window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Mały ZUS - wszystko, co powinieneś wiedzieć o uldze w składkach dla przedsiębiorców

Dodano 2020-02-13 (komentarzy 0)

Mały ZUS - wszystko, co powinieneś wiedzieć o uldze w składkach dla przedsiębiorców

Wróć do listy artykułów
Mały ZUS - wszystko, co powinieneś wiedzieć o uldze w składkach dla przedsiębiorców

Nowy Rok przyniósł nieco pozytywnych wiadomość dla najmniejszych przedsiębiorców, którzy już od lutego będą mogli skorzystać z nowej formy opłacania składek do ZUS, co pozwoli im zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Mowa oczywiście o uldze Mały ZUS plus.

Czym jest i ile wynosi mały ZUS 2020? Kiedy można z niego skorzystać?

Mały ZUS to zmiana w przepisach, na której skorzysta szereg najmniejszych przedsiębiorców, dla których opłacanie pełnowymiarowych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bywa szczególnie trudnym do spełnienia obowiązkiem.

Według nowych przepisów ich składki będą teraz zdecydowanie mniejsze. Mały ZUS plus zaczął obowiązywać od 1 lutego 2020. Aby można było z niego skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka podstawowych wymagań. Najważniejszym z nich jest kryterium finansowe, mówiące o tym, że przedsiębiorca, który ubiega się o Mały ZUS plus, w zeszłym roku uzyskał przychód na poziomie niższym niż 120 000 zł.

Wysokość składek ma być liczona proporcjonalnie do dochodu, co zdecydowanie lepiej oddaje w wielu przypadkach rzeczywistą sytuację konkretnych przedsiębiorców. Szacuje się, że w kieszeniach właścicieli mikro firm zostanie niemal 1,5 mld złotych.

Nowa forma ulgi sprawia, że skorzysta z niej zdecydowanie więcej najmniejszych przedsiębiorców niż do tej pory. Dzięki temu będą mieli nieco lepszą sytuację finansową oraz zyskają możliwość spokojnego dalszego rozwijania działalności.

Kto nie skorzysta z nowego Małego ZUSu?

Jak zawsze istnieją jednak grupy przedsiębiorców, którzy nie będą mogli skorzystać ze zmiany. Zaliczają się do nich przede wszystkim:

  • osoby, które prowadziły w zeszłym roku działalność krócej niż 60 dni,
  • przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej oraz korzystający ze zwolnienia sprzedaży z VAT,
  • prowadzący działalność, którzy świadczą usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy.

 

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że z niższych składek nie można korzystać w nieskończoność. Przedsiębiorcy otrzymają obniżkę składek na czas maksymalnie 36 miesięcy w trakcie następujących po sobie 60 miesięcy. Ustawodawca argumentuje to tym, że przedsiębiorcy powinni mieć szansę uzbierania odpowiedniej kwoty do uzyskania w przyszłości emerytury.

Jak obliczyć wysokość składek?

Wysokość składek oblicza się w trzech krokach. Na początek trzeba ustalić przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym (w tym przypadku za rok 2019). Wynik zaokrągla się do groszy. Następnie dochód z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej mnoży się przez współczynnik 0,5. Na koniec należy jeszcze porównać uzyskany wynik z 30% minimalnego wynagrodzenia, gdyż podstawa wymiaru składek nie może być od niego niższa. Nie może także przekraczać 60% prognozowanego przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia na dany rok.

Mały ZUS plus – zalety rozwiązania

Podstawową zaletą nowego sposobu naliczania obniżek dla składek ZUS są realne oszczędności i pieniądze, które pozostaną w kieszeniach przedsiębiorców.

Dla przykładu, jeśli osoba prowadząca działalność gospodarczą w 2019 roku osiągnęła dochód na poziomie do 3000 zł, to może liczyć na obniżenie składki w stosunku do jej podstawowego wymiaru o ponad 500 zł. To są już naprawdę solidne oszczędności w firmowym mikro budżecie.

Wszystkie osoby, które będą chciały skorzystać z nowego rozwiązania, powinny złożyć wnioski do końca lutego.

Do tej pory obowiązywały nieco inne zasady przyznawania ulgi. Mogli z niej korzystać przedsiębiorcy, których średni przychód miesięczny nie przekroczył 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego. W sumie była to kwota 63 tysięcy rocznie. Widać zatem, że nowe warunki obejmą zdecydowanie szersze grono małych, rodzimych biznesów.

Niższe składki – szansa na poprawę działania małych biznesów?

Obniżenie wysokości składek ZUS przyniesie realną ulgę dla najmniejszych, polskich firm, które są dopiero na samym początku rozwoju, a wysokie składki skutecznie utrudniają im wzrost oraz często prowadzą do problemów z płynnością finansową.

Czasowe zmniejszenie składek pozwala zatem na sprawniejsze rozwijanie firmy, co prowadzi do jej większej efektywności oraz zwiększonych przychodów. Miejmy zatem nadzieję, ze nowa ulga zaowocuje znaczącym rozwojem niejednego mikro biznesu.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto