty płynności finansowej, co może grozić bankructwem.

Jak sobie zatem poradzić, gdy kontrahent nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań i nie opłaca faktur? Istnieje kilka rozwiązań, które warto poznać, by jak najskuteczniej odzyskiwać swoje pieniądze.

Metody tradycyjne i elektroniczne – jak odzyskać swoje pieniądze z niezapłaconych faktur

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać w przypadku niezapłaconych faktur, jest oczywiście czas. Im szybciej zacznie się działać, tym szansa na odzyskanie pieniędzy rośnie. Jeśli zatem pomimo upływu terminu płatności, wciąż brak zapłaty, należy od razu zacząć działać.

W pierwszych etapach warto skupić się głównie na tak zwanej windykacji miękkiej i polubownej. Dlaczego? Często brak zapłaty wcale nie oznacza złych intencji lub zamiaru oszukania przedsiębiorcy. W każdej działalności gospodarczej mogą pojawić się trudności, szkoda zatem od razu zrywać kontakty biznesowe budowane przez długie lata. Co zatem zrobić, gdy za wykonaną usługę lub sprzedaż towarów wciąż nie dostaje się zapłaty?

Maile, telefony, wezwanie do zapłaty

Jak odzyskać pieniądze z niezapłaconej faktury? Jeśli mimo upływu terminu płatności, wciąż nie otrzymuje się należności, na początku powinno się zacząć od spokojnej rozmowy z klientem. Przy zapominalskich kontrahentach nawet krótka rozmowa lub e-mail może rozwiązać problematyczną sytuację. Coraz więcej programów do wystawiania faktur pozwala na wysyłanie takiej przypominającej wiadomości.

Jeśli jednak kontakt jest utrudniony lub nie przynosi odpowiednich rezultatów i faktura wciąż pozostaje niezapłacona, kolejnym krokiem jest przesłanie wezwania do zapłaty. Można je przekazać w formie mailowej lub listownej. Na tym etapie wciąż warto jeszcze działać z dużym wyczuciem i spokojem. Czasami dochodzi do polubownego rozwiązania sprawy i na przykład wyznaczenia nowego terminu zapłaty, realnego dla kontrahenta.

Ostatnim krokiem w ramach działań własnych przedsiębiorcy zazwyczaj jest ostateczne wezwanie do zapłaty. Można przygotować je samodzielnie lub skorzystać z usług kancelarii prawnej. Często dokument przesłany przez prawników przynosi zamierzony efekt i dłużnik, obawiając się dalszych kroków prawnych, reguluje zaległości za fakturę.

Postępowanie sądowe i postępowanie egzekucyjne

Jeśli wezwania do zapłaty i ostateczne wezwania do zapłaty nie przynoszą rezultatu, a kontakt z kontrahentem jest coraz bardziej utrudniony, niejednokrotnie trzeba skorzystać z postępowania sądowego.

W tym miejscu warto przypomnieć, że w razie braku zapłaty nie wolno zbyt długo zwlekać z rozpoczęciem windykacji. Dlaczego? Zgodnie z polskim prawem roszczenia finansowe ulegają przedawnieniu. Ogólny termin to sześć lat, a w przypadku świadczeń okresowych, na przykład za czynsz, roszczenia przedawniają się po upływie trzech lat.

Jeśli zatem nie rozpocznie się postępowania w odpowiednim terminie, uzyskanie wpłaty za niezapłaconą fakturę może być wręcz niemożliwe.

Po przekazaniu wszystkich dokumentów do sądu, podczas rozprawy, zostaje wydany wyrok i nakaz zapłaty. Jeszcze na tym etapie dłużnik może dobrowolnie spłacić należność. Jeśli jednak to nie nastąpi, przechodzi się do ostatniego etapu działania, czyli postępowania egzekucyjnego. Gdy wyrok sądowy się uprawomocnia, przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą, który oczekuje na odzyskanie należności, może się zgłosić do komornika, który rozpocznie ściąganie długu.

Wsparcie dla przedsiębiorców w kwestii podatku VAT przy niezapłaconej fakturze – ulga na złe długi

Oprócz prowadzenia windykacji polubownej i sądowej, warto również korzystać z innych narzędzi, które oferuje poszkodowanym przedsiębiorcom ustawodawca. Jednym z nich jest ulga na złe długi.

Co to takiego? Ulga na złe długi to rozwiązanie dla podatnika VAT, który nie otrzymał należności od swoich kontrahentów w terminie 90 dni od dnia upływu terminu płatności podanego na fakturze lub określonego w umowie. Z ulgi można skorzystać tylko wtedy, gdy dostawa towaru lub realizacja usługi została dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT, który nie pozostaje w trakcie postępowania upadłościowego lub likwidacji.

W takiej sytuacji wierzyciel może odzyskać zapłacony podatek VAT, a dłużnik musi dokonać korekty odliczonej kwoty podatku VAT, dotyczącej niezapłaconej terminowo faktury. Ulga na złe długi to zatem dodatkowe zabezpieczenie dla przedsiębiorców, którzy nie doczekali się wpłaty, mimo przekroczenia przez kontrahenta terminu płatności.

Przedsiębiorcy mogą również starać się o odzyskanie podatku dochodowego. W tym przypadku muszą jednak udowodnić nieściągalność wierzytelności przy pomocy odpowiednich dokumentów. Może to być postanowienie o nieściągalności uznane przez wierzyciela lub postanowienie sądowe.

Niezapłacone faktury w działalności gospodarczej – jak odzyskać swoje pieniądze?

Niezapłacona faktura to spory problem dla wielu przedsiębiorców. Jak jednak widać, nawet jeśli termin płatności minął, wciąż osoby prowadzące działalność gospodarczą mają sporo narzędzi, które pomagają w odzyskaniu należności.

Warto działać metodycznie i utrzymywać kontakt z kontrahentami, a także rozważnie wybierać rozwiązania. W końcu problemy przytrafić się każdemu. Szkoda zatem od razu niszczyć budowane przez lata relacje jednym nieodpowiednim krokiem.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Bądź na bieżąco!

Podaj swój adres e-mail, by otrzymywać informacje o najnowszych materiałach prosto na Twój e-mail.

Imie: e-mail:


Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto