window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak samemu prowadzić księgowość firmy?

Dodano 2020-01-27 (komentarzy 0)

Jak samemu prowadzić księgowość firmy?

Wróć do listy artykułów
Jak samemu prowadzić księgowość firmy?

Jeśli chcecie poznać najważniejsze zasady rozliczania firmy na własną rękę, zapraszamy do dalszej lektury.

Jak prowadzić księgowość we własnej firmie?

Okazuje się, że wbrew pozorom samodzielne prowadzenie księgowości nie jest aż takie trudne, zwłaszcza jeśli nasza firma to jednoosobowa działalność gospodarcza, w której stosuje się uproszczone procedury księgowe.

Przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność gospodarczą, może zdecydować się na:

  • samodzielne prowadzenie księgowości,
  • zatrudnienie w firmie księgowego,
  • zlecenie usługi księgowej zewnętrznej firmie.

 

Powierzenie prowadzenia księgowości profesjonalistom niesie szereg korzyści. Mają doświadczenie, znają aktualne przepisy oraz mają oprogramowanie potrzebne do prowadzenia rozliczeń. Wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, na które na początku rozwijania firmy nie każdy przedsiębiorca może sobie pozwolić.

Wówczas pozostaje prowadzenie księgowości samodzielnie, co wbrew pozorom wcale nie musi być aż tak skomplikowane, jak z pozoru się wydaje. Co zatem zrobić, żeby poradzić sobie z rachunkami i nie popełniać błędów? Poniżej przedstawiamy najważniejsze kroki, które trzeba wykonać do skutecznego prowadzenia księgowości we własnej firmie.

Założenie działalności – rejestracja formularza w CEIDG

Pierwszą styczność z księgowością mamy już w momencie wypełniania wniosku do CEIDG. Znajduje się w nim pole, w którym należy umieścić dane firmy, która będzie się zajmowała prowadzeniem rozliczeń oraz przechowywaniem dokumentacji. Jeśli zatrudniamy firmę zewnętrzną, wpisuje się w tym miejscu nazwę biura rachunkowego. Jeśli planujemy rozliczać się samodzielnie, powinniśmy pozostawić pole puste.

Pamiętajmy, że do prowadzenia własnych rozliczeń nie musimy mieć ukończonych kursów ani certyfikatów. Potrzebna jest jednak wiedza, aby nie popełnić błędów.

Na marginesie można w tym miejscu również wspomnieć o nowym przepisie prawnym, wprowadzonym od stycznia 2020, na mocy którego młodzi przedsiębiorcy, dopiero otwierający pierwszą działalność lub odwieszający ją po ponad 36 miesiącach przerwy zyskują prawo do popełnienia błędu. W ten sposób będą mogli uniknąć mandatu, jeśli udowodnią, że ich działanie było spowodowane pomyłką, a błąd zostanie szybko wyeliminowany.

Wybór odpowiedniego programu do księgowania

Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego programu do księgowania. Oczywiście można wykonywać wszelkie obliczenia w ramach Księgi Przychodów i Rozchodów (KPIR) ręcznie, na przykład w zeszycie. Zastosowanie jednak profesjonalnego programu znacząco usprawnia pracę, automatyzuje niektóre działania, a przy tym zmniejsza ryzyko popełnienia błędu w rachunkach.

Jeśli chcemy znaleźć odpowiedni program księgowy, trzeba sprawdzić, czy interesujące nas rozwiązanie informatyczne na pewno obsługuje potrzebny nam typ działalności gospodarczej, po wcześniejszym sprawdzeniu, czy na przykład nasz typ biznesu nie wymaga zarejestrowania się jako VAT-owiec.

Program księgowy należy odpowiednio skonfigurować, uzupełniając wszystkie niezbędne dane, w tym:

  • imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres, NIP,
  • formę opodatkowania,
  • okres rozliczania się,
  • informację o wysokości składek ZUS,
  • zapisy z ostatnich deklaracji VAT,
  • informacje o samochodach w firmie.

 

Wystawianie faktur – jak prowadzić księgowość dla działalności gospodarczej w praktyce?

Później pozostaje jeszcze przygotowanie narzędzia do faktur. Może stanowić część programu księgowego lub być niezależne – wówczas faktury będzie trzeba wprowadzać do rozliczeń ręcznie z odpowiednimi datami.

Podsumowanie miesiąca – rozliczenia księgowe

Ostatnim krokiem jest przygotowywanie dokumentów na koniec miesiąca lub kwartału. Należy zsumować wszystkie wartości, wyliczając koszty oraz podatki do zapłaty. Rozliczenie należy złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po rozliczanym okresie.

Następnie należy opłacić wszystkie należne podatki do Urzędu Skarbowego – zaliczki na podatek dochodowy do 20. dnia miesiąca, a VAT do 25. dnia miesiąca.

Na sam koniec pozostaje tylko wysłanie deklaracji VAT i Jednorodnego Pliku Kontrolnego, czyli JPK VAT. W większości przypadków nowoczesne i intuicyjne programy do fakturowania są w stanie wygenerować oba typy plików, bez większego udziału użytkownika.

Samodzielne rozliczanie firmy? To możliwe!

Okazuje się, że samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej wcale nie jest aż tak trudne. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiedni program do rozliczeń, bez problemu poradzimy sobie z przygotowaniem wszystkim potrzebnych dokumentów.

Należy jednak pamiętać, że samo wypełnianie plików dla prowadzonej działalności to jeszcze nie wszystko. Aby nie narazić się na przykre konsekwencje, jeśli sami prowadzimy księgowość, trzeba nieustannie kontrolować zmiany w przepisach, gdyż cały czas pojawiają się nowelizacje ustaw oraz zupełnie nowe koncepcje, które zmieniają zobowiązania firmy. Prowadząc księgowość, nie można pozwolić sobie na niewiedzę.

W takich sytuacjach trzymanie ręki na pulsie, mimo oszczędności na zatrudnianiu księgowego, staje się dodatkowym etatem dla i tak już obciążonego przedsiębiorcy. Warto zatem zastanowić się, czy faktycznie samodzielne prowadzenie rozliczeń jest dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto