window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

Dodano 2020-02-24 (komentarzy 0)

Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

Wróć do listy artykułów
Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

Gdy pojawia się chęć założenia własnej firmy, potrzeba w następnej kolejności konkretnych działań. Zdarza się bowiem, że potencjalnych przedsiębiorców po początkowym entuzjazmie zniechęca perspektywa załatwiania wielu formalności, zwłaszcza jeśli wcześniej nie prowadzili żadnego biznesu i nie do końca wiedzą, jak się za to zabrać – czy powinni iść do Urzędu Miasta, czy raczej do Urzędu Skarbowego.

Dla nich wszystkich publikujemy prosty i klarowny poradnik, jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku. Dzięki temu od własnej firmy dzieli Was już naprawdę tylko kilka prostych działań. Gotowi?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak założyć własną firmę i czy naprawdę warto?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najprostsza forma, w jakiej można prowadzić regularną i zorganizowaną działalność. Jest nastawiona na wymierny rezultat, który oczywiście finalnie prowadzi do osiągnięcia zysków. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za swoje postępowanie, dlatego jednoosobowa działalność gospodarcza jest bezpośrednio obarczona ryzykiem.

Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

Wszelkie działalności zarobkowe (z kilkoma drobnymi wyjątkami) wymagają zarejestrowania. Aby to zrobić, trzeba wypełnić wniosek CEIDG-1, który można znaleźć na stronie ministerstwa lub też na e-PUAP.

Wniosek składa się:

  • osobiście w urzędzie miasta albo gminy,
  • wysyłając go listem poleconym do urzędu miasta lub gminy,
  • elektronicznie.

 

Przejście przez proces rejestracji jest tożsame z nadaniem statusu przedsiębiorcy. Wiąże się to z przyznaniem numeru NIP (jeśli przedsiębiorca wcześniej go nie posiadał) oraz numeru REGON, który jest niezbędny w kontaktach z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Już na samym starcie przedsiębiorca musi podjąć kilka kluczowych decyzji. Warto zatem skonsultować się wcześniej ze specjalistą od spraw księgowo-finansowych, który doradzi najlepsze rozwiązania.

Pierwszym tematem, którym trzeba się zająć, jest ustalenie formy opodatkowania. Do wyboru (chyba że przepisy mówią inaczej w danym przypadku) jest kilka wariantów:

  • opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • karta podatkowa.

 

Wybór formy opodatkowania wpływa na późniejszy sposób prowadzenia rozliczeń oraz opłacania podatków. Warto zatem poświecić nieco czasu, żeby rozważyć wszystkie dostępne w danym przypadku opcje.

W formularzu podaje się także sposób, w jaki będzie prowadzona księgowość firmy. Należy zatem podjąć decyzję, czy będziemy się nią zajmować samodzielnie, czy zrobi to za nas profesjonalne biuro księgowe.

Złożenie wniosku CEIDG to podstawa – pozwala zarejestrować działalność. Szereg innych formalności, jak powiadomienie stosownego Urzędu Skarbowego odbywa się później automatycznie.

Kolejnym krokiem jest zgłoszenie działalności gospodarczej do ZUS. Nowy przedsiębiorca ma na to 7 dni od momentu założenia firmy. Każda osoba prowadząca biznes jest równocześnie płatnikiem i ubezpieczonym. Oznacza to, że jest zobowiązana do wpłacania każdego miesiąca konkretnej wysokości składek na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a przy tym np. jako pacjent korzysta z opieki zdrowotnej.

W następnej kolejności warto założyć konto bankowe dla firmy. Trzeba pamiętać, że do założenia konta niezbędna jest pieczątka, którą warto wyrobić od razu po zarejestrowaniu biznesu. Muszą się na niej znaleźć nazwa firmy, numery NIP i REGON, adres oraz dane teleadresowe.

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej – to proste

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej

Okazuje się zatem, że założenie własnej działalności gospodarczej tak naprawdę nie jest specjalnie skomplikowane i może zająć raptem kilka minut, nawet bez wychodzenia z domu. Większość formalności sprowadza się w tym przypadku do złożenia formularza CEIDG-1.

Później pozostaje już tylko rozpocząć działalność i zacząć na niej zarabiać. Przy tym samo założenie firmy jest naprawdę pierwszym, maleńkim i niezmiernie prostym krokiem.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto