Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Dodano 2020-05-25 (komentarzy 0)

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Wróć do listy artykułów
Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Koronawirus coraz mocniej destabilizuje gospodarkę w Polsce i w innych krajach. Już teraz zaczynamy odczuwać skutki epidemii.

Każdy kolejny dzień przynosi coraz więcej problemów dla wielu firm, w których obroty znacząco spadły. W wielu przypadkach ze względu na wprowadzone restrykcje przedsiębiorcy w ogóle stracili szansę na wykonywanie zawodu. Dotyczy to na przykład branży hotelarskiej, fryzjerskiej lub beauty.

Często, nie mając wystarczających oszczędności, właściciele firm są zmuszeni do zamknięcia lub zawieszenia działalności gospodarczej. Kiedy warto to zrobić oraz jak zawiesić działalność gospodarczą? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Czarny marzec – dane z CEIDG o działalności gospodarczej polskich przedsiębiorców

Marzec był pierwszym miesiącem, podczas którego obowiązywał w naszym kraju szereg restrykcyjnych przepisów, dotyczących zakazu przemieszczania się oraz ograniczeń dla wielu firm. Spowodowało to spore trudności w prowadzeniu działalności, zwłaszcza dla handlu i sektora usługowego. W wielu przypadkach z dnia na dzień obroty drastycznie spadły. Niekiedy doszło wręcz do przymusowego zamknięcia lokali.

W związku z epidemią koronawirusa oraz brakiem możliwości zarabiania wielu przedsiębiorców pod koniec marca postanowiło zawiesić lub zamknąć prowadzone firmy.

Według danych z CEIDG w marcu złożono aż 58 tysięcy wniosków o zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej. Zdecydowana większość dotyczyła zawieszenia – zdecydowało się na nie aż 80% przedsiębiorców.

Kiedy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Decyzja o zawieszeniu działalności może być najlepszym rozwiązaniem, chroniącym firmę przed wpadnięciem w spiralę kłopotów, które prowadzą wprost do bankructwa przedsiębiorstwa. W normalnych warunkach najczęściej na zawieszenie działalności decydują się biznesy sezonowe lub osoby, które dotknęły przypadki losowe (np. choroba lub wyjazd).

Trzeba jednak pamiętać, że działalność można zawiesić tylko wtedy, gdy nie zatrudniamy pracowników na umowę o pracę. Aby w takiej sytuacji móc zawiesić działalność, najpierw trzeba wypowiedzieć wszystkie umowy i zakończyć współpracę z zatrudnionymi osobami.

Czy zawieszenie działalności na 30 dni lub dłużej może pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa? Okazuje się, że dla wielu firm staje się to podstawowym sposobem na utrzymanie biznesu.

Kiedy powinno się zawiesić działalność?

Mianem zawieszenia określa się przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Okres zawieszenia może być dowolny (nawet bezterminowy), nie krótszy jednak niż 30 dni. Jeśli chcemy zawiesić działalność, nie musimy również podawać powodu, dla którego chcemy zrobić sobie przerwę.

Jakie korzyści zyskujemy po podjęciu decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej? Najważniejszą jest oczywiście zwolnienie z opłacania składek ZUS oraz podatku dochodowego za cały okres zawieszenia. Trzeba jednak pamiętać, że nie można wówczas uzyskiwać przychodów związanych z działalnością.

Co zrobić, żeby zawiesić firmę?

Co zrobić, żeby zawiesić firmę?Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, zawieszamy ją online w CEIDG, wybierając odpowiednią zakładkę w menu i składając wniosek. Nie musimy wykonywać żadnych dalszych działań. Po wysłaniu wniosku, automatycznie informacja trafia do ZUS lub KRUS, do Urzędu Skarbowego oraz GUS.

W przypadku opodatkowania kartą podatkową zawieszenie działalności może się odbyć poprzez wniosek w CEIDG lub bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Co można a czego nie można podczas zawieszenia działalności gospodarczej?

Gdy już dokonamy zawieszenia, bezwzględnie nie można oczywiście prowadzić działalności ani osiągać przychodów z nią związanych.

Istnieje jednak szereg działań, które mamy prawo swobodnie wykonywać. Zaliczają się do nich choćby przyjmowanie należności za usługi wykonane przed zawieszeniem, regulowanie zobowiązań powstałych wcześniej, a także wykonywanie rozmaitych czynności, które mogą pomóc w zachowaniu przychodu po odwieszeniu działalności.

Osoby, które zawiesiły działalność gospodarczą, mają też oczywiście obowiązki. Zawieszenie nie zwalnia bowiem z uczestniczenia w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych, dotyczących ich firmy. Muszą też składać coroczne sprawozdania finansowe oraz prowadzić księgowość.

Epidemia koronawirusa – zawieszenie jako ratunek dla wielu przedsiębiorców

Zawieszenie działalności gospodarczej pozwala na znaczące obniżenie kosztów miesięcznych. Może się to okazać niezmiernie korzystne, zwłaszcza jeśli firma nie ma obecnie żadnych przychodów. Trudno też aktualnie przewidzieć, jak długo potrwa zamrożenie gospodarki wywołane przez epidemię koronawirusa.

W takiej sytuacji zawieszenie działalności pozwala uniknąć konieczności opłacania składek ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy, które w wielu przypadkach mogłyby prowadzić do utraty płynności finansowej, a w efekcie bankructwa firmy.

Warto zatem rozważyć takie rozwiązanie, dające szansę na przetrwanie epidemii. Dzięki temu ograniczymy wydatki i będziemy mogli lepiej przygotować się do powrotu do biznesowej normalności, gdy sytuacja wróci do normy.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto