Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jakie podatki płaci przedsiębiorca?

Dodano 2020-03-02 (komentarzy 0)

Jakie podatki płaci przedsiębiorca?

Wróć do listy artykułów
Jakie podatki płaci przedsiębiorca?

Dla większości osób podatki automatycznie kojarzą się z czymś nieprzyjemnym. Nie zawsze musi tak jednak być. Warto dokładnie zapoznać się z obowiązkami przedsiębiorcy, aby móc świadomie korzystać ze swoich praw i przywilejów. Wówczas płacenie podatków może nie będzie już tak dotkliwe, jak powszechnie zwykło się uważać.

Do czego służą podatki?

Wbrew pozorom na płaceniu podatków korzystamy wszyscy. Stanowią one bowiem podstawę dochodów budżetu, co pozwala zapewnić środki na wydatki państwa. Podatki umożliwiają także stymulowanie gospodarki – zarówno w przypadku jednostek (konkretnych firm), jak i całych branż, nadając im konkretne kierunki rozwojowe. Mogą się one wiązać oczywiście z przyznawaniem stosownych ulg lub tworzeniem specjalnych stref ekonomicznych, których coraz więcej obserwuje się w naszym kraju.

Jakie podatki płaci przedsiębiorca? Garść podstawowych informacji

W Polsce przedsiębiorcy są zobowiązani do opłacania kilku podatków. Ich ilość jest uzależniona od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Najważniejszym podatkiem każdej osoby prowadzącej swój biznes, osiągający przychody, jest opłacanie podatku dochodowego.

Wpływ na jego wysokość ma forma opodatkowania, zadeklarowana na samym początku rejestrowania firmy.

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiają się różne formy opodatkowania. Przedsiębiorca może się zdecydować na takie formy, jak:

  • skala podatkowa (18% i 32%),
  • podatek liniowy (19%),
  • ryczałt ewidencjonowany,
  • karta podatkowa.

 

Poszczególne formy podatkowe różnią się sposobem obliczania podatku. W dwóch pierwszych, czyli ogólnych formach opodatkowania (skala i podatek liniowy) podatek jest obliczany na podstawie dochodu i określa się go stawką procentową. Natomiast podatek w formie zryczałtowanej zależy wyłącznie od przychodu i obowiązującej stawki ryczałtu. Przy karcie podatkowej nie ma obliczania od dochodu ani przychodu, a opłaca się wyłącznie ustalaną odgórnie stawkę podatku na konkretny rok.

Drugim podatkiem, który dotyczy sporej grupy przedsiębiorców, jest podatek VAT, czyli podatek od towarów i usług.

Jest to rodzaj podatku dochodowego obciążającego wartości dodawane na każdym etapie produkcyjnym oraz podczas dystrybucji towarów i usług. Według podstawowej zasady jest on różnicą pomiędzy VAT uzyskanym podczas sprzedaży towarów docelowemu klientowi, a podatkiem VAT zapłaconym podczas zakupu produktów.

Stawki VAT mogą ulegać zmianie i różnią się dla poszczególnych grup towarów i usług. Obecnie obowiązujące stawki to: 5%, 8% i 23%. Niekiedy pojawia się także tak zwana preferencyjna stawka VAT 0%, którą otrzymuje się po spełnieniu konkretnych warunków.

Właściwą stawkę dla danego biznesu określa się na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. W artykule 43 tejże ustawy można znaleźć listę towarów i usług, które są zwolnione z podatku VAT w ramach działalności.

Istnieje również możliwość początkowego zwolnienia przedsiębiorcy z VAT, do momentu gdy jego przychody nie przekroczą limitu 200 000 zł rocznie. Po przekroczeniu tej kwoty pojawia się konieczność zarejestrowania jako czynnego podatnika VAT, dlatego pilnowanie limitu jest niezmiernie ważne.

Z podatkiem VAT wiąże się także dodatkowy obowiązek, który pojawił się w styczniu 2018. Polega on na składaniu każdego miesiąca pliku JPK_VAT, zawierającego dane z rejestru VAT wszystkich sprzedaży i zakupów za dany miesiąc rozliczeniowy. Dokument należy przekazać do 25. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Inne podatki dotyczące przedsiębiorców – podatek od nieruchomości oraz podatek od czynności cywilnoprawnych

podatki obowiązujące przedsiębiorcówIstnieją także inne rodzaje podatków, które dotyczą niektórych przedsiębiorców. Jednym z nich jest podatek od nieruchomości, opłacany przez właścicieli firm, posiadających własne nieruchomości. Każdego roku jego wysokość określa odpowiedni organ ustawodawczy.

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy zawierania umowy z osobą, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Może to być na przykład umowa sprzedaży, darowizny lub pożyczki. Wysokość tego podatku zależy od rodzaju podpisywanej umowy.

Wiedza podstawą do świadomego prowadzenia biznesu

Jedno z porzekadeł stwierdza, że podatki są jedną z pewnych rzeczy w życiu. Warto zatem dokładnie wiedzieć, które z nich należy płacić i w jakiej wysokości. Pozwala to uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz niepożądanych listów z ponagleniami np. z Urzędu Skarbowego.

Ilość podatków, które dotyczą przedsiębiorców, nie jest zastraszająco duża – dlatego nawet osoba, która dopiero zaczyna prowadzić swój biznes, może się łatwo w nich rozeznać i dokładnie poznać swoje obowiązki podatkowe. Może w tym pomóc doświadczony specjalista z biura księgowego, z którym nawiążemy współpracę.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto