Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Informacje o firmie – jak i gdzie sprawdzić kontrahenta?

Dodano 2021-08-30 (komentarzy 0)

Informacje o firmie – jak i gdzie sprawdzić kontrahenta?

Wróć do listy artykułów

Bądź na bieżąco!

Podaj swój adres e-mail, by otrzymywać informacje o najnowszych materiałach prosto na Twój e-mail.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę GDAQ.PL Multimedia Sławomir Gdak. Zgoda może zostać anulowana w dowolnym momencie. Szczegółowe informacje dotyczące danych osobowych są umieszczone na stronie polityki prywatności.
Informacje o firmie – jak i gdzie sprawdzić kontrahenta?

Gdy planuje się rozpoczęcie współpracy z nowym kontrahentem, warto dokładnie zweryfikować jego firmę, by mieć pewność, że taki podmiot istnieje i nie narazimy się na rozmaite konsekwencje.

Jak sprawdza się innych właścicieli firm? Wykorzystuje się do tego szereg narzędzi, które nie tylko ułatwiają współpracę, ale też zwiększają bezpieczeństwo prowadzenia biznesu. Jakie dane o firmie można uzyskać oraz gdzie ich szukać? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego powinno się weryfikować kontrahentów – informacje o firmie

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych narzędzi do weryfikowania kontrahenta, warto w ogóle zastanowić się, dlaczego powinno się sprawdzać przedsiębiorcę, przed przystąpieniem do współpracy.

W wielu przypadkach konieczność dokładnego sprawdzenia drugiej strony umowy jest wymagana przepisami prawa. Dotyczy to choćby sprawdzania białej listy podatników VAT, obowiązującej od 1 września 2019 lub restrykcyjnych przepisów, wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która obejmuje wiele branż i sektorów gospodarki.

Z drugiej strony dokładne sprawdzenie kontrahenta przed przystąpieniem do transakcji to również większe bezpieczeństwo dla przedsiębiorcy, prowadzącego działalność gospodarczą. W wykazach można bowiem znaleźć informacje o statusie firmy, jej ewentualnych zaległościach lub problemach. Dzięki takiej wiedzy da się na przykład uchronić swój biznes przed niewypłacalnymi klientami.

Gdzie znaleźć podstawowe informacje o działalności gospodarczej?

Podstawowe informacje lub precyzyjne dane na temat działalności gospodarczej można znaleźć w szeregu rejestrów, prowadzonych przez rozmaite instytucje państwowe. Przy ich pomocy da się szybko określić najważniejsze dane na temat kontrahenta, sprawnie zweryfikować wiarygodność takiego podmiotu.

W zależności od typu firmy oraz posiadanych na początku informacji, można wykorzystać inne narzędzia.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej CEIDG

Jeśli chce się sprawdzić kontrahenta, prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, najłatwiej wykorzystać bazę, którą udostępnia Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG.

Jest to rejestr, w którym znajdują się wszyscy przedsiębiorcy, mających jednoosobowe firmy oraz będący wspólnikami spółek cywilnych.

Przy pomocy Centralnej Ewidencji można uzyskać szereg niezmiernie przydatnych danych, jak data rozpoczęcia lub zawieszenia działalności, dane teleadresowe lub informacje o wszystkich wspólnikach spółki cywilnej. Jeśli zaznaczy się odpowiednią rubrykę, można również sprawdzić, czy nie doszło do wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru. Dostęp do zasobów CEIDG uzyskuje się, jeśli posiada się przynajmniej: imię i nazwisko przedsiębiorcy, podstawowe dane (jak adres, nazwa firmy, dane wspólników), numer NIP, REGON.

Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej REGON

Innym przydatnym rejestrem jest Krajowy Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), prowadzony przez Główny Urząd Statystyczny.

Można w nim znaleźć na temat podmiotów, a zwłaszcza spółek, których nie udało się znaleźć w CEIDG. Wyszukiwanie jest możliwe, gdy poda się numer NIP, REGON lub KRS.

Krajowy Rejestr Sądowy KRS – podstawowe informacje o spółkach

Spółki prawa handlowego można zweryfikować przy pomocy wyszukiwarki KRS. Krajowy Rejestr Sądowy zawiera informacje m.in. na temat spółek z o.o., komandytowych i jawnych. Do znalezienia wszystkich potrzebnych danych, wystarczy NIP, REGON lub numer KRS albo adres siedziby spółki.

Dzięki KRS uzyskuje się komplet informacji na temat organów reprezentujących spółkę, dane wspólników, kapitał spółki, informacje o statusie spółki (ewentualne postępowania upadłościowe lub zawieszenie działalności), a także wszelkie zmiany, jakie zostały dokonane we wpisie KRS. Można sprawdzić dane podstawowe lub uzyskać szczegółowy raport na temat firmy, dostępny jeśli spółka wciąż jest obecna w rejestrze i nie została z niego wykreślona.

Biała lista podatników VAT a działalność gospodarcza

Dodatkowym narzędziem, które bywa niezmiernie przydatne, jeśli chce się sprawdzić status przedsiębiorców, jest biała lista podatników VAT, prowadzona przez Krajową Administrację Skarbową.

Zawiera ona podstawowe dane, ale również szczegóły odnośnie wykreślenia lub ponownego zarejestrowania kontrahenta w rejestrze. Oprócz tego przy jej pomocy można zweryfikować poprawność numeru bankowego firmy przed dokonaniem płatności.

Inne przydatne rejestry – sprawdzanie informacji gospodarczej o firmach

Omówione powyżej rejestry bynajmniej nie wyczerpują możliwości, z których warto korzystać. Do innych przydatnych narzędzi, służących do sprawdzania przedsiębiorców, zalicza się choćby:

  • Rejestr Dłużników Niewypłacalnych,
  • Monitor Sądowy i Gospodarczy,
  • Biuro Informacji Kredytowej S.A.
  • Biura informacji gospodarczej.

Dzięki nim uzyskuje się szereg informacji na temat kontrahenta i kondycji prowadzonej przez niego firmy.

Podstawowe dane na temat działalności gospodarczej – sprawdzanie informacji o firmach

Weryfikacja danych firmy, z którą chce się przeprowadzić transakcję, często jest niezbędna ze względów proceduralnych. W wielu przypadkach jest również przydatna, by upewnić się, że kontrahent prowadzi rzetelną i wiarygodną firmę. Pozwala to w pewnym stopniu uchronić siebie i swój biznes przed oszustwem lub innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami w przyszłości.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Bądź na bieżąco!

Podaj swój adres e-mail, by otrzymywać informacje o najnowszych materiałach prosto na Twój e-mail.

Imie: e-mail:


Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto