Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS? Wszystko, co powinniście wiedzieć o płatnościach dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Dodano 2019-12-23 (komentarzy 0)

Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS? Wszystko, co powinniście wiedzieć o płatnościach dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wróć do listy artykułów
Jak sprawdzić zadłużenie w ZUS? Wszystko, co powinniście wiedzieć o płatnościach dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Regularne opłacanie składek ZUS dla wielu mikro, małych i średnich przedsiębiorców jest prawdziwym wyzwaniem oraz sporym obciążeniem dla firmowego budżetu. Z tego powodu, zdarzają się opóźnienia w płatnościach, które mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje.

Niekiedy przedsiębiorca nawet nie zdaje sobie sprawy z zalegania z wpłatami. Aby temu zaradzić, z pomocą przychodzą proste sposoby, jak sprawdzić zaległości ZUS, dzięki którym już zawsze będziecie wiedzieć, ile pieniędzy jesteście winni Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Skąd się biorą zaległości w płatnościach do ZUS?

Wbrew obiegowej opinii zaległości w płatnościach do ZUS wcale nie muszą być związane z unikaniem regulowania zobowiązań przez przedsiębiorców. Często może się okazać, że zaległość jest wynikiem zapomnienia lub prostego błędu w rachunkach. Konsekwencje takiego niedopatrzenia bywają jednak olbrzymie.

Przede wszystkim Zakład Ubezpieczeń Społecznych może odmówić dalszego ubezpieczenia osoby, u której stwierdzono brak wpłat. Dodatkowo, jeśli zaległość jest większa niż jeden miesiąc, rozpoczyna się szereg procedur windykacyjno-administracyjnych, które znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie firmy.

Zaległości ZUS – PUE ZUS sprawdzenie składek czy wizyta w oddziale?

Jeśli zastanawiamy się, jak sprawdzić składki ZUS, mamy dwa rozwiązania:

  • udać się do odpowiedniego oddziału ZUS,
  • sprawdzić stan naszego konta online.

Najbardziej standardowe działanie, do którego wielu przedsiębiorców jest przyzwyczajonych, to wycieczka do ZUS i rozmowa z urzędniczką, która po zweryfikowaniu naszej tożsamości, sprawdza, czy faktycznie na naszym koncie występują jakiekolwiek zaległości, ile ewentualnie wynoszą oraz jakie odsetki będziemy musieli zapłacić.

Jest to oczywiście rozwiązanie pozwalające na uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji. Wymaga jednak sporego nakładu czasu, który trzeba poświęcić na dojazd do ZUS oraz cierpliwe stanie w kolejce do okienka. Ponadto nie każdy może sobie pozwolić na dotarcie do siedziby urzędu w godzinach pracy.

Zdecydowanie szybszą metodą jest sprawdzenie płatności za pośrednictwem strony internetowej. Platforma PUE ZUS jest dostępna całodobowo i znacząco ułatwia załatwianie wielu spraw administracyjnych, sprawdzenie stanu konta oraz weryfikację naszych danych. Jak sprawdzić zaległości w ZUS za jego pośrednictwem?

Jak sprawdzić składki ZUS przez Internet?

 

Sprawdzanie ZUS za pośrednictwem usług elektronicznych jest skrajnie proste. Jeśli chcemy zweryfikować stan płatności i ewentualnych zaległości w ZUS, musimy zacząć od zarejestrowania się do PUE ZUS. Należy wejść na stronę: www.zus.pl i kliknąć: „zarejestruj się”. Zostaniemy przekierowani do formularza do wypełnienia. W następnym kroku trzeba ustalić hasło do konta, a później potwierdzić tożsamość za pomocą profilu zaufanego, podpisu elektronicznego lub udając się osobiście do siedziby ZUS.

Do logowania się w serwisie i sprawdzenia zaległości w opłacaniu składek można wykorzystywać stronę ZUS lub w niektórych przypadkach też system bankowości internetowej, jeśli dana instytucja podpisała umowę z Zakładem.

Później można już bez trudu logować się do systemu i być na bieżąco ze wszystkimi danymi dostarczanymi przez ZUS.

Zaległości w ZUS jak sprawdzić online na platformie PUE? Informacje na stronie

Zaległości w zus sprawdzisz online na platformie PUE​Po zalogowaniu na platformie należy wejść w zakładkę: należne składki i wpłaty. Dzięki temu, dostaniemy pełen dostęp do tabel zestawiających wszystkie dokonywane przez nas wpłaty. Możemy sprawdzić ewentualne zaległości globalnie lub z podziałem na FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych), FUZ (Fundusz Ubezpieczeń Zdrowotnych), FP (Fundusz Pracy) i FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych), co pozwala ustalić dokładnie rodzaj i ilość zobowiązań.

Na platformie istnieje też szansa na wyliczenie odsetek, które będziemy zobowiązani zapłacić ze względu na powstałe zaległości. Narzędzie znajdziemy w zakładce „Firma”.

Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami – wniosek ZUS EWN

Strona internetowa ZUS pozwala także na zawnioskowanie o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Wypełniony dokument wysyła się pocztą tradycyjną, przez platformę PUE lub dostarcza osobiście do oddziału ZUS.

Sprawdzanie składek ZUS – proste, łatwe i bez straty czasu

Korzystanie z platformy PUE to świetne rozwiązanie dla osób ceniących swój czas. Bez trudu sprawdzimy stan płatności oraz złożymy wnioski o odpowiednie zaświadczenie lub inne dokumenty, bez wychodzenia z domu lub biura, o każdej porze dnia i nocy, w dowolnym terminie.

Platforma to krok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w stronę nowoczesnej obsługi wszystkich ubezpieczonych. Każdy przedsiębiorca może z niego korzystać wygodnie i praktycznie, zawsze gdy musi załatwić różne sprawy urzędowe, bez kolejek i niepotrzebnego marnowania czasu.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto