window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > IP BOX – kto może skorzystać z ulgi IP dla kreatywnych i innowacyjnych przedsiębiorców?

Dodano 2019-12-10 (komentarzy 0)

IP BOX – kto może skorzystać z ulgi IP dla kreatywnych i innowacyjnych przedsiębiorców?

Wróć do listy artykułów
IP BOX – kto może skorzystać z ulgi IP dla kreatywnych i innowacyjnych przedsiębiorców?

W naszym kraju istnieje wiele firm, które nie wiedzą o tym, że mogą korzystać z rozmaitych ulg w zakresie podatków. A ostatnimi czasie powstało ich naprawdę sporo. Jednym z pomysłów rządu na pomoc dla biznesu jest ulga IP BOX, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia bieżącego roku.

Wielu przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy, że dzięki niej mogą uzyskać preferencyjne opodatkowanie, obniżając podatek z 19 do 5 procent.

Kto i kiedy może korzystać z IP BOX? Na czym polega ulga? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule, więc jeśli zastanawiacie się, czy również i Wy możecie obniżyć wysokość podatków w Waszych firmach, koniecznie przeczytajcie dalszą część tekstu.

Co trzeba wiedzieć o IP BOX – podatek i wysokość ulgi

IP BOX ulga to wprowadzona niedawno zachęta dla przedsiębiorców do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Nie jest jednak tożsama z ulgą badawczo-rozwojową, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby była z nią łączona, o czym opowiemy w dalszej części tekstu.

Na początek, sprawdźmy jednak, jak wysoki jest przy IP BOX podatek i czego obniżka tak naprawdę dotyczy.

Kiedy można skorzystać z IP BOX?

​Jak już wspomnieliśmy, nowa ulga pozwala obniżyć opodatkowanie z poziomu 19 do 5 procent. Niższe oprocentowanie dotyczy zarobków ze sprzedaży lub udostępniania programów komputerowych oraz wynalazków, które oficjalnie określa się mianem dochodów z komercjalizacji kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Zalicza się do nich patenty, wzory użytkowe i przemysłowe oraz prawa autorskie do programów.

Co ciekawe, ulga jest dostępna zarówno dla dawnych patentów i wynalazków, jak i dla nowych lub udoskonalonych własności intelektualnych (intellectual property – IP).

Aby ją uzyskać, należy przyczynić się do powstania nowej własności intelektualnej lub ulepszyć już istniejącą, również gdy nie jesteśmy jej właścicielem, ale posiadamy wyłącznie prawa do jej wykorzystywania na podstawie umów licencyjnych.

Możemy mieć na przykład prawo do programu komputerowego, robota lub innego wynalazku, które stworzyliśmy lub widocznie ulepszyliśmy ich wyjściowe parametry.

Jak połączyć IP BOX i ulgę przy prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej?

Oprócz omawianego IP BOX, istnieje również ulga, promująca innowacyjność w polskich firmach. Jest to ulga badawczo-rozwojowa, która pozwala na odliczeniu kosztów uzyskania przychodu ponoszonych na działalność. Mogą to być na przykład wynagrodzenie dla pracowników, ekspertyzy, badania itp.

Prowadząc biznes, można korzystać z obu ulg równocześnie, pamiętając jednak, że każda z nich dotyczy nieco innej kwestii finansowej. IP BOX rozlicza się bowiem przy dochodach z praw własności intelektualnej, a badawczo-rozwojową przy obliczeniu dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Warto zatem dokładnie zapoznać się z możliwościami, które nam przysługują, aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie oraz znacząco zwiększyć konkurencyjność firmy na polskim rynku.

IP BOX ulga a prowadzenie działalności gospodarczej

Firmy zajmujące się wytwarzaniem oprogramowania oraz innych wynalazków, mogą sporo zyskać, jeśli zdecydują się na skorzystanie z ulgi IP BOX. Ma ona szansę stać się zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem niż ciesząca się raczej średnim zainteresowaniem ulga badawczo-rozwojowa, której wiele osób zarzuca brak klarowności przepisów oraz wysoki stopień skomplikowania.

Jeśli wytwarzamy programy komputerowe lub dokonujemy rejestracji wzoru przemysłowego, ulga sprawdzi się właśnie w naszej firmie. Preferencyjne opodatkowanie w wielu przypadkach znacząco zwiększa możliwości biznesowe, wpływa pozytywnie na codzienną pracę oraz sprawia, że przedsiębiorstwo staje się bardziej innowacyjne.

Warto zatem zastanowić się, czy spełniamy wytyczne i już dziś dowiedzieć się jak najwięcej o IP BOX, które może wnieść nową jakość do każdego biznesu.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto