window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Czy osoba prywatna może wystawić fakturę?

Dodano 2021-10-25 (komentarzy 0)

Czy osoba prywatna może wystawić fakturę?

Wróć do listy artykułów
Czy osoba prywatna może wystawić fakturę?

W tym artykule powiemy:

  • kiedy osoba fizyczna może wystawić fakturę?
  • jakie są różnice między fakturą a rachunkiem?

Kiedy pojawia się obowiązek wystawienia faktury VAT?

Faktura VAT jest dokumentem, z którym można się często spotkać. Ma potwierdzić dokonanie sprzedaży lub zakupu towarów i usług.

Obowiązek wystawiania faktury VAT mają firmy, będące podatnikiem VAT, które dokonują transakcji z innymi przedsiębiorcami. Dokument sporządza się w dwóch egzemplarzach dla każdej ze stron. Może być wystawiony tradycyjnie (wersja papierowa) lub elektronicznie.

Istnieją jednak sytuacje, gdy osoba, która nie jest przedsiębiorcą, zostaje poproszona o wystawienie faktury VAT. Czy zgodnie z przepisami ma do tego prawo?

Osoba fizyczna a nierejestrowana działalność gospodarcza – faktury VAT

Najczęściej przypadki konieczności wystawienia faktury VAT dotyczą osób prywatnych, prowadzących nierejestrowaną działalność gospodarczą. Na żądanie klienta taka osoba musi wystawić dokument VAT lub fakturę uproszczoną.

Kiedy można prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą? To wygodna forma działania dla osób prywatnych, które prowadzą swój biznes na bardzo małą skalnę. Warunkiem, pozwalającym na skorzystanie z tego modelu, jest nieprzekroczenie ściśle określonego limitu przychodów. Jeśli bowiem chce się prowadzić nierejestrowaną działalność gospodarczą, przychód z niej nie może przekraczać 50% płacy minimalnej.

Jeśli osoba prowadząca swój biznes w formie nierejestrowanej jest podatnikiem VAT, to musi oczywiście wystawiać faktury VAT. Wykorzystuje się do tego najczęściej odpowiednie programy do fakturowania.

Czy osoba prywatna może wystawić fakturę VAT bez działalności gospodarczej?

Zgodnie z przepisami, osoby prywatne, które nie prowadzą rejestrowanej ani nierejestrowanej działalności gospodarczej, nie mogą wystawiać faktur VAT.

Wyjątkiem od tej zasady są m.in. osoby prowadzące działalność rolniczą, rozliczający się na zasadach ogólnych i pozostający podatnikiem VAT. Taka osoba prywatna oczywiście może, a nawet jest zobowiązana do tego, by wystawiać faktury VAT.

W innych przypadkach, osoby prywatne zamiast wystawiania faktury, mogą przygotować rachunek na żądanie nabywcy.

Brak obowiązku wystawienia faktury VAT – osoby prywatne a przygotowanie rachunku

Wiele osób często nawet nie zdaje sobie sprawy z różnic między fakturami a rachunkami oraz tego, który z nich powinno się wystawić, jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej. Warto zatem odwołać się do doświadczenia ekspertów:

Czy osoba fizyczna ma obowiązek wystawić fakturę VAT?

Jeśli nie prowadzi się działalności gospodarczej i nie jest się podatnikiem VAT, nie ma możliwości wystawiania faktury VAT. Istnieją jednak inne formy dokumentowania transakcji, z których osoby prywatne mogą albo wręcz powinny korzystać.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto