window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > E-paragony - co trzeba wiedzieć?

Dodano 2020-10-12 (komentarzy 0)

E-paragony - co trzeba wiedzieć?

Wróć do listy artykułów
E-paragony - co trzeba wiedzieć?

Epidemia koronawirusa spowodowała wiele zmian, w tym tych dla przedsiębiorców. Z jednej strony odczuli oni skutki wprowadzanych ograniczeń, z drugiej zaś mieli okazję sprawdzić w praktyce, jak korzysta się z różnego rodzaju rozwiązań online. Poza pracą zdalną dużą uwagę poświęcono e-paragonom. Z jednej bowiem strony to większa wygoda, tym bardziej w czasach, gdy staramy się ograniczać kontakty, z drugiej zaś komfort, za którym kryją się kwestie techniczne.

Nie da się jednak ukryć, że to, co jeszcze przed epidemią było pomysłem i projektem testowanym przez kilkanaście miesięcy, który dopiero miał wejść w życie za jakiś czas, dziś jest rzeczywistością. Ci przedsiębiorcy, którzy korzystają z kas online i dokonują sprzedaży na rzecz konsumentów będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, od jakiegoś czasu, za sprawą specustawy, mogą swobodnie wystawiać e-paragony. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Czym jest e-paragon?

E-paragon stanowi elektroniczną formę paragonu fiskalnego. Wystawianie paragonów fiskalnych to obowiązek przedsiębiorców, którzy – jak wspomniano wyżej – przeprowadzają transakcje na rzecz konsumentów. Obowiązek ten wynika z przepisów podatkowych.

Na możliwość wystawiania e-paragonów czekali głównie przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą wysyłkową. Pozwoliła na to nowelizacja rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. To rozwiązanie ma wiele zalet. Znosi główną wadę, jaką posiadały papierowe paragony fiskalne, a mianowicie fakt, że z czasem stawały się one nieczytelne. Sposób przechowywania takich paragonów trudno również uznać za praktyczny. Elektroniczne paragony zapewniają oszczędność papieru, a ich trwałość jest właściwie niczym nieograniczona.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że elektronicznie wystawić paragony mogą jedynie ci przedsiębiorcy, którzy dysponują kasą fiskalną typu online lub wirtualną kasą online. Kasy rejestrujące starego typu, czyli z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii, nie posiadają technicznie takiej możliwości.

Kasa fiskalna online, aby mogła służyć wystawianiu e-paragonów, musi spełnić dodatkowe warunki w stosunku do tych, jakie dotąd były wymagane dla klasycznych kas online. Chodzi o gwarancję czytelnego wydruku oraz czytelnego widoku, który nabywcy pozwoli na sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży – niezależnie od tego, czy wystawiono paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej.

Kto może wystawić e-paragon i w jaki sposób powinien go przekazać

Paragony w formie elektronicznej mogą wystawić przedsiębiorcy dysponujący odpowiednią kasą rejestrującą online lub kasą wirtualną. Przy czym ważne jest, aby pamiętać, że e-paragon można wystawić tylko za zgodą nabywcy. Ponadto sprzedawca i nabywca muszą wspólnie ustalić, w jaki sposób zostanie przekazany paragon w formie elektronicznej. Dopuszcza się np. przesłanie paragonu w formie pliku PDF.

Zastosowanie paragonu elektronicznego nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku nabicia sprzedaży na kasie. Wciąż jest wymagane, aby potwierdzenie transakcji znalazło się w pamięci urządzenia. Jest to konieczne ze względu na kolejny obowiązek wynikający z przepisów, czyli drukowanie raportów dobowego oraz miesięcznego z kasy fiskalnej. Nie ma natomiast obowiązku wykonania tradycyjnego wydruku, skoro nabywca uzyskał go w formie elektronicznej.

Dziś i w przyszłości

Obecnie e-paragony, których możliwość wystawiania obowiązuje od 1 kwietnia br., za sprawą specustawy w związku z epidemią koronawirusa, stanowią spore ułatwienie dla przedsiębiorców. Dają im również wybór, jednocześnie nie dzielą sprzedawców na tych, którzy mogą z nich korzystać bądź też nie. Najważniejszym warunkiem, który należy spełnić, by wystawiać paragony w formie elektronicznej, jest posiadanie kasy rejestrującej online, która technicznie spełnia wymogi uwzględniającej wysyłkę paragonu w formie elektronicznej.

E-paragony mogą zatem wystawiać właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych, mikroprzedsiębiorcy, ale i ci, którzy prowadzą małe, średnie oraz duże firmy. Co więcej, odbywa się to za zgodą nabywcy, co oznacza, że konsument, który nie ma możliwości odczytania paragonu elektronicznego lub nie dysponuje pozwalającym na to urządzeniem, wciąż ma prawo otrzymać tradycyjny paragon w formie drukowanej.

W przyszłości wystawianie e-paragonów ma być codziennością. Planuje się również, że elektroniczna forma całkowicie zastąpi paragony papierowe, które nie będą już drukowane. Dziś jednak konsumenci i przedsiębiorcy wciąż mają wybór, który w czasach epidemii jest niezwykle ważny dla każdej ze stron zawierającej transakcję.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto