Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Czy na macierzyńskim można pracować – praktyczne wskazówki

Dodano 2020-06-08 (komentarzy 0)

Czy na macierzyńskim można pracować – praktyczne wskazówki

Wróć do listy artykułów
Czy na macierzyńskim można pracować – praktyczne wskazówki

Pierwsze miesiące życia dziecka to szczególnie istotny czas dla mam, które wracają do formy po porodzie oraz angażują się w opiekę nad maluchem. Nie zawsze jest to jednak czas spędzony wyłącznie w domu. Coraz więcej kobiet zastanawia się nad świadczeniem pracy w trakcie urlopu macierzyńskiego – z własnej chęci lub gdy zmusza je do tego sytuacja materialna.

Czy jest to możliwe? Czy na macierzyńskim można pracować i nie stracić prawa do zasiłku? Na te wszystkie pytania, w których centrum znajduje się urlop i zasiłek macierzyński, odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kilka słów wstępu – kto wypłaca zasiłek macierzyński i jak go obliczyć?

W roku 2020 nie zmieniły się zasady naliczania oraz przyznawania zasiłku macierzyńskiego. Świadczenie to przysługuje na podstawie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Mogą się o niego ubiegać osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie oraz prowadzące własną działalność gospodarczą. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, które odprowadzają składki.

Wysokość świadczenia może być różna – w zależności od rodzaju urlopu, z którego skorzysta rodzic (macierzyński, dodatkowy macierzyński lub rodzicielski).

Jak obliczyć zasiłek macierzyński? Oblicza się go, wyliczając średnią z przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto, które było wypłacane przez 12 miesięcy przed urodzeniem dziecka.

Od tej prostej zasady są dwa wyjątki. Pierwszy z nich dotyczy sytuacji, gdy przed urodzeniem dziecka kobieta nie przepracowała pełnego roku. Wówczas wysokość zasiłku macierzyńskiego jest obliczana na podstawie średnich tylko z przepracowanych miesięcy.

A drugi wyjątek? Jeśli przyszła mama zarabia mniej niż 1000 złotych miesięcznie, wtedy państwo dopłaca różnicę. Wszystkie kobiety, które są zatrudnione na umowę o dzieło, bezrobotne oraz te, które nie odprowadzają z różnych powodów składek na ubezpieczenie chorobowe, otrzymują świadczenie w wysokości 1000 złotych – jest ono potocznie nazywane kosiniakowym świadczeniem rodzinnym.

Pozostaje jeszcze pytanie: kto wypłaca macierzyński? Zasiłek macierzyński należy do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, dlatego za jego wypłatę jest odpowiedzialny Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

A co jeśli kobieta pragnie wrócić do pracy przez upływem urlopu macierzyńskiego? Czy zawsze musi się to wiązać z utratą całości lub części zasiłku macierzyńskiego?

Czy można pracować na macierzyńskim?

Wątpliwością, która często pojawia się u wielu matek, pragnących po urodzeniu dziecka powrócić do pracy, jest kwestia, czy można pracować na urlopie macierzyńskim.

Polskie prawo nie zakazuje świadczenia usług w trakcie urlopu macierzyńskiego. Jednak należy zdawać sobie sprawę z kilku warunków do spełnienia, aby nie utracić prawa do wypłaty świadczenia lub by nie zostało ono zmniejszone.

Czy można pracować na macierzyńskim

Urlop macierzyński a umowa zlecenie oraz umowa o pracę – bez straty zasiłku macierzyńskiego

Przebywanie na urlopie macierzyńskim oraz przyjmowanie zasiłku z tego tytułu nie wyklucza podjęcia dodatkowej pracy. Może być to zarówno umowa o pracę, jak i umowa cywilnoprawna, jak choćby umowa o dzieło lub umowa zlecenie.

Wysokość świadczenia macierzyńskiego nie ulega zmianie wtedy, gdy podejmujemy pracę dla innego pracodawcy niż ten, u którego korzystamy z urlopu macierzyńskiego. Wówczas nie musimy obawiać się o zmniejszenie wymiaru zasiłku lub jego utratę.

W ustawie istnieje również opcja podjęcia pracy w firmie, która udzieliła urlopu macierzyńskiego. Może być ona świadczona w ramach umowy o pracę, w wymiarze jednak nie większym niż ½ etatu. Dodatkowo należy pamiętać, że jest to możliwe dopiero w okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego (to znaczy po 20 tygodniach od narodzin dziecka) i należy się liczyć z proporcjonalnym zmniejszeniem wysokości przyznanego zasiłku.

Powrót matki do pracy po urodzeniu dziecka w trakcie urlopu macierzyńskiego – działanie bez straty zasiłku macierzyńskiego

Wyżej opisane rozwiązania dają szereg możliwości matkom, które chciałyby powrócić do pracy w czasie krótszym niż rok od urodzenia dziecka. Niektóre rozwiązania pozwalają nawet na świadczenie pracy bez zmniejszenia wysokości zasiłku (zarówno umowa o pracę, jak i umowy cywilnoprawne), co może być szczególnie korzystne dla młodej matki.

Powinno się zatem dokładnie przeanalizować wszystkie opcje powrotu do pracy na urlopie macierzyńskim i podjąć najlepszą decyzję, dopasowaną do konkretnych wymagań oraz potrzeb rodziny.

Warto dokładnie poznać przepisy, żeby mieć pełną świadomość, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne – zarówno dla mamy (pod względem praw do zasiłku macierzyńskiego), jak i dla dziecka.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto