window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > CEIDG – co to jest?

Dodano 2022-03-21 (komentarzy 0)

CEIDG – co to jest?

Wróć do listy artykułów
CEIDG – co to jest?

Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wieloma formalnościami. Do ich wypełnienia wykorzystuje się rozmaite narzędzia. Jednym z nich jest CEIDG, czyli ewidencja działalności gospodarczej, od której swoją przygodę z przedsiębiorczością zaczyna większość małych firm.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • czym jest CEIDG i jakie usługi oferuje,
 • gdzie znaleźć ewidencję działalności gospodarczej,
 • jakie formularze można w niej wypełnić,
 • czy korzystanie z CEIDG jest płatne.

Czym jest CEIDG – kilka podstawowych słów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej

CEIDG to skrót od Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w naszym kraju. Występuje ona w formie elektronicznego rejestru przedsiębiorców, którzy prowadzą w Polsce jednoosobową działalność gospodarczą, bądź wspólnicy spółki cywilnej (osoby fizyczne).

CEIDG wykorzystuje się do realizacji rozmaitych czynności związanych z prowadzeniem lub zamykaniem działalności. Coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z elektronicznych formularzy, dostępnych na stronie ewidencji, by niezbędne zadania wykonać online, bez konieczności odwiedzania urzędu.

Za pośrednictwem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można:

 • założyć firmę,
 • zawiesić lub wznowić działalność gospodarczą,
 • zamknąć daną firmę,
 • zaktualizować dane podmiotu (w tym ustanowić pełnomocnika).

Oprócz zbierania danych o przedsiębiorcach rejestr równocześnie udostępnia informacje na temat prowadzonych przez nich firm oraz wszelkich zmian dokonywanych w tych podmiotach. Jest to zatem niezmiernie ważne narzędzie do weryfikowania potencjalnych kontrahentów, dzięki wykorzystaniu danych bezpłatnie udostępnianych w ogólnodostępnej bazie.

Jakie dane przedsiębiorcy znajdują się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej?

W CEIDG muszą znaleźć się wszystkie najważniejsze informacje ewidencyjne na temat danej działalności gospodarczej.

Zalicza się do nich:

 • imię i nazwisko przedsiębiorcy,
 • numer PESEL,
 • nazwa firmy,
 • NIP,
 • REGON,
 • obywatelstwo,
 • adres do doręczeń i adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej,
 • inne dane kontaktowe przedsiębiorcy, w szczególności adres poczty elektronicznej,
 • adres strony internetowej,
 • przedmiot wykonywanej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ze wskazaniem jednego przedmiotu przeważającej działalności.

W ogólnie dostępnych wynikach wyszukiwania występują dane podstawowe, jak imię i nazwisko, numer identyfikacyjny REGON przedsiębiorcy oraz numer NIP, nazwa firmy i przedmiot jej działalności, data założenia (ewentualnego zawieszenia lub zamknięcia) działalności, a także ewentualnie dane kontaktowe (jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na ich upublicznienie). Warto pamiętać, że powszechne udostępnianie informacji nie zawsze jest niezbędne. Niektóre dane mogą zostać wyłącznie do użytku urzędów.

Centralna Ewidencja a działalność gospodarcza – gdzie znaleźć konto przedsiębiorcy i jak się do niego zalogować?

Ewidencjonowanie przedsiębiorców za pośrednictwem CEIDG to wygodne rozwiązanie nie tylko do uporządkowania informacji o jednoosobowych działalnościach gospodarczych i spółkach cywilnych, ale także sposób na to, by zakładanie i prowadzenie firmy było prostsze i wygodniejsze.

Obecnie CEIDG zostało przeniesione na stronę: www.biznes.gov.pl, gdzie przedsiębiorca może zalogować się do swojego profilu oraz wypełnić niezbędne formularze, związane z zakładaniem lub zamykaniem firmy, bądź aktualizacją danych.

Logowanie do strony przedsiębiorcy jest możliwe przy pomocy bezpłatnego Profilu Zaufanego, a także e-dowodu.

Jak prowadzić działalność gospodarczą, czyli formularze do wypełnienia za pośrednictwem CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej przede wszystkim kojarzy się z formularzem CEIDG-1, który wypełnia każdy przedsiębiorca, który chce założyć jednoosobową działalność gospodarczą, chciałby zamknąć lub zawiesić firmę albo zaktualizować dane podmiotu.

Podczas zakładania działalności gospodarczej za pośrednictwem tego wniosku podaje się wszystkie dane firmy i osoby zakładającej ją, przedmiot prowadzenia działalności (w tym przedmiot przeważającej działalności i przedmioty uzupełniające), a także m.in. informacje o formie opłacania podatku dochodowego. Warto pamiętać, że ten jeden dokument jest równocześnie zgłoszeniem firmy do Urzędu Skarbowego i ZUS.

Oprócz tego podstawowego formularza, na stronie CEIDG można znaleźć też inne dokumenty, pozwalające choćby na:

 • podanie dodatkowego miejsca prowadzenia działalności (CEIDG-MW),
 • wpisanie więcej niż 7 kodów PKD (CEIDG-RD),
 • dodanie drugiego rachunku bankowego (CEIDG-RB),
 • wykonanie korekty przy pomyłkach we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (CEIDG-POPR).

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – czy korzystanie z CEIDG wymaga opłat?

Za pośrednictwem systemu możliwa jest rejestracja i aktualizacja wpisów o działalności gospodarczej w CEIDG, udostępnianie danych oraz możliwość weryfikacji danych innych podmiotów, w tym kontrahentów, z którymi planuje się prowadzić działania. To jednak tylko niektóre czynności, wykonywane za pośrednictwem tego praktycznego portalu i strony przedsiębiorcy.

Co bardzo ważne, używanie CEIDG jest bezpłatne. Za rejestrację wniosków oraz korzystanie z wyszukiwarki nie niesie ze sobą żadnych opłat.

Trzeba mieć to w pamięci, gdyż niejednokrotnie dochodzi do prób oszustwa. Rozmaite firmy podszywają się pod przedstawicieli CEIDG i wysyłają wezwania do zapłaty do przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy niedawno założyli firmę. Zawsze należy zatem zachować czujność i nie dać się nabrać, by uchronić siebie, swoje przedsiębiorstwo oraz fundusze przez niezgodnymi z prawem działaniami nieuczciwych podmiotów.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto