window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Jak obliczyć stawkę netto z brutto?

Dodano 2020-03-09 (komentarzy 0)

Jak obliczyć stawkę netto z brutto?

Wróć do listy artykułów
Jak obliczyć stawkę netto z brutto?

Obliczanie stawek brutto i netto stanowi jedną z czynności, z którą wszyscy płatnicy VAT mają na co dzień do czynienia w firmowych działaniach. Choć w wielu przypadkach obliczają je za nas specjalne kalkulatory brutto netto, warto jednak poznać podstawowe zasady, żeby być w stanie wyliczać je samodzielnie, bez wsparcia dodatkowych narzędzi.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak obliczyć stawkę netto z brutto, zapraszamy do dalszej lektury.

Czym jest podatek VAT?

Podatek VAT to jeden z najczęściej płaconych podatków przez polskich przedsiębiorców. Jest to podatek od towarów i usług, a dokładnie podatek obrotowy obciążający od wartości dodawanej na poszczególnych etapach produkcji oraz dystrybucji. Możemy go także opisać jako różnicę pomiędzy podatkiem należnym, czyli tym uzyskanym ze sprzedaży towarów, oraz naliczonym, czyli tym zapłaconym przy zakupie towarów.

W Polsce obowiązują trzy stawki VAT: 5%, 8% i 23%. Podstawową stawką jest ta najwyższa. Pozostałymi są objęte specjalne grupy produktów i usług.

Niekiedy zdarzają się także inne rodzaje stawek. W transporcie międzynarodowym może się na przykład pojawić stawka preferencyjna VAT 0%. Występują także stawki VAT zw. (czyli zwolnienie z VAT).

Przepisy dotyczące wysokości stawki dla poszczególnych produktów są niestety dość nieprecyzyjne, co prowadzi do rozmaitych trudnych sytuacji oraz szeregu nieścisłości, szczególnie widocznych w branży spożywczej, gdzie na przykład woda mineralna jest sprzedawana ze stawką 8%, ale źródlana już 23%.

Poprawne określenie stawki staje się często zatem największym problemem, większym niż obliczenie samej wartości podatku na podstawie wzorów, które przedstawimy poniżej.

Cena netto i cena brutto

Przejdźmy teraz do samych cen netto i brutto, które znacząco różnią się między sobą. Mianem ceny brutto określa się bowiem cenę towaru lub usługi ze wszystkimi obciążeniami, których nie uwzględnia się przy cenie netto.

W naszym przypadku możemy powiedzieć, że cena netto to wartość bez podatku VAT, a cena brutto to cena go zawierająca.

Jak obliczyć cenę netto z brutto?

Obliczenia, które trzeba wykonać, aby poznać wartość jednej i drugiej ceny nie zaliczają się do specjalnie skomplikowanych. Można je uzyskać, stosując dostępne online kalkulatory brutto netto.

Jak obliczyć cenę netto z brutto

Żeby poprawnie je określić trzeba tylko znać obowiązujące stawki podatkowe, które dotyczą konkretnej sytuacji.

Aby poznać kwotę netto, trzeba określić ile wynosi wartość VAT. Jeśli na przykład mamy kwotę brutto 123 zł, a wiemy, że stawka VAT wynosi 23%, to wysokość VAT oblicza się na podstawie wzoru:

  • VAT=(cena brutto * 23%)/(100%+23%)

W naszym przypadku otrzymamy zatem działanie:

  • (123 * 23%)/(100%+23%)=23 zł

Skoro kwota VAT wynosi 23 zł, to kwota netto równa się:

  • Kwota netto = kwota brutto – kwota VAT, czyli: 123 zł – 23 zł= 100 zł

Jak obliczyć cenę brutto z netto? Czy potrzebujemy kalkulator VAT?

Jeszcze łatwiej wyliczyć wartość ceny brutto, jeśli znamy cenę netto oraz wiemy, jaka jest stawka VAT. Wzór na obliczenie ceny brutto to:

  • Cena netto + kwota VAT * cena netto
  • Czyli w naszym przykładzie uzyskamy wartość brutto: 100 zł + 23% * 100 zł = 123 zł

 

Obliczanie wysokości podatku VAT – ręcznie oraz przez kalkulator brutto netto

Jak widać, obliczanie wysokości podatku VAT nie jest specjalnie trudne. Wystarczy tylko stosować się do wyżej przedstawionych zasad. Jedynym problemem bywa zazwyczaj jedynie poprawne określenie, czy dany towar powinien być sprzedawany ze stawką VAT 5%, 8% czy 23%.

Późniejsze działanie sprowadza się już tylko do kilku prostych obliczeń matematycznych, które można wykonać samodzielnie lub z pomocą rozmaitych kalkulatorów, powszechnie dostępnych w Internecie.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto