Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > L4 a koronawirus – czy podczas kwarantanny przysługuje zasiłek?

Dodano 2020-11-16 (komentarzy 0)

L4 a koronawirus – czy podczas kwarantanny przysługuje zasiłek?

Wróć do listy artykułów
L4 a koronawirus – czy podczas kwarantanny przysługuje zasiłek?

Altera - nowy wymiar księgowości

Jesienna fala epidemii koronawirusa coraz mocniej daje o sobie znać. Ilość chorych rośnie z dnia na dzień. Coraz szersze grono osób poddaje się przymusowej izolacji domowej lub kwarantannie.

W związku z tym pojawia się coraz więcej pytań, dotyczących kwestii L4 i koronawirusa. Czy osobom, które muszą pozostać w domach, przysługuje zasiłek chorobowy? W jaki sposób dostarczyć zwolnienie do płatnika składek? Na wszystkie te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Koronawirus - kwarantanna a przymusowa izolacja domowa – czym się różnią?

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z przyznawaniem zasiłku chorobowego, warto sprecyzować znaczenie poszczególnych terminói), a zwłaszcza „izolacji domowej” oraz „kwarantanny”.

Z izolacją społeczną mamy do czynienia u pacjentów, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, ale przebieg choroby jest na tyle lekki, że chorzy nie wymagają hospitalizacji.

Pozostają oni w miejscu zamieszkania lub aktualnego pobytu i są zobowiązani do odizolowania się od członków rodziny oraz otoczenia.

Z kolei kwarantannie podlegają osoby, które miały kontakt z chorymi na koronawirusa lub u których występuje podejrzenie zakażenia. Postanowienie o konieczności odizolowania takiej osoby podejmuje Powiatowy Inspektorat Sanitarny lub Państwowy Graniczny Inspektorat Sanitarny.

Jak długo trwa kwarantanna? Od września bieżącego roku okres trwania kwarantanny został skrócony z 14 dni do 10 dni od momentu pierwszego, potwierdzonego pozytywnego wyniku testów na koronawirusa.

Osoba pozostająca na kwarantannie ma obserwować stan swojego zdrowia i sprawdzać, czy nie pojawiają się u niej objawy chorobowe, charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem. Pozostaje ona w kontakcie przez telefon z lekarzem pierwszego kontaktu. Warto pamiętać, że lekarz może zadecydować o wydłużeniu okresu izolacji po sprawdzeniu stanu zdrowia osoby pozostającej w odosobnieniu.

Zasiłek chorobowy przy zakażeniu koronawirusem

Podczas przymusowej izolacji, wynikającej z potwierdzonego zakażenia koronawirusem, po wcześniejszym zdiagnozowaniu przez lekarza oraz wykonaniu testu, pacjentom przysługuje zwolnienie lekarskie L4.

W praktyce dla chorego oznacza to zasiłek w wysokości 80% pensji. Chorzy dostarczają zwolnienie do osoby zatrudniającej, na przykład za pośrednictwem elektronicznej platformy e-PUAP.

Podstawy do zwolnienia lekarskiego na kwarantannie – czy przysługuje L4?

Od marca tego roku, gdy rozpoczęła się w naszym kraju epidemia koronawirusa, wiele osób zostało już wysłanych na kwarantannę. Najczęściej ma ona związek z kontaktem z osobą zakażoną, na przykład w miejscu pracy lub poprzez rodzinne spotkania.

Czy w przypadku przebywania na kwarantannie przysługuje zwolnienie lekarskie? Jak czytamy na stronie ZUS: jeżeli państwowy powiatowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny wyda decyzję o konieczności poddania się kwarantannie lub izolacji, to taka decyzja stanowi podstawę do wypłaty świadczeń.

W praktyce oznacza to, że osoby objęte kwarantanną mogą uzyskać zasiłek chorobowy. Warto jednak pamiętać, że zasiłek może być wypłacany wyłącznie pracownikom, których objęto ubezpieczeniem chorobowym i za których są regularnie odprowadzane składki do ZUS.

Wystawianie zwolnień lekarskich a kwarantanna COVID-19

Przymusowa izolacja społeczna, wynikająca z zakażenia lub podejrzenia zachorowania na koronawirusa, jest zatem traktowana tak samo, jak nieobecność z tytułu niezdolności do wykonywania pracy, czyli przebywanie na zwykłym zwolnieniu lekarskim L4.

Oznacza to, że taka osoba ma prawo do wypłaty zasiłku chorobowego, jeśli tylko miała opłacane składki chorobowe. Zasiłek jest wypłacany po wyczerpaniu limitu rocznego wynagrodzenia chorobowego, który płaci pracodawca.

Dla pracowników poniżej 50. roku życia limit wynosi 33 dni, a u starszych osób, zatrudnionych w firmie jest on krótszy i wynosi – 14 dni.

Jak uzyskać zasiłek chorobowy – procedury

Jeśli pacjent chce dostać świadczenie chorobowe za kwarantannę, musi przekazać do pracodawcy postanowienie inspektora sanitarnego o konieczności poddania się izolacji.

U pacjentów, którym przysługuje zasiłek, płatnik składek (najczęściej pracodawca) przekazuje decyzję do ZUS. Najlepiej dokonać tego za pośrednictwem PUE ZUS, czyli elektronicznej platformy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Skan decyzji dołącza się do zaświadczenia Z-3 lub Z-3a.

Pacjenci, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą samodzielnie przekazują kopię decyzji do ZUS, również w formie elektronicznej. Stosuje się do tego dokument ZAS-53, czyli wniosek o zasiłek chorobowy.

Izolacja społeczna i przekazywanie dokumentów online przez pacjenta

Możliwość dostarczania wniosków online to olbrzymia wygoda zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców, zmuszonych do pozostania na kwarantannie lub izolacji w domu, wynikającej z zakażenia koronawirusem.

Wykorzystanie PUE pozwala załatwić sprawę szybko i sprawnie, bez konieczności opuszczania miejsca izolacji. Zwiększa to bezpieczeństwo osób na kwarantannie, które muszą dokonać stosownych formalności w urzędzie takich, jak załatwienie zasiłku chorobowego, oraz przyczynia się do zmniejszenia transmisji wirusa.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

Altera - nowy wymiar księgowości

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto