Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak zawiesić działalność gospodarczą - krok po kroku?

Dodano 2020-11-23 (komentarzy 0)

Jak zawiesić działalność gospodarczą - krok po kroku?

Wróć do listy artykułów
Jak zawiesić działalność gospodarczą - krok po kroku?

Obostrzenia, wynikające z prób zahamowania transmisji koronawirusa, odbijają się coraz mocniej na sytuacji wielu przedsiębiorców. Spore ich grono ledwie wiąże koniec z końcem, nawet pomimo rządowego wsparcia w postaci tarczy antykryzysowej.

Niektórzy przedstawiciele, na przykład branży turystycznej, eventowej i fitness, nie są już w stanie utrzymywać się wyłącznie z oszczędności. Część z nich zaczyna rozważać zamknięcie firmy. Nie zawsze jednak likwidacja działalności jest najlepszą opcją.

Ciekawym rozwiązaniem, które może stać się ratunkiem dla wielu podmiotów gospodarczych, jest zawieszenie działalności gospodarczej.

Kiedy się to opłaca i jak zawiesić działalność gospodarczą przez Internet – krok po kroku? Jaki może być maksymalny okres zawieszenia? O tym wszystkim opowiemy poniżej.

Jak zawiesić firmę? Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej?

Z zawieszeniem prowadzenia działalności gospodarczej mamy do czynienia, gdy podmiot, najczęściej osoba prowadząca jednoosobową firmę, podejmuje decyzję o czasowym zaprzestaniu działań.

Przedsiębiorca sam wybiera, na jaki okres chce zawiesić firmę. Czas ten musi się jednak mieścić w ramach – od 30 dni do 24 miesięcy.

Trzeba pamiętać, że zawieszenie jest możliwe tylko wtedy, gdy firma nie zatrudnia pracowników.

Jak przeprowadzić zawieszenie działalności gospodarczej przez Internet?

Sam proces zawieszania działalności gospodarczej nie jest specjalnie skomplikowany i czasochłonny. Można go przeprowadzić przez Internet, w Urzędzie Miasta lub w Urzędzie Gminy.

Służy do tego wniosek CEIDG 1. Składa się go w punkcie obsługi w odpowiedniej jednostce. Warto jednak pamiętać, że przy zawieszeniu działalności gospodarczej można obecnie obyć się bez wizyty w urzędzie stacjonarnym. Wniosek CEIDG szybko i sprawnie składa się bowiem za pośrednictwem internetowej platformy do obsługi przedsiębiorców Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej, na której znajduje się komplet informacji o działalności gospodarczej. Proces zajmuje raptem kilka chwil, a dokument podpisuje się bezpiecznie profilem zaufanym.

We wniosku nie trzeba podawać przyczyny zawieszenia działalności. Określa się natomiast datę zawieszenia oraz szacunkowy czas odwieszenia funkcjonowania firmy (do 30 dni do 24 miesięcy). Okres zawieszenia można dowolnie dopasowywać do potrzeb przedsiębiorcy, co przydaje się na przykład przy biznesach sezonowych.

Złożenie wniosku na temat zawieszenia działalności przez Internet jest niezmiernie proste. Przedsiębiorca nie musi też dodatkowo zgłaszać informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej do Urzędu Skarbowego ani ZUS. Tą samą drogą wysyła się też wniosek o odwieszenie prowadzenia działalności, również podpisywany profilem zaufanym.

Zawieszenie firmy – skutki zawieszenia działalności gospodarczej

Wielką korzyścią z składania wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej jest możliwość elastycznego dopasowywania czasu zawieszenia do indywidualnych potrzeb danego biznesu. Pozwala to zminimalizować straty, które wynikają z chwilowego przestoju na rynku lub ograniczyć straty w przypadku biznesów sezonowych.

Podczas zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać z jej tytułu przychodów. Osoba taka musi zatem znaleźć inną metodę na zarabianie, na przykład z tytułu umowy o pracę.

W jaki sposób zmniejsza się koszty dzięki zawieszeniu działalności gospodarczej? Podstawową korzyścią jest brak konieczności odprowadzania składek ZUS (w tym składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne) przez całe zawieszenie wykonywania działalności.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie musi również odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy ani nie ma też obowiązku składania deklaracji podatkowych.

W trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie ma obowiązku składać deklaracji VAT-7, chyba że zawieszenie trwa krócej niż pełny okres rozliczeniowy. Brak obowiązku nie dotyczy jednak podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary w zakresie których są oni podatnikami.

Jeśli dojdzie do podjęcia decyzji o czasowym zawieszeniu prowadzenia działalności, to zaciągnięte wcześniej zobowiązania nie są anulowane ani wstrzymywane. Trzeba zatem wykonywać wszelkie czynności niezbędne do regulowania rat kredytów i spłacania należności.

Cały czas przedsiębiorca może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Równocześnie przedsiębiorca musi opłacać koszty związane z utrzymaniem lub wynajmem firmowych nieruchomości (własnych lub wynajmowanych).

Gdy występuje zawieszenie działalności gospodarczej, można również ściągać wszelkie wierzytelności. Nie ma także przeciwwskazań do spieniężenia majątku firmy, aby zabezpieczyć potrzeby wierzycieli. Przedsiębiorca, który zawiesił działalność, ma obowiązek uczestniczyć na przykład w postępowaniach sądowych, dotyczących jego firmy. Wniosek o zawieszenie firmy nie chroni go też przed wyrokami zapadającymi podczas takich rozpraw.

Do czego ma prawo przedsiębiorca w trakcie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?

Nawet jeśli nastąpi zawieszenie działalności gospodarczej, przedsiębiorca zachowuje wciąż szereg praw. Przede wszystkim utrzymuje prawo do wykonywania wszelkich czynności, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodu.

Może bez przeszkód przyjmować należności oraz regulować zobowiązania powstałe przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, przedsiębiorca podczas zawieszenia działalności gospodarczej, ma prawo albo obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą, którą wcześniej prowadził.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej – sposób na przetrwanie trudnych czasów

Wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej składa się szybko i sprawnie za pośrednictwem Internetu. Złożenie wniosku CEIDG trwa chwilę, a wpis informacji o zawieszeniu jest niemal natychmiast umieszczany w systemie i przekazywany do wszystkich urzędów.

Dzięki temu rozwiązaniu można uniknąć wielu wydatków, zwłaszcza w chwili gdy przychody z tytułu działalności gospodarczej drastycznie spadają.

Choć w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorcy wciąż muszą wywiązywać się z szeregu powinności, to zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych lub opłacania podatków czy składek ZUS sprawia, że mogą lepiej przetrwać trudny czas i przygotować się na ponowne otwarcie firmy, gdy sytuacja będzie do tego korzystniejsza. A przecież do złożenia wniosku o odwieszenie firmy potrzeba równie niewiele – jest to tak samo proste, wygodne i ekspresowe.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto