Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Ile kosztuje prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Dodano 2020-01-08 (komentarzy 0)

Ile kosztuje prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wróć do listy artykułów
Ile kosztuje prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Spora grupa przedsiębiorców w naszym kraju to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Wiąże się z tym oczywiście szereg profitów, ale też obowiązków. Jednym z nim jest księgowość i prowadzenie bieżących rozliczeń.

W przypadku tego typu działalności księgowość jest zazwyczaj dość prosta, dlatego sporo osób właścicieli firm decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości. Czy jednak zawsze jest to najlepsze rozwiązanie? Kiedy warto skorzystać ze wsparcia specjalistów oraz tak naprawdę ile kosztuje księgowość w jednoosobowej firmie?

Rozliczenia na własną rękę – czy samodzielna księgowość się opłaca?

Teoretycznie w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej księgowość jest naprawdę prosta – pojawia się w niej na początku raptem kilka faktur wystawionych, kilka otrzymanych i to wszystko. Każdy przedsiębiorca może zatem prowadzić bieżącą księgowość na własną rękę.

Spora grupa decyduje się na to ze względów oszczędności. Na starcie prowadzenia firmy często każda złotówka się liczy, więc samodzielne prowadzenie księgowości firmy może być sposobem na zmniejszenie początkowych kosztów w biznesie.

Z biegiem czasu, gdy firma zaczyna się coraz bardziej rozwijać, okazuje się jednak, że ilość codziennych obowiązków wzrasta, a kolejne godziny poświęcane na księgowość powinniśmy spożytkować na zarządzanie firmą oraz spotkania z klientami. Może warto wówczas oddać rozliczenia w ręce profesjonalnego biura księgowego, bo przecież, jak mówi tradycyjne przysłowie: czas to pieniądz.

Księgowość w firmie jednoosobowej a zewnętrzny księgowy

Szukając profesjonalnego księgowego, można zdecydować się na zatrudnienie w firmie wykwalifikowanej osoby lub nawiązanie współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej popularne wśród mikro i małych przedsiębiorstw, gdyż generuje zdecydowanie mniejsze wydatki. W przypadku najprostszych rozliczeń tak naprawdę nie ma przecież potrzeby budowania własnego działu księgowego, co oczywiście przynosiłoby spore koszty miesięczne.

Oddając prowadzenie rachunków księgowemu, zyskujemy spokój oraz czas na zajęcie się naszą firmą, czyli tym, w czym jesteśmy najlepsi.

Księgowy ma wiedzę oraz doświadczenie, zna bieżące przepisy oraz wszelkie zmiany prawa, które wchodzą w życie niemal każdego miesiąca. Profesjonaliści nieustannie podnoszą swoje kompetencje, regularnie uczestnicząc w szkoleniach i poznając oprogramowanie, usprawniające bieżące działania. Dla nich to codzienne narzędzie pracy, które znają od podszewki.

Księgowy potrafi bez większych trudności wyłapać wszelkie nieścisłości i ewentualne błędy pojawiające się w naszych rachunkach oraz wie, co zrobić, aby je naprawić. Ponadto nawet jeśli w jego obliczeniach pojawią się błędy, biura rachunkowe mają wykupione specjalne ubezpieczenia OC.

Profesjonalni księgowi reprezentują przedsiębiorców przed Urzędem Skarbowym i ZUS-em oraz doradzają w kwestiach finansowych i rozliczeniowych. W gestii klienta pozostaje zatem wyłącznie opłacanie podatku VAT, zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ZUS. Wszystkimi pozostałymi zagadnieniami, dotyczącymi prowadzenia księgowości, zajmuje się specjalista.

Ile kosztuje księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

ile kosztuje księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej

Teoretycznie samodzielne prowadzenie księgowości w jednoosobowej działalności gospodarczej bywa w przypadku małych firm oszczędnością. Jednak czy naprawdę tak jest? Potrzebujemy na to sporo czasu, musimy poszukiwać dodatkowych informacji oraz nieustannie edukować się w temacie, który nie należy do naszych najmocniejszy stron. Dodatkowo comiesięczna opłata dla księgowego zalicza się do kosztów uzyskania przychodu, dlatego też zmniejsza kwotę należnego podatku.

A ile tak naprawdę kosztuje prowadzenie księgowości w małej firmie? Zazwyczaj proste rozliczenia dla jednoosobowych działalności mogą kosztować maksymalnie do 200-300 złotych. Można jednak znaleźć również oferty w zdecydowanie niższych cenach.

Okazuje się zatem, że jak za całkowity spokój, transparentność bieżących rozliczeń, reprezentowanie nas przed urzędami, wypełnianie deklaracji oraz doradztwo, to naprawdę nie jest wygórowana kwota i zdecydowanie warto rozważyć prowadzenie księgowości firmy przez specjalistów.

My będziemy się mogli wówczas zająć rozwojem biznesu, bez obaw o rozliczenia. Bo tak naprawdę zewnętrzna księgowość kosztuje często taniej niż samodzielne prowadzenie rachunków w niewielkiej firmie.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto