window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'G-G3CHV68K99');

Znajdź swoje biuro księgowe oferujące usługi rachunkowe

 
 
 
 
Strona główna > Aktualności > Biuro rachunkowe online, czyli efektowne usługi księgowe przez Internet

Dodano 2019-02-13 (komentarzy 0)

Biuro rachunkowe online, czyli efektowne usługi księgowe przez Internet

Wróć do listy artykułów
Biuro rachunkowe online, czyli efektowne usługi księgowe przez Internet

Nowy wymiar usług księgowych

Dobrze prowadzona księgowość powinna być jednym z najważniejszych założeń sprawnie funkcjonującej firmy. Dotyczy to zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw. Stopień trudności oraz koszt prowadzenia takiej księgowości w każdym przypadku może być inny i zależy od wielu różnych czynników. Pomyłki, nieścisłości oraz niewywiązywanie się z ciążących na przedsiębiorcy obowiązków mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

Rzetelne prowadzenie księgowości powinno być podstawą każdego biznesu. Po pierwsze dzięki temu przedsiębiorca wywiązuje się z nałożonych na niego ustawowo obowiązków i nie naraża się fiskusowi, po drugie lepiej gospodaruje finansami firmy. W dzisiejszych czasach prowadzenie księgowości może wyglądać jednak zupełnie inaczej, niż jeszcze dekadę temu, a przyczyny tego należy upatrywać nie tylko w zmieniających się przepisach. Równie ważne są nowoczesne technologie, które ułatwiają prowadzenie firmy, usprawniają proces wystawiania faktur, a także wszelkich prac rachunkowych i rozliczeniowych. Jednym z nowoczesnych, praktycznych rozwiązań są choćby usługi księgowe przez Internet, o których opowiemy nieco więcej w dalszej części artykułu.

Księgowość w przedsiębiorstwie – możliwości rozwiązania tradycyjne czy internetowe biuro rachunkowe?

Rozwój technologii oraz powszechny dostęp do Internetu to znak naszych czasów. Ich znaczenie dostrzegamy w różnych sferach naszego życia, także w prowadzonym biznesie. O ile w przeszłości prowadzenie księgowości przez firmę wiązało się albo z koniecznością zatrudnienia księgowego na etacie, albo outsourcingu księgowości, o tyle dziś przedsiębiorcy mają jeszcze więcej możliwości. Do wyboru również zyskali choćby: księgowość internetową oraz biuro rachunkowe online. Jakie zalety niosą ze sobą takie rozwiązania i dlaczego cieszą się coraz większą popularnością?

Aby to zrozumieć, przyjrzyjmy się bliżej każdemu z dostępnych współczesnym przedsiębiorcom sposobów prowadzenia księgowości, w tym również księgowości online.

Księgowy na etacie kontra usługi biura rachunkowego

Księgowy na etacie kontra usługi biura rachunkowegoZatrudnienie specjalisty od rachunkowości na etacie księgowego to niejednokrotnie rozwiązanie bardzo kosztowne. Dobry księgowy, nie ma się co oszukiwać, zażąda wynagrodzenia adekwatnego do swoich umiejętności. Do tego dochodzi konieczność poniesienia kosztów związanych ze składkami ZUS i zdrowotnymi zatrudnionej osoby oraz wyposażenie biura i przystosowanie stanowiska pracy.

Pomimo tego niektóre firmy decydują się właśnie na takie rozwiązanie. Zazwyczaj są to duże przedsiębiorstwa albo spółki, które muszą prowadzić pełną księgowość i mogą sobie pozwolić na zwiększenie zatrudnienia w firmie oraz comiesięczne ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem etatu księgowego. Z usług biura rachunkowego nie chcą natomiast korzystać z obawy przed koniecznością udostępniania na zewnątrz wrażliwych danych na temat działalności firmy. Największą wadą takiego rozwiązania pozostaje koszt zatrudnienia księgowego, na który wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza tych mniejszych, najzwyczajniej w świecie nie może sobie pozwolić.

Mniejsze firmy decydują się zwykle na usługi biur rachunkowych. Zakres oferowanych przez nie usług wcale nie musi być mniejszy niż przy zatrudnieniu na etacie księgowego. Zależnie od obranego profilu prowadzenia działalności, mogą świadczyć usługi zarówno z zakresu pełnej księgowości, jak i takiej, która prowadzona jest w formie uproszczonej (książka przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany, karta podatkowa). Różnica polega na tym, że takie biuro obsługuje zazwyczaj wielu przedsiębiorców, co może rodzić obawy o to, czy nie powstaną opóźnienia i zaniedbania w obsłudze poszczególnych klientów. Problem pojawia się też wtedy, kiedy siedziba Twojego księgowego znajduje się po drugiej stronie miasta. Dojazdy do księgowego mogą zniechęcić najbardziej optymistycznie nastawionego do takiego rozwiązania przedsiębiorcę. Niewątpliwą zaletą korzystania z usług biura rachunkowego jest znacznie niższy koszt prowadzenia księgowości niż w przypadku specjalisty zatrudnionego na etacie. Wady, które zniechęcają niektórych przedsiębiorców to: czas, jaki trzeba poświęcić na dojazd do księgowego oraz brak pełnej kontroli nad tym, co dzieje się w rachunkowości i możliwości wglądu w rozliczenia księgowe w każdej dowolnej dla przedsiębiorcy chwili.

Pozostaje jeszcze możliwość samodzielnego prowadzenia księgowości. Na to jednak decydują się tylko nieliczni przedsiębiorcy. W obliczu nieustannie zmieniających się przepisów, a w wielu przypadkach także niewystarczającej wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu księgowości, nie trudno o pomyłkę.

Alternatywa dla księgowości tradycyjnej - usługi księgowe online

Przeniesienie wielu sfer życia do Internetu nie mogło przejść bez echa także w księgowości. Modele współpracy zdalnej, wirtualne biura, rozliczenia i faktury przesyłane drogą elektroniczną – to dziś nasza codzienność. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się też na korzystanie z usług biura rachunkowego online albo księgowości internetowej.

Czym usługi księgowe online różnią się od tradycyjnej księgowości?

Ponieważ przesyłanie faktur i innych dokumentów księgowych odbywa się drogą elektroniczną i nie wymaga od przedsiębiorcy bezpośredniego kontaktu z księgowym, możemy mówić o sporej oszczędności czasu. W tym przypadku właściciel firmy może zapomnieć o dojazdach do biura rachunkowego oraz staniu w korkach.

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na usługi księgowe przez Internet, może w każdej, dowolnie wybranej przez siebie porze uzyskać pełen dostęp do zamieszczonych w serwisie danych, skanów faktur czy innych dokumentów księgowych. Co istotne, wszystkie dokumenty są w jednym miejscu, a zalogować można się z dowolnego miejsca na świecie. W czasach, kiedy na znaczeniu zyskuje nasza mobilność, to duże udogodnienie.

Ogromną zaletą są też niższe koszty. Korzystając z usług księgowych, które nie wymagają wynajęcia lokalu, jego wyposażenia i comiesięcznych opłat związanych z jego utrzymaniem przedsiębiorca zapłaci zdecydowanie mniej za prowadzenie księgowości. W obu przypadkach spotkamy się także z automatyzacją pewnych procesów, co znacznie ułatwia i usprawnia prowadzenie księgowości przez Internet, a w konsekwencji skraca czas, jaki musimy na to poświęcić. Co więcej, zarówno przy księgowości internetowej, jak i biurze rachunkowym online, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie księgowego, choć w tym pierwszym przypadku jego zakres może być nieco ograniczony.

Księgowość internetowa kontra biuro rachunkowe online

Co można zyskać, jeśli postawi się na usługi księgowe online? Liczne zalety wynikające z automatyzacji działań i możliwości oszczędzania czasu oraz pieniędzy sprawiły, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na przeniesienie księgowości do Internetu. Popularność księgowości internetowej i biur rachunkowych online nie powinna zatem dziwić. W dokonaniu trafnego wyboru pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem pomoże analiza ich wad i zalet.

Decyzję o tym, czy warto przejść na usługi księgowe przez Internet, warto podjąć m.in. w oparciu o:

  • Rodzaj prowadzonej księgowości;
  • Ilość czasu, jaką przedsiębiorca może poświęcić na samodzielne prowadzenie księgowości;
  • Wiedzę własną niezbędną do prowadzenia rozliczeń;
  • Bieżącą możliwość śledzenia zmian w przepisach itd.

Jaka jest różnica pomiędzy księgowością internetową a biurem rachunkowym online?

Jaka jest różnica pomiędzy księgowością internetową a biurem rachunkowym online?Czym wyróżnia się oferta księgowości online? Najprościej mówiąc, księgowość internetowa polega na dostarczeniu przedsiębiorcy narzędzia online, które służy do samodzielnego wykonywania zadań księgowych. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Za niewielką opłatą abonamentową osoba prowadząca firmę za pośrednictwem aplikacji internetowych może korzystać z księgowości internetowej, dzięki czemu ma pełną kontrolę nad rozliczeniami księgowymi. Choć takie aplikacje są bardzo intuicyjne w obsłudze i prowadzą użytkownika za rękę (system generuje deklaracje podatkowe, przypomina o ważnych terminach itd.), to jednak samodzielne prowadzenie księgowości wymaga od przedsiębiorcy przynajmniej minimalnej znajomości przepisów. 

Decydując się na księgowość internetową, przedsiębiorca będzie musiał znaleźć też czas na śledzenie zmian w przepisach i koniecznie pamiętać o ważnych, ustawowo nałożonych obowiązkach (choćby o wysłaniu deklaracji VAT oraz jpk). Za nieścisłości, błędy oraz niedotrzymanie terminów odpowiada bezpośrednio nie biuro rachunkowe czy system, ale sam przedsiębiorca.

Księgowość internetowa ma jednak swoje zalety i doskonale sprawdza się w przypadku małych i mikro przedsiębiorstw. Tam, gdzie rachunkowość nie jest skomplikowana i ogranicza się do zaksięgowania kilku faktur miesięcznie, a przedsiębiorca jest osobą obowiązkową i nie zapomina o wyznaczonych terminach, może to być dobre rozwiązanie.

Jeśli jednak osoba prowadząca firmę nie ma czasu na śledzenie zmian w przepisach oraz samodzielne księgowanie dokumentów albo księgowość przedsiębiorstwa jest zbyt skomplikowana (pojawiają się niestandardowe dokumenty księgowe, faktury zza granicy lub kłopot z zaksięgowaniem środków pochodzących z dotacji) lepszą opcją może okazać się skorzystanie z usług księgowego online. To kompromis pomiędzy księgowością prowadzoną w sposób tradycyjny a księgowością internetową. Tego typu biura mogą być też postrzegane jako rozwinięcie księgowości internetowej o usługę księgowania dokumentów oraz czuwanie nad poprawnością rozliczeń przez specjalistę od rachunkowości. Po stronie księgowego leży również wysyłanie niezbędnych deklaracji do organów podatkowych.

​Obowiązkiem przedsiębiorcy pozostaje dokonanie niezbędnych opłat (składki ZUS, podatek VAT, podatek dochodowy i innych wynikających z działalności firmy) zgodnie z obliczeniami przesłanymi w systemie lub drogą mailową przez ich księgowego. Jego rola przy prowadzeniu księgowości ogranicza się zatem do przesyłania drogą elektroniczną dokumentów, na podstawie których księgowi dokonują niezbędnych rozliczeń. Korzyścią jest tutaj nieduży koszt prowadzenia księgowości, oszczędność czasu, ciągły dostęp do dokumentacji, stałe wsparcie księgowego oraz brak konieczności czuwania nad zmianami w przepisach.

Podsumowanie

Księgowość online to już nie moda, czy nowatorski pomysł na prowadzenie biznesu. Usługi z zakresu księgowości online to norma, która spełnia oczekiwania coraz szerszego grona przedsiębiorców i w niczym nie ustępuje standardom biur świadczących swoje usługi stacjonarnie.

Biura rachunkowe online są doskonałym kompromisem pomiędzy księgowością tradycyjną a księgowością internetową. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że mogą z niego skorzystać nie tylko małe firmy, ale także duże przedsiębiorstwa rozliczające się na zasadzie pełnej księgowości.

Artykuł nie stanowi porady prawnej, ani nie jest opinią prawną.

 

Komentarze:

Aby dodać komentarz zaloguj się na swoje konto