Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Kiedy i kto musi prowadzić pełną księgowość?

Dodano 2020-01-13 (komentarzy 0)

Kiedy i kto musi prowadzić pełną księgowość?

Wróć do listy artykułów
Kiedy i kto musi prowadzić pełną księgowość?

Altera - nowy wymiar księgowości

Spora grupa przedsiębiorców jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Co to takiego i od kiedy pełna księgowość jest obowiązkowa?

Kiedy pełna księgowość, czyli jak powinny wyglądać księgi rachunkowe?

Księgi rachunkowe są uznawane za jedne z najbardziej skomplikowanych form rozliczeń, do których jedne podmioty gospodarcze są zobowiązane na mocy obecnych przepisów prawnych, a inne samodzielnie decydują się na właśnie taki sposób prowadzenia księgowości.

W odróżnieniu od księgowości w jednoosobowej działalności pełne księgi składają się z szeregu obowiązkowych elementów, do których należą:

  • dziennik, do chronologicznego zapisywania danych o wszystkich wykonywanych operacjach finansowych,
  • księga główna, w której z pomocą podwójnego zapisu notuje się wszystkie wykonywane operacje,
  • księga pomocnicza, służąca do precyzyjniejszego opisania operacji z księgi głównej,
  • wykaz składników aktywów i pasywów, czyli inwentarz sporządzany na dzień zamknięcia ksiąg,
  • zestawienie obrotów i sald.

Znaczne skomplikowanie form zapisu wszystkich operacji i innych informacji często przeraża przedsiębiorców, którzy czują się lekko zagubieni w nadmiarze nowych obowiązków. W niektórych przypadkach przejście na pełne księgi jest jednak niezbędne.

Pełna księgowość – kto musi prowadzić, a który przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku?

Prowadzenie pełnej księgowości dotyczy tylko wybranych grup przedsiębiorców, o których opowiemy poniżej. Istnieje jednak spore grono samodzielnie decydujące się na przejście na tę formę rozliczeń.

Z uproszczonej księgowości mogą korzystać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki jawne, cywilne i partnerskie, chyba że ich przychody przekraczają limity nałożone w przepisach.

Mała księgowość w praktyce polega przede wszystkim na prowadzeniu książki przychodów i rozchodów (KPIR) u wielu osób fizycznych mających działalność gospodarczą. W niektórych przypadkach wymaga również przygotowywania dodatkowych ewidencji np. środków trwałych, przebiegu pojazdów, wyposażenia lub rejestru VAT.

Kto musi prowadzić pełną księgowość? Który przedsiębiorca powinien zdecydować się na prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Często mówi się, że pełna księgowość dotyczy tylko spółek. Nie jest to do końca prawda. Obowiązek ten reguluje ustawa o rachunkowości, dokładniej artykuł 2, ust. 1, w którym czytamy, że księgi rachunkowe muszą prowadzić między innymi: spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne, z o.o. oraz akcyjne.

Oprócz nich konieczność prowadzenia pełnych ksiąg obejmuje także osoby fizyczne, spółki jawne, spółki cywilne zawarte przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa w spadku, jeżeli ich przychody za poprzedni rok wynoszą równowartość w złotówkach kwoty 2 000 000 euro.

Limit jest przeliczany według średniego kursu NBP z pierwszego dnia roboczego października. W bieżącym roku wyniesie zatem 8 746 800 zł, co stanowi kwotę wyższą o około 188 000 zł niż w rok wcześniej.

Zalety ksiąg rachunkowych, o których warto wiedzieć

Najczęściej wspomina się o dużym stopniu skomplikowania pełnej księgowości, która wymaga sporej ilości czasu, co przekłada się na zdecydowanie wyższe koszty tego typu rozliczeń niż w przypadku książki przychodów i rozchodów.

Okazuje się jednak, że księgi rachunkowe potrafią także dawać sporo korzyści dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim skrupulatnie prowadzone rozliczenia spółek pozwalają na uzyskanie precyzyjnych informacji o przepływie finansów oraz poszczególnych transakcjach.

Dokładna wycena majątku firmy to szansa na poznanie kondycji finansowej firmy, a także wyliczenie płynności finansowej oraz monitorowanie wszelkich działań na bieżąco.

Dzięki temu firma staje się zdecydowanie bardziej transparentna, co przekłada się na jej większą wiarygodność dla potencjalnych partnerów biznesowych.

Pełna księgowość – nie taki straszny obowiązek

Księgi rachunkowe pomagają uporządkować prowadzenie działalności gospodarczej oraz rozliczenia firmy i wprowadzają do niej obowiązkowy rygor, związany z przestrzeganiem przepisów wynikających z ustawy o rachunkowości. Paradoksalnie może to znacząco usprawniać wykonywanie codziennych obowiązków, dając spokój i komfort we wszelkiej pracy.

Dzięki temu, pomimo wzrostu kosztów, czasochłonności rozliczeń oraz konieczności stosowania się do restrykcyjnych dyrektyw, często księgi rachunkowe przynoszą wiele korzyści dla przedsiębiorców. Pełna księgowość nie powinna być zatem powodem do obaw.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

Altera - nowy wymiar księgowości

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto